GUS opublikował dane o inflacji konsumenckiej

W czerwcu tego roku ceny towarów i usług były wyższe o 2 proc., licząc rok do roku, a wobec maja br. wzrosły o 0,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Największy wpływ na inflację ogółem miał wzrost cen paliw i turystyki zorganizowanej.

Wcześniej GUS podał w szacunku flash, że w czerwcu ceny rok do roku wzrosły o 1,9 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,1 proc.

"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2018 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1 proc. (w tym usługi - o 0,5 proc., przy spadku cen towarów - o 0,1 proc.). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,0 proc. (w tym towarów - o 2,2 proc. i usług - o 1,4 proc.)" - napisano w komunikacie GUS.

Zdaniem GUS w czerwcu 2018 r. największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny paliw do prywatnych środków transportu oraz turystyki zorganizowanej.

Reklama

Zgodnie z danymi urzędu statystycznego, ceny paliw do prywatnych samochodów były w czerwcu wyższe o 15,2 proc. w porównaniu z czerwcem zeszłego roku, oraz o 1,1 proc. wobec maja br. Natomiast ceny związane z turystyką zorganizowaną wzrosły w czerwcu o 3 proc. (mdm), w tym usługi turystyki zorganizowanej w kraju były droższe o 1,4 proc., a zagranicznej o 4,7 proc. Licząc w ujęciu rocznym ceny turystki zorganizowanej spadły o 0,1 proc. Ceny turystyki zagranicznej były w czerwcu br. niższe o 3,4 proc., ale krajowej wzrosły o 3,7 proc.

Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,4 proc.) oraz żywności (o 0,3 proc.) wpływały obniżająco na inflację (mdm). W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku na wzrost wskaźnika inflacji miały wpływ wyższe ceny w zakresie transportu (o 8,6 proc.) oraz żywności (o 2,8 proc.) i mieszkania (o 1,8 proc.), inflację obniżały natomiast niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,2 proc.).

"W 2018 r., podobnie jak w latach poprzednich, największy udział wydatków w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych mają żywność i napoje bezalkoholowe (24,36 proc.) oraz towary i usługi związane z użytkowaniem mieszkania lub domu i nośniki energii (20,35 proc.)" - dodał GUS.

Urząd statystyczny przypomniał, że w czerwcu 2018 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 p. proc.).

---------

Prognoza centralna wskaźnika inflacji konsumenckiej dla Polski z najnowszej ankiety makroekonomicznej NBP to: 1,8 proc. dla 2018 roku, 2,2 proc. dla 2019 roku i 2,5 proc. dla roku 2020. W przypadku PKB jest to odpowiednio: 4,5 proc., 3,6 proc. i 3,2 proc.

"Inflacja CPI w latach 2018-2020 z wysokim prawdopodobieństwem (ok. 70-80 proc., w zależności od horyzontu prognozy) ukształtuje się w paśmie odchyleń od celu inflacyjnego NBP (1,5-3,5 proc.)" - napisano w komentarzu.

"W 2018 r. można spodziewać się inflacji CPI z zakresu 1,6-2,1 proc. (przy scenariuszu centralnym równym 1,8 proc.), a w 2019 r. - z zakresu 1,8-2,8 proc. (scenariusz centralny to 2,2 proc.). W 2020 r. scenariusz centralny jest równy 2,5 proc., a granice 50- procentowego przedziału prawdopodobieństwa to 1,9 proc. i 3,0 proc." - dodano.

PKB, stopa procentowa

"Eksperci Ankiety Makroekonomicznej NBP przewidują, że tempo wzrostu PKB w bieżącym roku wyniesie między 4,2 a 4,8 proc. (są to granice 50- procentowego przedziału prawdopodobieństwa), przy scenariuszu centralnym równym 4,5 proc." - napisano.

"W dwóch kolejnych latach wzrost aktywności gospodarczej będzie wyraźnie niższy. W 2019 r. można spodziewać się wartości z zakresu 3,1-4,0 proc., zaś w 2020 r. - z zakresu 2,4-3,8 proc. Wartości centralne prognoz dla tych lat wynoszą, odpowiednio, 3,6 proc. i 3,2 proc."- dodano.

Zmianom nie uległy prognozy dotyczące poziomu stopy referencyjnej.

"Ankietowani są zgodni, że w bieżącym roku stopa referencyjna NBP pozostanie na poziomie 1,5 proc. Również w przyszłym roku spodziewany jest zbliżony poziom stopy procentowej: 50-procentowy przedział prawdopodobieństwa to 1,5-1,75 proc., a scenariusz centralny to 1,55 proc. W 2020 r. oczekiwane są wartości z zakresu 1,55-2,25 proc. (scenariusz centralny: 1,85 proc.)" - napisano.

.....................

Czerwcowa inflacja wyższa od wstępnego szacunku GUS

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI zwiększyła się w czerwcu do 2,0% r/r wobec 1,7% w maju, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (1,9%) i zgodnie z naszą prognozą równą konsensusowi rynkowemu.

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu inflacji (o 0,3 pp.) była wyższa dynamika cen paliw, która zwiększyła się w czerwcu do 15,2% r/r wobec 9,2% w maju. Wynikało to z niskiej ubiegłorocznej bazy, a także ze wzrostu cen paliw w ujęciu miesięcznym (1,2% m/m), będącego efektem odnotowanego w II kw. znaczącego osłabienia kursu złotego wobec dolara i wzrostu cen ropy na rynkach światowych.

W kierunku zwiększenia inflacji (o 0,1 pp.) oddziaływał również wzrost inflacji bazowej (inflacji CPI po wyłączeniu cen żywności i napojów bezalkoholowych oraz nośników energii), która zgodnie z naszymi szacunkami wyniosła 0,6% r/r wobec 0,5% w maju.

Zwiększenie inflacji bazowej było przede wszystkim skutkiem wzrostu dynamiki cen w kategorii "transport" (z wyłączeniem paliw), do czego przyczyniło się przyspieszenie wzrostu cen usług transportowych związane z wyższymi cenami paliw (roczna dynamika cen w kategorii "usługi transportowe" wzrosła z 0,3% r/r w maju do 1,3%). Inflacja bazowa zwiększyła się również na skutek przyspieszenia wzrostu cen w kategoriach "inne wydatki na towary i usługi" (-0,9% r/r wobec -1,2% w maju) oraz "łączność" (-1,6% r/r wobec -1,9% w maju).

Spadek cen owoców i warzyw efektem wcześniejszej wegetacji?

W kierunku zmniejszenia rocznego wskaźnika inflacji oddziaływał spadek dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych, która wyniosła w czerwcu 2,7% r/r wobec 3,0% w maju (najniżej od grudnia 2016 r.)

Jej zmniejszenie wynikało w znacznym stopniu z niższego tempa wzrostu cen w kategoriach "owoce" (0,4% r/r wobec 3,8% w maju) i "warzywa" (2,5% r/r wobec 4,1%).

Spadki dynamiki cen w tych kategoriach były najprawdopodobniej efektem przyspieszonej wegetacji owoców i warzyw związanej z relatywnie wysokimi temperaturami.

W lipcu oczekujemy wygaśnięcia wpływu tego czynnika przy jednoczesnym zwiększeniu proinflacyjnego oddziaływania tegorocznej suszy na dynamikę cen w tych kategoriach. W II kw. wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych był zgodny z założeniami przyjętymi w naszym kwartalnym scenariuszu makroekonomicznym .

Inflacja nadal poniżej celu inflacyjnego

Utrzymująca się niska inflacja bazowa świadczy o braku presji inflacyjnej w gospodarce. W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego łagodnego wzrostu inflacji bazowej, która osiągnie 0,9% r/r w IV kw. Wzrost ten będzie związany z rosnącą presją kosztową i popytową wraz z prognozowanym przez nas umiarkowanie szybkim wzrostem nominalnych wynagrodzeń (por. MAKROmapa z 9.07.2018).

Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w drugiej połowie 2018 r. dynamika cen żywności ulegnie dalszemu obniżeniu, a w IV kw. ukształtuje się ona na nieznacznie ujemnym poziomie. Czynnikiem oddziałującym w kierunku przejściowego wzrostu inflacji w III kw. będzie wzrost dynamiki cen paliw.

Podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą w 2018 r. inflacja wyniesie średniorocznie 1,6% wobec 2,0% w 2017 r. Dzisiejsze dane o czerwcowej inflacji są neutralne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »