Niedźwiedzie czują się coraz pewniej

Wtorek przyniósł kontynuację spadków na giełdach. Korekta przybiera na sile. Indeksy na Wall Street, we Frankfurcie i nasz WIG20 w maju straciły już po około 3 proc.

Wtorek przyniósł kontynuację spadków na giełdach. Korekta przybiera na sile. Indeksy na Wall Street, we Frankfurcie i nasz WIG20 w maju straciły już po około 3 proc.

Poniedziałkowa siła naszego indeksu największych spółek okazała się jednorazowym epizodem. We wtorek na otwarciu tracił on 0,2 proc., pozostałe indeksy zaczęły dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia.

Powodów pogorszenia się nastrojów nie brakowało. Jednym z nich było spadkowe zakończenie poniedziałkowego handlu na Wall Street. Przez kilka pierwszych godzin WIG20 poruszał się w wąskim przedziale 2830-2840 punktów, a dwie próby wyjścia nad kreskę zakończyły się niepowodzeniem. Losy sesji rozstrzygnęły się tuż po publikacji danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. W kwietniu rozpoczęto budowę 523 tys. domów, o ponad 60 tys. mniej niż w marcu i o prawie 50 tys. mniej niż się spodziewano. Z 574 do 551 tys. spadła też liczba wydanych pozwoleń na budowę.

Reklama

Po tych informacjach indeks blue chipów pogłębił spadek do 2820 punktów, tracąc 0,9 proc. Rozczarowały także dane o dynamice produkcji przemysłowej za oceanem. Pozostała ona na tym samym poziomie jak w marcu, podczas gdy spodziewano się jej wzrostu o 0,4 proc. Z 77,7 do 76,9 proc. zmniejszyło się też wykorzystanie mocy produkcyjnych. To jeszcze bardziej pogorszyło nastroje.

Przez większą część dnia nieźle trzymały się walory Bogdanki, zyskujące chwilami ponad 2 proc. po zaleceniu ich kupna wydanym przez Deutsche Bank i ustaleniu ceny docelowej na 130 zł. Po ponad 1 proc. szły w górę także akcje PGE i PGNiG. Posiadacze pozostałych walorów spółek wchodzących w skład WIG20 mieli mniej powodów do radości. Wśród najmocniej przecenianych znalazły się papiery GTC i PBG, spadające po ponad 5 proc. Po ponad 2 proc. w dół szły akcje Banku Handlowego i Kernela. Po południu dołączyły do nich walory PZU i Asseco, a niewiele im ustępowały akcje PKO.

W kiepskich humorach zaczęli dzień inwestorzy na głównych parkietach europejskich. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie traciły na otwarciu po 0,5 proc., a londyński FTSE spadał o 0,2 proc. Po południu DAX zniżkował o 1,5 proc., a CAC40 o prawie 1 proc. Dane z naszego kontynentu także nie nastrajały optymistycznie. Wskaźnik nastrojów w niemieckiej gospodarce spadł z 7,6 do 3,1 punku, zaś w kwietniu inflacja w Wielkiej Brytanii skoczyła do 4,5 proc. Po udanych aukcjach papierów skarbowych nieźle radziły sobie indeksy w Atenach i Madrycie, trzymając się w okolicach poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Po południu wskaźnik w Atenach zwyżkował o ponad 1 proc.

Handel na Wall Street zaczął się od spadku indeksów po 0,5-0,7 proc. Skala przeceny zwiększyła się tuż przed zakończeniem sesji w Europie, powodując pogorszenie się nastrojów. WIG20 ostatecznie stracił 1,41 proc., utrzymując się jednak nad poziomem 2800 punktów. WIG spadł o 1,34 proc., mWIG40 o 1,11 proc., a sWIG80 o 1,29 proc. Obroty wyniosły 960 mln zł.

Roman Przasnyski

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: wall | Wall Street | W.E. | indeks | WIG20 | 'Wtorek'
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »