Zamach na pieniądze w OFE

Morawiecki: Jest blisko konsensusu z min. Rafalską ws. OFE; 25 proc. do FRD

- Jest blisko konsensusu z minister Elżbietą Rafalską ws. reformy OFE - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. 25 proc. środków, zgodnie z wcześniejszym planem, ma trafić do FRD.

- Jesteśmy blisko konsensusu z minister Rafalską, że część środków zostanie zapisana na IKE, ok. 25 proc. trafi do FRD, a reszta przekazana ludziom i będzie zalążkiem wzrostu kapitału emerytalnego - powiedział w Sejmie Morawiecki.

- Myślę, że ostatecznie Rada Ministrów zadecyduje o tym w ciągu kilku najbliższych miesięcy - powiedział Morawiecki, pytany kiedy zmianami w OFE zajmie się rząd.

W środę Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, powiedział PAP, że trudno ocenić ile będą trwały uzgodnienia w sprawie reformy OFE, a jego zdaniem najlepszym sposobem jest rozwiązanie OFE i przeniesienie zgromadzonych tam środków do ZUS.

Reklama

- Co do zmian w OFE, to naprawdę trudno mi ocenić, ile będą trwać uzgodnienia w sprawie tej reformy - powiedział.

- Moim zdaniem, najzdrowszym sposobem jest rozwiązanie OFE i przeniesienie zgromadzonych tam środków do ZUS-u. To najbardziej przejrzyste rozwiązanie. OFE, po zmianach wprowadzonych przez naszych poprzedników, przestały spełniać swoją rolę - dodał.

- - - - -

13 września informowaliśmy: Henryk Kowalczyk: Pieniądze z OFE powinny trafić do ZUS-u

Co do zmian w OFE, to naprawdę trudno mi ocenić, ile będą trwały uzgodnienia w sprawie tej reformy; moim zdaniem najzdrowszym sposobem jest rozwiązanie OFE i przeniesienie zgromadzonych tam środków do ZUS-u - mówi szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

- Po zmianach wprowadzonych przez naszych poprzedników, OFE przestały spełniać swoją rolę - argumentował Henryk Kowalczyk.

Projekt zmian w OFE, zapowiedziany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego w lipcu ub.r., ma charakter "międzyresortowy". Czy realne jest wejście tych rozwiązań w życie w tej kadencji?

Henryk Kowalczyk, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów: - Tutaj występują różnice w podejściu. MR koncentruje się na kapitale zgromadzonym w OFE i tym, który będzie napływał w przyszłości w postaci składek przyszłych emerytów, natomiast MRPiPS patrzy na te zasoby w kontekście wypłaty świadczeń dla właścicieli tych pieniędzy. W tej kwestii Ministerstwo Rodziny oczekuje bezpieczeństwa dla ubezpieczonych, chce mieć pełne przekonanie, że te środki finansowe są bezpieczne, nawet jeśli są uruchomione jako kapitał inwestycyjny. Co do zmian w OFE, to naprawdę trudno mi ocenić, ile będą trwały uzgodnienia w sprawie tej reformy.

Jaka jest Pańska opinia - czy wykorzystanie tych pieniędzy jako kapitału inwestycyjnego to dobry pomysł, czy może lepiej byłoby środki zgromadzone w OFE po prostu przenieść do ZUS-u?

- W tej chwili środki zgromadzone w OFE pośrednio działają jako kapitał rozwojowy - fundusze inwestują na giełdzie. Odbywa się to na zasadzie wolnorynkowej. Moim zdaniem najzdrowszym sposobem jest rozwiązanie OFE i przeniesienie zgromadzonych tam środków do ZUS-u. To najbardziej przejrzyste rozwiązanie. OFE, po zmianach wprowadzonych przez naszych poprzedników, przestały spełniać swoją rolę.

Skąd w takim razie brać pieniądze na rozwój, na inwestycje, szczególnie, że w ciągu kilku lat wyczerpie się nam potężny strumień pieniędzy z UE?

- Sposobem jest pozyskiwanie kapitału wewnątrz kraju. Ten kapitał jest. To są oszczędności ludzi i firm. Rozwiązaniem mogą być atrakcyjnie oprocentowane obligacje rozwojowe albo inwestycyjne ulgi podatkowe. Musi być zachęta. Na marginesie dodam, że zachęcałem do tego, by poprzez emisję obligacji finansować program Mieszkanie plus. Uruchomienie potencjału krajowego jest ważniejsze niż zewnętrznego.

- Kapitału na świecie jest co prawda dużo, tyle, że nie z każdego chcemy korzystać. Musimy zachować tu ogromną ostrożność. Nie jesteśmy w sytuacji takiej jak Grecja, która musiała sprzedać Chińczykom port w Pireusie, żeby się ratować. Musimy zatem bardzo ściśle kontrolować kapitał zewnętrzny, by nie utracić pakietów większościowych i możliwości kontroli. [...]

PAP
Dowiedz się więcej na temat: minister | Mateusz Morawiecki | Morawiecki | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »