ING BSK tańszy o 25%

Prawie jedną czwartą wartości straciły akcje ING BSK w ciągu 18 sesji. Odwrót inwestorów to przede wszystkim efekt zapowiedzi o obniżeniu udziałów przez ING.

Prawie jedną czwartą wartości straciły akcje ING BSK w ciągu 18 sesji. Odwrót inwestorów to przede wszystkim efekt zapowiedzi o obniżeniu udziałów przez ING.

Obniżenie udziałów ma zostać przeprowadzone do końca bieżącego roku. O takich planach poinformował Wojciech Kwaśniak, generalny inspektor Nadzoru Bankowego. W rozmowie z PARKIETEM zaznaczył, że ING zobowiązał się do tego, że w ciągu dwóch lat od zwiększenia udziałów w polskiej spółce ponad poziom 75% akcji doprowadzi do jego obniżenia.

ING ma dwie możliwości na obniżenia swoich udziałów. Po pierwsze, może odsprzedać część swojego pakietu, a po drugie, wyemitować nowe akcje polskiego banku, przez co jego udział zmalałby (tzw. rozwodnienie kapitału). Zdaniem Grzegorza Zawady, analityka Erste Securities, bardziej możliwy jest jednak pierwszy wariant, gdyż bank ma spore zasoby gotówki, a zagospodarowanie środków z nowej emisji mogłoby się okazać sporym problemem. - Współczynnik wypłacalności ING BSK znajduje się na poziomie 13. To dużo - podkreśla G. Zawada. Minimalny poziom współczynnika, jaki został zapisany w prawie bankowym, wynosi 8%. Jednak za bezpieczny uznaje się 11%. Przypomnijmy, że współczynnik wypłacalności to stosunek funduszy własnych banku do tzw. aktywów ważonych ryzykiem, czyli głównie kredytów i papierów wartościowych. Ponieważ ING BSK co roku notuje zysk, to rosną jego fundusze. Tymczasem trudna sytuacja gospodarcza kraju jest powodem, że Polacy coraz mniej chętnie sięgają po kredyty.

Reklama

Spadek kursu akcji ING BSK to również echo trudnej sytuacji sektora bankowego w Polsce. O stracie w czwartym kwartale zeszłego roku poinformowały już Millennium, BGŻ i BRE Bank.

Gdyby holenderski udziałowiec zdecydował się na sprzedaż części akcji, to nabywcami zostaliby prawdopodobnie inni inwestorzy finansowi, przede wszystkim fundusze emerytalne.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: ing
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »