W ubieg³y tygodniu rynki finansowe nadal bacznie obserwowa³y wszelkie wydarzenia dotycz±ce projektu przysz³orocznego bud¿etu. Uwaga skupiona by³a przede wszystkim na ¶rodowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniê¿nej, na którym Rada mia³a ustosunkowaæ siê do tego projektu. RPP zdecydowa³a jednak nie ujawniaæ swego stanowiska przed koñcem tygodnia i najpierw powiadomiæ o swoich uwagach autorów projektu (Radê Ministrów, Ministra Finansów oraz Marsza³ka Sejmu). Rynek pozna opiniê Rady dopiero w poniedzia³ek w godzinach porannych. Prawdopodobnie ocena projektu bud¿etu dokonana przez Radê bêdzie umiarkowana. We wcze¶niejszych wypowiedziach jej cz³onkowie okre¶lili za³o¿enia bud¿etu jako realne i zg³osili swoje zastrze¿enia co do przysz³orocznego tempa wzrostu gospodarczego (w bud¿ecie 2001 przyjêto wzrost na poziomie 5,1% PKB, w "Za³o¿eniach Polityki Pieniê¿nej na 2001 r." 5,0%PKB). W komentarzach dotycz±cych poziomu przysz³orocznych dochodów i wydatków bud¿etowych cz³onkowie Rady zwrócili uwagê na du¿e ograniczenia bud¿etu (wysoki udzia³ sztywnych wydatków, ponad 70%) oraz zale¿no¶æ ustawy bud¿etowej 2001 od ustaw oko³obud¿etowych, które s± jeszcze w fazie tworzenia (co bêdzie je¿eli czê¶æ z nich nie bêdzie posiada³a takiego kszta³tu jak to za³o¿y³ rz±d). Przyk³adem takiego niebezpieczeñstwa dla przysz³orocznego bud¿etu jest los ustawy o podatku VAT oraz wysoko¶æ stawek VAT w budownictwie. Rz±d planuje w bud¿ecie 2001 wp³ywy z tytu³u jego zwiêkszenia w wysoko¶ci 326 mln z³. Przyjêta przez parlament ustawa, która po akceptacji Senatu trafi³a do prezydenta, zak³ada utrzymanie stawek na dotychczasowym poziomie.
Pozytywnie przez rynki zosta³y odebrane GUS-owskie dane dotycz±ce wzrostu cen ¿ywno¶ci w I po³. listopada. Ich wzrost, wolniejszy od oczekiwanego, daje nadziejê na szybszy ni¿ to wcze¶niej prognozowano spadek inflacji. MF prognozuje, ¿e inflacja w listopadzie spadnie do 0,4% w ujêciu miesiêcznym i 9,3% r/r. Spodziewamy siê w listopadzie inflacji rocznej w granicach 9,4-9,5%, a na koniec roku jej spadku do 9%. Rynek oczekuje spadku listopadowej inflacji do 9,3-9,5%, a na koniec roku do 8,9-9,3%. Dalszy spadek cen konsumenta bêdzie sygna³em dla RPP do obni¿ki stóp procentowych. Coraz wolniejsze tempo wzrostu produkcji wskazuje na skuteczno¶æ restrykcyjnej polityki pieniê¿nej. Dane o poda¿y pieni±dza potwierdzaj± wiêksz± skuteczno¶æ podwy¿ki stóp w przypadku sk³onno¶ci do zad³u¿ania siê gospodarstw domowych ni¿ firm.
Nastêpny tydzieñ
Na poniedzia³kowym przetargu Ministerstwo Finansów zaoferuje bony skarbowe 26-tyg. oraz 52-tyg. o ³±cznej warto¶ci 400 mln z³. Spodziewamy siê stabilizacji rentowno¶ci bonów rocznych na poziomie zbli¿onym do poprzedniego tygodnia. W nadchodz±cym tygodniu resort wykupi bony o warto¶ci 798,62 mln z³. W ¶rodê kolejne, robocze posiedzenie RPP. W pi±tek NBP poda wyniki pa¼dziernikowego deficytu na rachunku obrotów bie¿±cych. Oczekujemy wzrostu deficytu do ok. 950 mln dolarów ze wzglêdu na przypadaj±ce na pa¼dziernik sp³aty odsetek zad³u¿enia zagranicznego (2 pa¼dziernika zap³acono 190 mln dolarów odsetek wierzytelno¶ci wobec Klubu Paryskiego, pod koniec pa¼dziernika zap³acono 150 mln dolarów odsetek od obligacji Brady'ego). Wg Grzegorza Wójtowicza, cz³onka RPP, deficyt obrotów bie¿±cych wyniesie w pa¼dzierniku powy¿ej 900 mln dolarów, ale poni¿ej 1 mld dolarów. Wcze¶niej inny cz³onek RPP, Wies³awa Zió³kowska prognozowa³a, ¿e deficyt obrotów bie¿±cych wzro¶nie w pa¼dzierniku do 800-850 mln dolarów. Rynek oczekuje deficytu w granicach 700 do 1 070 mln dolarów.
Twój komentarz mo¿e byæ pierwszy
Piszesz jako Go¶æ