"Puls Biznesu": Poczta czuje pociąg do Chin

Poczta Polska podpisała porozumienie z grupą China Post. Będzie rozwozić chińskie towary do trzydziestu krajów europejskich - informuje w poniedziałek "Puls Biznesu". Nasz główny "pocztowy operator ma być bardziej międzynarodowy" - dodaje.

- Rozwój na rynku przesyłek zagranicznych jest jednym z trzech filarów opublikowanej w tym roku strategii Poczty Polskiej do 2021 r., obok ekspansji na polskim rynku przesyłek oraz rozwoju usług cyfrowych i dla administracji" - czytamy w artykule.

"Poczta mierzy się obecnie z kurczeniem się jej tradycyjnego rynku. Strategia spółki zakłada zatem, że dziurę w przychodach z naddatkiem uda się zasypać m.in. dzięki rozwojowi biznesu międzynarodowego, do czego potrzebna jest chińska pomoc" - wskazuje dziennik.

"Pod koniec ubiegłego tygodnia umiędzynaradawianie poczty przybrało formę podpisanego z grupą China Post porozumienia. Przedstawiciele chińskiej poczty państwowej na czele z wiceprezesem Zhangiem Ronglinem negocjowali w czwartek i piątek porozumienie z Pocztą Polską w sprawie transportu przesyłek koleją do portu przeładunkowego w Małaszewiczach przy granicy z Białorusią, a z niego do innych krajów europejskich" - relacjonuje "PB", wskazując, że podpisane wstępne porozumienie ma obowiązywać przez pół roku; potem w życie ma wejść umowa finalna.

Reklama

"w porozumieniu uregulowano warunki techniczne współpracy, m.in. liczbę przesyłek i taryfy" - wskazuje "Puls".

Operator liczy na to, że przejmie obsługę przesyłek pocztowych, przesyłanych drogą lądową z Chin do krajów europejskich. Zamierza zawierać umowy z kolejnymi spółkami z Azji oraz z operatorami z krajów europejskich, rozważa też uruchomienie własnego hubu przeładunkowego - pisze dziennik.

"Strategia poczty zakłada, że do 2021 r. przychody z działalności międzynarodowej sięgną 1,5 mld zł, do czego potrzebny będzie własny hub, za korzystanie z niego będzie można pobierać opłaty od innych operatorów". Miałby on być zlokalizowany w centralnej Polsce. Byłyby tam przeładowywane przesyłki z Chin - zaznacza "Puls Biznesu".

Stworzenie takiego hubu "jest główną ambicją Poczty Polskiej i potencjalnym przedmiotem porozumień z chińskimi spółkami" - podsumowuje dziennik.

Więcej w poniedziałkowym wydaniu "Puls Biznesu".

...................................

Nowy Jedwabny Szlak staje się faktem

- Poczta Polska podpisała porozumienie z China Post

22 września br. Poczta Polska i China Post Group podpisały wstępne porozumienie, dotyczące transportu przesyłek drogą lądową z portu przeładunkowego w Małaszewiczach do 30 krajów europejskich. Kolejnym krokiem, będzie podpisanie umowy finalnej, która wejdzie w życie niezwłocznie po wygaśnięciu porozumienia, zawartego na okres 6 miesięcy.

Negocjacje prowadzone z China Post Group, których zwieńczeniem jest porozumienie, dotyczyły m.in. przewozu kontenerów z przesyłkami drogą kolejową z Chin do Międzynarodowego Urzędu Wymiany (IOE) w Małaszewiczach i ich dalszego transportu przez Pocztę Polską do operatorów europejskich, a także aspektów technicznych współpracy (m.in. ilości przesyłek, sposobu załadunku, taryf).

Ekspansja zagraniczna Poczty Polskiej jest jednym z trzech filarów nowej strategii rozwoju Grupy na lata 2017-2021. Celem spółki jest koordynacja wymiany handlowej między Azją a Unią Europejską i stworzenie hubu logistycznego dla e-commerce na Nowym Jedwabnym Szlaku.

Poczta chce zrealizować to zadanie poprzez przejęcie obsługi przesyłek pocztowych z Chin do krajów europejskich przywożonych drogą kolejową i zawarcie korzystnych umów z partnerami azjatyckimi oraz operatorami krajów europejskich.

- Korzyści z pośrednictwa Poczty w handlu z Chinami czerpać będą także polskie przedsiębiorstwa. Kraj z 1,3 mld potencjalnych klientów jest idealnym rynkiem docelowym dla eksportu - mówi Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej. - Nawet drobni producenci i sprzedawcy mogliby z łatwością dotrzeć do chińskich klientów. Dzięki szybszej dostawie i większemu asortymentowi, korzyści będą mogą mogli odnieść klienci w obu krajach.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | przesyłki | Poczta Polska | poczta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »