Inflacja - to nie koniec spadków

Inflacja w maju obniżyła się do 2,5% (r/r), wobec 3,0% (r/r) miesiąc wcześniej. Wynosi ona dokładnie tyle, co punktowy cel inflacyjny NBP. Co więcej, w kolejnych miesiącach spodziewany jest dalszy spadek inflacji.

Związane jest to w dużej mierze z ustępowaniem unijnego szoku cenowego z II kw. 2004r. z rocznych indeksów cen. Obecny spadek inflacji zawdzięczamy głównie efektowi bazowemu.

Tak duży spadek inflacji w maju nie był prognozowany kilka miesięcy wcześniej zarówno przez analityków sektora bankowego jak i w projekcji inflacyjnej NBP. W praktyce, jeżeli uwzględnimy, że dalszego spadku inflacji można spodziewać się w czerwcu, to już za miesiąc inflacja w Polsce będzie porównywalna z tą sprzed wystąpienia szoku unijnego. Ponadto w kolejnych miesiącach bardziej prawdopodobny jest lekki trend spadkowy dla inflacji, wobec lekkiego trendu wzrostowego, który miał miejsce przed wstąpieniem Polski do UE. Jednocześnie ceny produkcji sprzedanej przemysłu zmierzają w kierunku deflacji.

Reklama

Prognozy

Niezbyt pomyślnie zapowiadają się prognozy PKB na II kw. 2005r., które może okazać się również słabe. W kwietniu odnotowany został rekordowy spadek dla sprzedaży detalicznej oraz lekki regres w produkcji przemysłowej. Choć kolejne miesiące powinny być już lepsze, to po uśrednieniu, wynik dla całego kwartału pozostanie raczej niski, tym bardziej po odniesieniu go do mniejszego efektu bazowego względem II kw. 2004r.

Nikłe jest prawdopodobieństwo, aby spadek sprzedaży detalicznej o -14,4% (r/r) w kwietniu mógł być zbilansowany przez wyniki sprzedaży w maju i czerwcu. Istnieje więc realne zagrożenie, że sprzedaż detaliczna będzie ujemna lub bliska zera w II kw. 2005r. Słabo również wygląda produkcja sprzedana przemysłu. Jej kwietniowy spadek o -1% (r/r) bez problemu zostanie nadrobiony w maju i czerwcu. Jednak produkcja sprzedana przemysłu w II kw. 2005r. będzie raczej zbliżona do 2-3%. Nie jest to dużo na tle 12,3% wzrostu produkcji w całym 2004r., który wygenerował wzrost PKB o 5,4%.

Stanisław Kluza

Główny ekonomista

Bank Gospodarki Żywnościowej

BGŻ SA
Dowiedz się więcej na temat: inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »