Iran produkuje najwięcej od 20 lat

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku i Londynie spadają po ponad 1 procent. W lutym Iran wyprodukował najwięcej tego surowca od niemal 20 lat - podają maklerzy.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 36,75 USD, po zniżce o 43 centy, czyli 1,2 proc.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 50 centów, czyli 1,3 proc., do 39,03 USD za baryłkę.

W poniedziałek OPEC podał w swoim comiesięcznym biuletynie, że produkcja ropy w Iranie wzrosła w lutym najmocniej od niemal 2 dekad w reakcji na zniesienie sankcji Zachodu nałożonych wcześniej na ten kraj.

Reklama

Iran zwiększył swoją produkcję ropy w ub. miesiącu o 187.800 baryłek dziennie do 3,13 mln baryłek dziennie. To najmocniejszy wzrost produkcji w ujęciu miesięcznym od 1997 r. - podaje w raporcie OPEC.

- Dla rynków nadal takim kluczowym czynnikiem jest podaż ropy - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney.

- Jeśli dojdzie do spotkania producentów ropy, a jego skutkiem będzie decyzja w sprawie definitywnego działania (zamrożenia produkcji), to korzystnie wpłynie na ceny ropy, ale historia pokazuje, że nic z tego się nie stanie - podkreśla.

Minister energii Rosji Aleksander Nowak powiedział po spotkaniu ze swoim irańskim odpowiednikiem, że Iran ma "uzasadnione argumenty" za tym, aby nie przyłączać się teraz do porozumienia w sprawie ograniczenia dostaw ropy.

Przedstawiciele OPEC podają, że do spotkania dostawców ropy dojdzie prawdopodobnie w kwietniu w stolicy Kataru, Dosze.

W poniedziałek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,32 USD do 37,18 USD za baryłkę, a Brent na ICE Futures w Londynie staniała o 86 centów do 39,53 USD/b. W ubiegłym tygodniu WTI zyskała 7,2 proc., a Brent 4,3 proc.

......................

- Ceny miedzi spadają na giełdzie metali w Londynie. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych tanieje o 0,7 proc. i jest wyceniana po 4.911,50 USD za tonę - podają maklerzy. Inne metale albo są wyceniane bez zmian lub lekko tanieją, z wyjątkiem niklu, który drożeje teraz o 0,9 proc.

Nastroje psują informacje o wysokich zapasach miedzi w Chinach. Zapasy metalu na giełdzie w Szanghaju wzrosły do rekordowych 350.000 ton, tymczasem popyt fizyczny na miedź jest bardzo słaby.

- Niski popyt i rosnące zapasy miedzi w Chinach wpływają na notowania tego metalu i ograniczają jakiekolwiek próby odbicia cen - mówi Xiao Jing, starszy analityk Beijing Capital Futures Co.

Sektor budowlany w Chinach jest niemal w fazie stagnacji. W grudniu 2015 r. rozpoczęto zaledwie o 1,3 proc. więcej nowych budów. Spada sprzedaż aut i maleją wydatki w chińskim sektorze energetycznym, a to sygnalizuje, że popyt na metale w chińskiej gospodarce może się jeszcze osłabić. Chińska gospodarka rozwija się w najpowolniejszym tempie od dziesięcioleci.

Luźniejsza polityka monetarna i większy deficyt fiskalny zapowiadany przez gabinet premiera Chin Li Keqianga mają pomóc w utrzymaniu tempa wzrostu w gospodarce w 2016 r. na poziomie 6,5-7,0 proc.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Iran | miedź | ropa naftowa | OPEC | cena paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »