Inwestorzy grają już pod kolejne cięcie stóp

Na rynku akcji trwa gra pod obniżkę stóp procentowych. Giełda rośnie, bo inwestorzy wierzą, że w środę RPP dokona cięcia stóp o 50 punktów bazowych.

Na rynku akcji trwa gra pod obniżkę stóp procentowych. Giełda rośnie, bo inwestorzy wierzą, że w środę RPP dokona cięcia stóp o 50 punktów bazowych.

Ceny akcji na GPW powinny rosnąć w oczekiwaniu na obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) - uważają giełdowi analitycy. Rynek liczy, że na rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu rada zdecyduje się na redukcję stóp nawet o 50 punktów bazowych. Dyskontowanie takiej decyzji RPP zaczęło się już w ubiegłym tygodniu - w czwartek obroty na rynku akcji przekroczyły nawet 300 mln zł, co w ostatnich miesiącach raczej się nie zdarzało.

Optymizm rynku

Po ogłoszeniu decyzji RPP o cięciu stóp specjaliści przewidują realizację zysków. Jednak nie wpłynie to na zmianę pozytywnego postrzegania rynku w średnim terminie. Nastroje inwestorów z GPW poprawiają systematycznie pojawiające się sygnały nadchodzącego ożywienia gospodarczego. Wczoraj opublikowano dane o sprzedaży detalicznej w październiku, które okazały lepsze od oczekiwanych. Analitycy prognozują, że wartość indeksu największych spółek WIG 20 na koniec roku będzie oscylować około 1,3 tys. punktów.

Reklama

- Gra pod redukcję stóp przez RPP jest możliwa także na wtorkowej sesji. Redukcja o 50 punktów bazowych jest bardzo prawdopodobna, więc inwestorzy są bardzo optymistycznie nastawieni do gry - mówi Dariusz Nawrot, analityk BM BPH PBK.

Jednak w tej grze można dużo stracić.

- Nadzieje na obniżkę stóp procentowych mogą nieco podgrzewać atmosferę, jednak nie dłużej niż w przez kolejne dwie sesje. Ostatnie wzrosty sprawiły, że ewentualna, środowa obniżka stóp jest już w dużej mierze uwzględniona w cenach akcji - zaznacza Zbigniew Bętlewski, analityk DM Amerbrokers.

Kupuj plotki...

Zdaniem Dariusza Nawrota, jeżeli RPP obniży stopy, to może dojść do realizacji zysków zgodnie z zasadą "kupuj plotki, sprzedawaj fakty".

- Impet korekty spadkowej zależy od tego, jak wysoko podniesione zostaną ceny w trakcie wtorkowych notowań. Mimo to do końca roku spodziewam się podtrzymania wzrostowej tendencji na GPW. WIG 20 powinien zakończyć grudzień w okolicach 1250 punktów, czyli wyżej niż obecnie - dodaje analityk BM BPH PBK.

Posiedzenie RPP zbiega się z obniżeniem aktywności na amerykańskich giełdach w związku ze świętem Dziękczynienia.

- Święto na amerykańskich giełdach sprawia, że często na pierwszy plan wychodzą lokalne czynniki, które mogą wpływać na koniunkturę w krótkim terminie. W tej sytuacji gracze starają się raczej wykorzystywać pozytywne sygnały. Właśnie taki wzrostowy impuls powinno przynieść oczekiwanie na obniżkę stóp procentowych - przyznaje Waldemar Bojara, doradca inwestycyjny DM BOŚ.

Właściwy trend

W ocenie Adama Atmańskiego, dyrektora w ING Securities, choć redukcja stóp może już być uwzględniona w cenach, na rynku nie brakuje powodów do kontynuacji fali wzrostowej.

- Warszawska giełda wciąż ma potencjał wzrostowy. Decydują o tym przede wszystkim czynniki lokalne, które w odróżnieniu od gry pod cięcie stóp, mają charakter długoterminowy. Dane makro sugerują coraz bliższe ożywienie gospodarcze. Wczorajsze wyniki sprzedaży detalicznej w październiku były o wiele lepsze od oczekiwanych potwierdzając wzrost tego wskaźnika we wcześniejszych miesiącach. Publikowane wcześniej dane o produkcji przemysłowej potwierdzają ten trend. Gracze interesują się polskimi akcjami również w obliczu wejścia Polski do Unii Europejskiej - zaznacza dyrektor ING Securities.

Puls Biznesu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »