Paliwa: Brak szans na spadki cen paliw na stacjach

Szansa na obniżki cen na stacjach zmalała do zera, a jeśli zwyżki w hurcie utrzymają się w kolejnych dniach, na stacje mogą powrócić podwyżki - prognozują analitycy BM Reflex i e-petrol. Dodają, że ewentualne podwyżki mogą pojawić się dopiero pod koniec maja.

- Szansa na obniżki cen na stacjach jest bliska zeru - wskazuje w tygodniowym komentarzu BM Reflex; analitycy e-pertol uważają, że prawdopodobne są dalsze podwyżki.

"Dzięki obserwowanej stabilizacji, ceny benzyny i diesla na stacjach są wyższe niż przed rokiem jedynie o 16 gr/l, a autogazu o około 9 gr/l. Dla przypomnienia warto dodać, że to maj ubiegłego roku był miesiącem, w którym zmiany cen były najbardziej gwałtowne i przyniosły wzrost cen benzyny średnio o 30 groszy, a diesla o 33 grosze na litrze" - wskazali analitycy BM Reflax.

Reklama

Dodali, że ubiegłotygodniowe obniżki cen w hurcie niestety nie były kontynuowane w tym tygodniu, co więcej, zostały skompensowane bieżącymi podwyżkami. Ceny benzyny w hurcie wzrosły o około 10 - 11 groszy na litrze netto, a oleju o około 4 gr/l. "W tej sytuacji szansa na obniżki cen na stacjach zmalała do zera, a jeśli zwyżki w hurcie utrzymają się w kolejnych dniach, również na stacje mogą powrócić podwyżki, ale prawdopodobnie dopiero w ostatnim tygodniu maja".

Jak zauważyli, "wszystko dlatego, że przy obecnym niskim poziomie marży nie ma z czego pokryć wyższych kosztów zakupu paliwa".

Analitycy e-petrol, którzy również nie odnotowali istotniejszych wzrostów cen na stacjach, zauważyli, że "nie znaczy to jednak, że mamy do czynienia ze stagnacją". Ich zdaniem zmiany na rynku międzynarodowym są bowiem bardzo dynamiczne i w krótkim czasie rzutować mogą na to, co będzie dziać się z cenami paliw w Polsce.

Dodali, że problemem jest napięta sytuacja w regionie Zatoki Perskiej, która już w tej chwili spowodowała wzrost cen ropy do poziomów przekraczających 72 dol. za baryłkę. "Dalszy ciąg zmian zwyżkowych jest bardzo prawdopodobny, co wiązać się może z zagrożeniem eskalacji konfliktu i skutkami amerykańskich sankcji wobec Iranu" - podali.

Tym samym według e-patrol zmiany dla rynku polskiego są jednoznacznie zwyżkowe.

"Benzyna Pb98 sprzedawana będzie w cenie 5,47-5,58 zł/l, jeśli chodzi o cenę benzyny 95-oktanowej przewidujemy ulokowanie się jej w przedziale 5,25 - 5,31 zł/l, za litr dla oleju napędowego przewidujemy natomiast znalezienie się ceny średniej w przedziale 5,15-5,26 zł/l. Nieznacznie drożeć może również autogaz, który kosztować będzie między 2,20 a 2,26 zł za litr" - czytamy w prognozie.

Prognozy zmian cen paliw w Polsce jednoznacznie wskazują na podwyżki - oceniają autorzy raportu e-petrol.

"Ceny detaliczne na polskich stacjach w ostatnim tygodniu niemal nie zmieniły się. Nie znaczy to jednak, że mamy do czynienia ze stagnacją - zmiany na rynku międzynarodowym są bowiem bardzo dynamiczne i w krótkim czasie rzutować mogą na to, co będzie dziać się z cenami paliw w Polsce. (...) Zmiany, jakie widzieliśmy w rafineryjnych cennikach w minionym tygodniu były wyraźnie zwyżkowe" - napisano.

"Prognozowane zmiany dla rynku polskiego są jednoznacznie zwyżkowe. Benzyna Pb98 sprzedawana będzie w cenie 5,47-5,58 zł/l. Jeśli chodzi o cenę benzyny 95-oktanowej przewidujemy ulokowanie się jej w przedziale 5,20-5,31 złotych za litr, dla oleju napędowego przewidujemy natomiast znalezienie się ceny średniej w przedziale 5,15-5,26 zł/l.

Nieznacznie drożeć może również autogaz, który kosztować będzie między 2,20 a 2,26 zł za litr" - dodano.

Poniżej aktualne, średnie ceny paliw w Polsce oraz prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: paliwa ceny | Paliwa w Polsce | paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »