MSP:Terminal LNG jest gotowy. Dzisiaj oddanie do eksploatacji

Gazoport: Dziś nastąpi oddanie terminalu LNG w Świnoujściu - zapowiedział na konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej Andrzej Czerwiński, minister skarbu państwa.

Zdaniem ministra skarbu państwa, Andrzej Czerwiński. Gazoport to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat, mająca za zadanie zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Zgodnie z wcześniejszymi planami, do terminalu LNG pierwsze tankowce wpłyną pod koniec roku, na przełomie listopada i grudnia.

Sam rozruch obiektu potrwa jeszcze 5 miesięcy. Jak podkreślił szef resortu skarbu państwa, proces rozruchowy jest bardzo skomplikowaną operacją. - Gaz, który teraz do nas przypłynie będzie stopniowo wtłaczany do systemu dystrybucyjnego. Ale ta prawdziwa, automatyczna dystrybucja gazu, będzie w drugim kwartale przyszłego roku - mówił Czerwiński.

Reklama

Minister skarbu zaznaczył, że Polska jest w tym momencie krajem całkowicie niezależnym od dostaw gazu z Rosji. - Każdy obywatel i każdy przedsiębiorca, zużywający gaz do swoich technologii, może spać spokojnie - tego gazu już nigdy nam nie braknie - mówił Andrzej Czerwiński.

Przypomnijmy, że gazoport miał pierwotnie zostać oddany do użytku 30 czerwca 2014 roku, jednak już rok wcześniej ujawniono, że daty tej nie uda się dotrzymać.

Nie udało się jednak dokonać tego nawet do końca 2014 roku, czyli w terminie, wynikającym z aneksu do umowy. Generalny wykonawca, konsorcjum na czele z włoską firmą Saipem, wysuwał ponadto dodatkowe roszczenia finansowe, na które nie chciała się zgodzić strona polska.

Terminal umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 rocznie i odpowiadać będzie 1/3 polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Trwa również opracowanie studium wykonalności dla rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3.

Emilia Derewienko Rynek Infrastruktury

_ _ _ _ _ _ _ _ _

Rozruch techniczny w grudniu?

Zgodnie z porozumieniem zawartym w ubiegłym tygodniu między spółką Polskie LNG a wykonawcą, czyli konsorcjum Saipem, rozruch techniczny inwestycji ma się rozpocząć w grudniu br..

W II kwartale 2016 roku terminal rozpocznie działalność komercyjną.

W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Mariusz Zawisza, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wskazał, że z gazoportem w Świnoujściu, wiąże się jeszcze jeden postulat PGNiG - socjalizacja, czyli podział kosztów utrzymania terminala między jego użytkowników.

- Cel jest taki, aby terminal ze swoimi stawkami stał się realnym źródłem dywersyfikacji i podaży gazu w kraju, żeby nie odstraszał wysokimi stawkami regazyfikacji.

Z kolei stawki wejścia na granicy z terminala do systemu gazowego również powinny być zmniejszone w taki sposób, aby była to zachęta dla innych podmiotów do wchodzenia w relację biznesową z terminalem - zapowiedział Zawisza.

Agencja informacyjną Newseria

Rynek Infrastruktury
Dowiedz się więcej na temat: LNG | LPG | Świnoujście | gazoport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »