"Nasz Dziennik": Klęska suszy

92 proc. gmin w Polsce obsianych zbożem jarym jest zagrożonych suszą. Susza dotknęła już cały kraj i dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców - podaje we wtorek "Nasz Dziennik".

Z sygnałów płynących od rolników do redakcji "Naszego Dziennika" wynika, że problem dotyczy całej Polski i może być nawet większy, niż wskazują na to oficjalne komunikaty. "Sytuacja jest bardzo poważna, dlatego że w większości kraju deszcz praktycznie nie padał przez cały maj. Występowały najwyżej punktowe opady, czemu towarzyszyły bardzo wysokie temperatury" - powiedział w rozmowie z gazetą Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Szmulewicz dodał, że w warstwie ornej ziemi susza jest "wyższa niż kiedykolwiek". "Zboża jare praktycznie nie mają siły się kłosić, a jeśli się kłoszą, to od razu schną. Tragedia. Problem suszy jest duży, a będzie ogromny" - zaznaczył w rozmowie z "ND".

Reklama

Gospodarze już teraz mogą do urzędów gmin zgłaszać szkody wynikłe z klęski suszy i wystąpić o oszacowanie strat. Resort rolnictwa wprowadza w życie procedury reagowania na klęskę. Wojewodowie zostali już przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zobowiązani do bezzwłocznego powołania komisji do oszacowania strat i bieżącego raportowania sytuacji.

Działania w związku z suszą resort ogłosił po drugim w tym roku komunikacie monitorującego suszę rolniczą Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jeszcze w pierwszym komunikacie - ogłoszonym 24 maja za okres od 21 marca do 20 maja 2018 - IUNG zaznaczał, że nie stwierdza wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Ten z 6 czerwca - za okres od 1 kwietnia do 31 maja - był w treści zgoła odmienny, a dane w nim zawarte są wręcz zatrważające. Susza dotyczy całego kraju, a w większości województw nawet 100 procent gmin.

--------

Sasin: W środę na posiedzeniu rządu informacja na temat stanu suszy w Polsce

W środę na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie przedstawiona informacja ministra rolnictwa o stanie suszy w Polsce - zapowiedział we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Zapewnił, że rząd jest zdecydowany szybko i skutecznie reagować w tej sprawie.

Sasin podkreślił w radiowej Jedynce, że rząd "już martwi się" kwestią suszy w Polsce. Jak zaznaczył, premier Mateusz Morawiecki omawiał ten temat w ubiegłym tygodniu, podczas odprawy z wojewodami. - Dostali informację o tym, jakie działania powinni podjąć, że powinni monitorować tę sytuację i przekazywać na bieżąco panu premierowi i ministrowi spraw wewnętrznych, któremu bezpośrednio podlegają, informacje o rozmiarach suszy - powiedział.

Dodał, że resort rolnictwa "nie pozostaje w żadnym wypadku bezczynny". - Jesteśmy w stałym kontakcie z ministerstwem, z wiceministrami, którzy również w tej chwili bardzo intensywnie pracują - zapewnił.

Sasin poinformował, że w środę na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie przedstawiona informacja ministra rolnictwa o stanie suszy w Polsce. - Ale również będą przedstawione propozycje konkretnych działań, będziemy na ten temat rozmawiać - dodał.

Minister podkreślił, że rząd jest zdecydowany "szybko reagować i skutecznie w tej sprawie".

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w ubiegłym tygodniu poinformował, że od 11 kwietnia do 10 czerwca 2018 roku stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Jak podano, największy niedobór wody zanotowano na Kaszubach i na Lubelszczyźnie. Suszą dotknięte są głównie zboża jare i ozime, truskawki oraz krzewy owocowe.

W przypadku zbóż jarych susza występuje w ponad 92 proc. gmin na terenie 10 województw: m.in. podlaskim, wielkopolskim, lubelskim, pomorskim, mazowieckim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim. Obejmuje ona tam od 75 do 85 proc. gruntów ornych.

Jak informuje IUNG, obszar dotknięty suszą powiększa się. "Tak duży deficyt wody dla zbóż jarych i ozimych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz rzepaku i rzepiku oznacza, że tegoroczne plony tych upraw będą niższe z powodu występującego niedoboru wody, co najmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych" - zaznaczono.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rolnictwo | susza w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »