Optymizm surowo ukarany?

W ostatnim tygodniu WIG wzrósł o 2,5 proc., a WIG20 o 1,7 proc., obroty w obydwu przypadkach były najwyższe od kilku tygodni, a na całym rynku akcji zbliżyły się do 12 mld PLN - oczywiście w skali tygodnia - co jest najlepszym wynikiem giełdy w historii.

W ostatnim tygodniu WIG wzrósł o 2,5 proc., a WIG20 o 1,7 proc., obroty w obydwu przypadkach były najwyższe od kilku tygodni,  a na całym rynku akcji zbliżyły się do 12 mld PLN - oczywiście w skali tygodnia - co jest najlepszym wynikiem giełdy w historii.

mWIG zyskał 3,9 proc. a sWIG 4,3 proc., także przy najwyższych w historii obrotach. Małe spółki nadal są w centrum uwagi, choć szala zdecydowanie przesunęła się w stronę spółek budowlanych - inwestorzy mają nadzieję, że spółki z tego sektora wzbogacą się na inwestycjach w przygotowania do mistrzostw Europy.

Mimo wszystko zbytni optymizm może zostać surowo ukarany - indeksy zyskują nieprzerwanie od siedmiu tygodni, a w ostatnich piętnastu tygodniach tylko trzy okazały się spadkowe.

Zagraniczne rynki

Europa

Reklama

W ostatnim tygodniu akcje europejskich spółek rosły głównie za sprawą dobrych wyników kwartalnych oraz informacji o fuzjach i przejęciach. W piątek akcje banku Societe General zyskiwały ponad 10 proc. po pojawieniu się w prasie spekulacji na temat oferty przejęcia banku przez włoską grupę UniCredit. W Wielkiej Brytanii na początku tygodnia inwestorzy sprzedawali akcje po danych o zaskakująco wysokiej inflacji, która przełoży się na kolejne podwyżki stóp procentowych.

USA

Większość indeksów ustaliła rekordy, głównie dzięki spółkom technologicznym i internetowym, ale branża surowcowa również miała spory udział we wzrostach. Zyski Google, Ebay oraz Yahoo! pozytywnie zaskoczyły inwestorów i pochwaliły się zyskami przewyższającymi szacunki analityków.

Azja

Chiny w pierwszym kwartale 2007r. rozwijały się w tempie 11,1 proc., ale reakcja rynków na tę informację była dość zaskakująca. Inwestorzy zareagowali wyprzedażą akcji, co próbowano wyjaśniać oczekiwaną podwyżką kosztu kredytów przez bank centralny, ale w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, pomimo pędzącej gospodarki inflacja jest wciąż pod kontrolą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: WIG | inwestorzy | ukarany | ukarana | optymizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »