Jak kredytować budowę domu?

Zarówno zakup mieszkania, jak i budowę domu możemy sfinansować kredytem hipotecznym. Zaciągnięcie kredytu na budowę jest jednak nieco bardziej skomplikowane. Piszemy o tym, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Jednym z podstawowych elementów wniosku kredytowego na budowę domu jest kosztorys i harmonogram prac. Zarówno przyznanie kredytu, jak i potem bezproblemowe dokończenie inwestycji w dużej mierze uzależnione jest od ich poprawnego wypełnienia.

Najczęściej popełnianym błędem jest zaniżenie cen prac i materiałów. Każdy kosztorys jest przez bank weryfikowany - rzeczoznawca ocenia, czy za zadeklarowaną kwotę można wybudować dom zgodnie z projektem i założonym standardem, a z drugiej strony, czy podana kwota nie przewyższa wartości nieruchomości. W praktyce często kredyty budowlane są podwyższane, ponieważ wstępnie oszacowane koszty okazują się za małe. Warto więc od razu realnie spojrzeć na ceny, ponieważ podwyższenie kwoty kredytu oznacza konieczność ponownego składania dokumentów i rozpatrywania wniosku. Dla laika poprawne oszacowanie jest trudne, warto więc zasięgnąć opinii (np. u rzeczoznawcy) i zweryfikować swoje wyliczenia.

Reklama

Alternatywą dla podwyższenia kredytu mogą stać się: pożyczka gotówkowa, kredyt odnawialny lub karta kredytowa - produkty łatwo i szybko dostępne. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Pożyczki na dowolny cel są wysoko oprocentowane i mają krótki okres spłaty w porównaniu do kredytu hipotecznego. Jedną z kilku przyczyn utraty płynności finansowej jest właśnie finansowanie zakończenia budowy szybkim kredytem. Warto wystrzegać się tego typu finansowania przy budowie.

Zdarza się, że wnioskowana kwota kredytu jest niższa od potrzebnej, ponieważ w trakcie budowy kredytobiorca zamierzą ją dofinansować z własnych środków. Takie rozwiązanie jest stosowane, ale trzeba pamiętać o kilku ograniczeniach. Po pierwsze z reguły to bank zamyka inwestycję ? nie jest więc zazwyczaj możliwe zadeklarowanie wniesienia wkładu własnego na końcu. Bank prosi też o udokumentowanie tej kwoty - może to być np. lokata lub posiadane mieszkanie do sprzedaży, ale już nie deklarowana darowizna od rodziny.

Zaciągając kredyt na budowę domu trzeba również pamiętać o tym, że w określonym w umowie kredytowej czasie (średnio 2-3 lata) trzeba oddać dom do użytkowania i ujawnić go w księdze wieczystej. Dla banku pełnowartościowym zabezpieczeniem jest tylko gotowa nieruchomość. Niewywiązanie się z obowiązku zakończenia budowy może być podstawą do wypowiedzenia umowy kredytowej. Dlatego właśnie bank weryfikuje realność kosztorysu oraz prosi o udokumentowanie kwoty do wniesienia, chcąc uniknąć sytuacji, kiedy budowa nie jest zakończona, a kredytobiorca nie ma już ani pieniędzy, ani zdolności kredytowej.

Kredyt na budowę domu jest wypłacany transzami. Ich wysokość nie może być zazwyczaj wyższa niż wartość działki i przeprowadzonych już prac. Uruchomienie każdej kolejnej kwoty jest uzależnione od rozliczenia się z już otrzymanych pieniędzy. Stosowane są różne formy rozliczeń inspekcja na budowie dokonywana przez pracownika banku, zdjęcia, faktury i rachunki lub kosztorys powykonawczy. Uwaga, jeśli środki z kredytu przeznaczymy na element, który wprawdzie jest częścią budowy, ale nie był ujęty w kosztorysie, to kwota ta nie zostanie uznana przez bank. Może się tak zdarzyć, gdy np. postawimy ogrodzenie, które nie znalazło się w zestawieniu kosztów.

Ze względu na ograniczenia nakładane przez procedurę kredytu budowlanego rozsądnym rozwiązaniem dla osób dysponujących gotówka wydaje się skorzystanie po zakończeniu budowy z kredytu na refinansowanie poniesionych kosztów. Mankamentem takiego rozwiązania jest konieczność posiadania faktur na kwotę, którą chcemy uzyskać.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: bank | budowy | mieszkanie | zakup mieszkania | kredyt | budowa domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »