Eurostat: Polska prawie najdroższa

Według komunikatu który opublikował Eurostat, w UE energia elektryczna dla gospodarstw domowych jest najdroższa na Słowacji. Polska jest na niechlubnym trzecim miejscu. Najmniej za prąd w Europie płacą obywatele Grecji.

Najwyższą cenę za energię elektryczną płacą mieszkańcy Danii - wydają na ten cel 23,62 Euro za 100 kWh. Jeśli jednak cenę prądu porównać z siłą nabywczą - okazuje się, że najwięcej za prąd płacą Słowacy, którzy przeznaczają na ten cel 24,28 Euro za 100 kWh. Zaraz po Słowacji następują Włochy (20,23 Euro za 100 kWh), potem Polska (20,05 Euro za 100kWh) i Holandia (19,15 Euro za 100 kWh).

W sąsiedniej Słowenii mieszkańcy wydają 13,71 Euro za 100 kWh, podczas gdy Węgrzy swoim dystrybutorom energii elektrycznej płacą średnio 17,14 Euro za 100 kWh. Najmniej za prąd płacą Grecy - 8,01 Euro za 100 kWh, a oprócz nich, mniej niż 10 Euro płacą także Brytyjczycy (9,05 Euro za 100 kWh) i Finowie (9,38 Euro).

Reklama

Tymczasem obniżenie kosztów wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej oraz wzrost bezpieczeństwa energetycznego to główne cele "Programu dla elektroenergetyki" .

Wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak informował, że program zakłada zrealizowanie czterech najważniejszych działań do 1 lipca 2007 r. Są to:
1/ konsolidacja spółek sektora energetycznego
2/ rozwiązanie kontraktów długoterminowych (tzw. KDT),
3/ wydzielenie operatora systemu przesyłowego
4/ rozdzielenie dystrybucji i obrotu w dotychczasowych spółkach dystrybucyjnych.

Zdaniem ministra, do głównych problemów energetyki w Polsce należy m.in. zapotrzebowanie na energię które rośnie od 2,5 proc. do 3 proc. rocznie. Analitycy prognozują w ciągu najbliższych dziesięciu lat wzrost zapotrzebowania na energię o 30 proc.

Szkodliwe umowy

Obecnie priorytetowa wydaje się jednak kwestia rozwiązania KDT.
KDT to umowy na zakup energii, zawierane w latach 90. między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) a elektrowniami, które w ten sposób zabezpieczały kredyty zaciągnięte na inwestycje. Umowy obejmują około połowę rynku i gwarantują elektrowniom stałe, wysokie ceny sprzedaży energii.

Przypomnijmy że w tej chwili toczy się postępowanie w Komisji Europejskiej przeciwko Polsce o udzielenie (w formie KDT) niedozwolonej pomocy publicznej w wysokości ok. 3,5 mld zł rocznie od 1 maja 2004 r. W rządowym programie zapisano, że KDT będą rozwiązane do końca 2006 r. Rozwiązanie KDT to jeden z warunków stworzenia w Polsce wolnego rynku energetycznego, bez niej nie ma co liczyć na niższe ceny prądu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prąd | Eurostat | najdroższa | Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »