Fiskus chce 19-proc. podatku dla TBS-ów i spółdzielni

W przyszłym roku mogą wzrosnąć czynsze w spółdzielniach mieszkaniowych i TBS-ach. Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatku od osób prawnych, który przewiduje obłożenie 19-procentowym podatkiem spółdzielni i TBS-ów.

Obrazowo mówiąc, na 100 budowanych mieszkań będziemy mogli - po wejściu w życie nowej ustawy - wybudować tylko 98. W przyszłym roku zamierzamy wybudować ponad 300 mieszkań, co oznacza, że pozbawimy około 6 rodzin możliwości zamieszkania - niepokoi się Marian Górka, wiceprezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego we Wrocławiu.

Do tej pory dochody spółdzielni i TBS-ów były przeznaczone na cele statutowe, czyli na budowę nowych mieszkań. Po uchwaleniu nowelizacji ustawy czynsze mogą być więc wyższe o 19 procent. Podatek może też odbić się na kondycji finansowej tych instytucji.

Reklama

Z jednej strony rząd nie wycofuje się z programu budowy mieszkań, a z druiej strony - ogranicza możliwości realizacji tego zamierzenia. Wszystkie TBS-y dołożą starań, by nie podwyższać czynszów. Jest to niekorzystne nie tylko dla lokatorów, ale także dla TBS-ów - mówi Górka, dodając, że ewentualna podwyżka czynszów nie powinna być wyższa niż 2 procent. Tak czy owak rząd nakłada podatek na TBS-y czy spółdzielnie, ale to nie one ostatecznie oddadzą fiskusowi swoje pieniądze, ale jak zawsze zwykli obywatele.

Dziś okazało się, że fiskus zamierza też "zaatakować" przedszkolaków. Resort finasów chce obłożyć podatkiem dochodzowym publiczne przedszkola i po raz kolejny bardzo tajemniczy jest tryb wprowadzenia nowych zapisów. Podobnie było z propozycjami obłożenia podatkiem dochodowym publicznych wyższych uczelni, który pojawił się w wakacje.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: rząd | Czynsze | TBS | spółdzielnia | fiskus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »