Mieszkanie w Chinach za 3,7 tys. zł za metr

Pierwszy dzień nowego miesiąca przebiega na rynkach finansowych bardzo spokojnie. Po emocjach związanych z rozstrzyganiem się losów pakietów oszczędnościowych w Grecji, od których uzależniona była pomoc dla tego kraju ze strony wierzycieli, inwestorzy wracają do tematów związanych z perspektywami gospodarczymi.

Pierwszy dzień nowego miesiąca przebiega na rynkach finansowych bardzo spokojnie. Po emocjach związanych z rozstrzyganiem się losów pakietów oszczędnościowych w Grecji, od których uzależniona była pomoc dla tego kraju ze strony wierzycieli, inwestorzy wracają do tematów związanych z perspektywami gospodarczymi.

Dziś poznaliśmy czerwcowe wskaźniki PMI dla przemysłu w większości istotnych gospodarek. Wskaźnik poszedł w dół w bardzo wielu przypadkach. W Polsce obniżył się do 51,2 pkt z 52,6 pkt miesiąc wcześniej. Regres rozwoju dotknął też chiński przemysł, wyraźnie wskaźnik pogorszył się w Indiach, co dla nas bardzo istotne również słabiej było w Niemczech i strefie euro, które są dla nas najważniejszymi partnerami handlowymi. Potwierdzają się zatem tendencje z poprzednich miesięcy, wskazujące na wytracanie siły przez ożywienie gospodarcze.

Znalazło to odbicie w przebiegu zdarzeń na rynkach finansowych w czerwcu, kiedy to pierwszy raz od lutego 2009 r., czyli od momentu zakończenia kryzysu, doszło do jednoczesnego spadku cen akcji, surowców i obligacji na świecie.

Reklama

Globalny indeks giełdowy stracił 1,5%, towary potaniały o przeszło 5%, obligacje skarbowe o 0,3%, a korporacyjne o blisko 0,7%. Fakt, że wszystkie aktywa zachowały się tak słabo pierwszy raz od tak długiego czasu, jest wymowne i tym bardziej na porządku dziennym stawia pytania nie tylko o krótkookresową koniunkturę na rynkach finansowych, ale o perspektywy w średnim i dłuższym terminie. W tej perspektywie wydaje się, że lipiec może przynieść ostateczne rozstrzygnięcia.

Home Broker zwraca uwagę:

Lipiec ma szanse stać się miesiącem, w którym nastąpią ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące koniunktury na rynkach finansowych w dłuższym terminie,

Koniunktura na rynku nieruchomości w Chinach stopniowo się ochładza, zwłaszcza w większych miastach.

Rynki nieruchomości

Wśród 10 największych chińskich miast 8 odnotowało w czerwcu regres cen w ujęciu miesięcznym. W Szanghaju wzrost wyniósł 0,1%, a w Pekinie ceny w takim samym stopniu obniżyły się. Jednocześnie w skali całego kraju nastąpił wzrost o 0,4% wobec 0,5% w maju. 75 ze 100 monitorowanych przez SouFun miast mieszkania podrożały. W skali roku wzrost wyniósł 5,2%. Średnia cena metra kwadratowego sięgnęła 1370 USD.

W II kwartale spadły ceny i sprzedaż apartamentów na Manhattanie. Liczba transakcji zmniejszyła się w skali roku o 3,8%, do 2650. Ceny poszły w dół o 5,5%, do 850 tys. USD.

Taką sytuację tłumaczy się wygaśnięciem w połowie minionego roku zachęt podatkowych, które skłaniały do zamknięcia przed końcem czerwca 2010 r. transakcji. Teraz tworzy to podwyższoną bazę porównawczą. Przeciętnie na sprzedaż nieruchomości na Manhattanie potrzeba 136 dni, 30% więcej niż rok wcześniej.

Zespół Analiz

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: metr | giełdy | mieszkanie | Mieszkanie+ | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »