Moment refleksji, WIG20 liderem

Na rynkach akcyjnych obserwujemy lekką korektę, pomimo paczki bardzo dobrych danych. Rynki akcyjne czekają na dzisiejszy komunikat Rezerwy Federalnej.

Na rynkach akcyjnych obserwujemy lekką korektę, pomimo paczki bardzo dobrych danych. Rynki akcyjne czekają na dzisiejszy komunikat Rezerwy Federalnej.

Istotne było przełamanie kluczowych poziomów przez amerykańskie dochodowości i powiązane z tym umocnienie dolara na skutek dobrych danych. Spotkało się to z negatywną odpowiedzią amerykańskiej giełdy. Choć wydaje się, że niespodziewanie silne odczyty za październik i listopad dają nadzieje na dodatni wkład inwestycji do wzrostu PKB w USA , giełdy nie odebrały tego jako bodźca do wzrostów.

W gruncie rzeczy silniejsze niż oczekiwano jeszcze przed wyborami w USA zacieśnienie polityki ze strony Fed, nie jest pozytywnym czynnikiem dla giełd i wydaje się, że jest kwestią czasu kiedy wyższe dochodowości i o wiele mocniejszy dolar okażą się przeszkodą dla dalszych, tak dynamicznych wzrostów. Obecnie S&P spada o -0.19 proc. znajduje się poniżej poziomu 2200pt. Dow Jones znajduje się wyraźnie nad psychologicznym poziomem 19000pt. Opublikowany raport o stanie zapasów na rynku ropy okazał się pro-wzrostowy i doprowadził do odbicia spółek energetycznych, możliwe więc, że giełdy pod koniec dnia znajda się nad kreską.

Reklama

Spadki widać także na europejskich parkietach. Dzisiejsze dane z najważniejszych gospodarek strefy euro wypadły mieszanie, rozczarowały zwłaszcza dane o przemyśle z Niemiec, solidny okazał się sektor usług, zwłaszcza we Francji i Niemczech. Jednak to nie lokalne czynniki wpływały na mocniejszą korektę na rynkach w Europie. Inwestorzy również pozycjonują się pod publikację minutes z ostatniego posiedzenia FED, powyborcza hossa delikatnie wyhamowuje. DAX traci -0.6 proc., CAC40 -0.5 proc.

Na WIG20 nastroje są za to zupełnie inne, widzimy wzrosty o ponad 1 proc. Polski benchmark znajduje się coraz bliżej okrągłego poziomu 1800 pt. Najmocniej na plusie znajduje się dziś Energa, której akcje zyskują ponad 6 proc. Należy jednak pamiętać, że notowania Energii odbijają z lokalnych minimów. Wynika to po części z planów inwestycyjnych władz spółki, po części ze względu na ogłoszenie wstępnego porozumienia z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Najsłabsze dziś są akcje BZWBK oraz PGE. Czynniki ryzyka dla polskiej nadal się utrzymują, jednak ostatnia seria słabszych danych nie doprowadziła do głębszej korekty.

Adam Puchalski

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: moment | giełdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »