Offset ciągle oporny

Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce, związanych z zakupem samolotów F 16 jest w tej chwili ponad dwa razy mniejsza niż zakładano. Do tej offset miał przynieść 4 miliardy dolarów - przyniósł 1,5.

Padły między innymi programy zamówień w PZL Świdnik i Hucie Stalowa Wola. Efektownie zawaliła się też idea wytwarzania turbin wiatrowych, kuleje budowa rejestru usług medycznych i systemu policyjno-medycznej łączności Tetra.

Podobnie jest ze sprzedażą mieleckich samolotów do Stanów Zjednoczonych. Fabryka do dnia dzisiejszego oficjalnego zamówienia ze strony amerykańskiej nie dostała - mówią przedstawiciele fabryki.

Rządzący mimo to zachowują optymizm. Zapewniają, że wszystkie wpadki i opóźnienia dadzą się nadrobić, choć nawet i oni przestali mówić o tym, że offset będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki. - Narzędzie jest ciekawe, dobre, nadal to podtrzymuję, ale to nie jest rewolucja gospodarcza - mówi odpowiadający za nadzorowanie offsetu wiceminister gospodarki.

Reklama

Inwestycje, choć w wolnym tempie, posuwają się naprzód. Na ich zamknięcie Amerykanie mają sporo czasu, bo do 2013 roku.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: offset
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »