Podatki wg PiS

Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie wyborczym, opublikowanym na witrynie internetowej, przedstawia szereg zmian do aktualnie obowiązującego systemu podatkowego. Zmiany te, w porównaniu do propozycji niektórych ugrupowań, nie są rewolucyjne, jednak zasługują na uwagę.

Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie wyborczym, opublikowanym na witrynie internetowej, przedstawia szereg zmian do aktualnie obowiązującego systemu podatkowego. Zmiany te, w porównaniu do propozycji niektórych ugrupowań, nie są rewolucyjne, jednak zasługują na uwagę.

Analiza programu PiS prowadzić może do stanowiska, iż celem proponowanych modyfikacji prawa podatkowego jest wzrost zatrudnienia i zmniejszenie kosztów pracy. Przede wszystkim PiS proponuje, aby każdy przedsiębiorca, który utworzy jedno nowe miejsce pracy, otrzymywał przez 2 lata w formie potrącenia od podatku CIT comiesięcznie kwotę 1000 zł. PiS chce również, aby przez 2 lata pracodawcy byli zwolnieni z uiszczania składki na ubezpieczenia społeczne, części płatnej przez pracodawcę za pracowników zatrudnionych na nowo utworzonych miejscach pracy. W konsekwencji w pierwszym okresie po zatrudnieniu nowego pracownika pracodawca miałby środki na wynagrodzenia, a z drugiej strony, nie ponosiłby kosztów związanych ze składkami na ubezpieczenie społeczne tychże pracowników.

Reklama

Kolejną godną uwagi PiS propozycją jest obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą do 18 proc. Program PiS zakłada również przyspieszoną amortyzację. Obecnie przedsiębiorcy nie mogą bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie składników majątku przedsiębiorstwa, których wartość początkowa przekracza 3.500 zł. Wydatki takie są zaliczane do kosztów podatkowych stopniowo (niejednokrotnie przez kilka lat) - poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Propozycja PiS zakłada możliwość odliczenia wszelkich wydatków na zakup składników majątku przedsiębiorstwa bezpośrednio do kosztów podatkowych, z wyjątkiem nabycia nieruchomości i samochodów. W programie nie wspomniano niestety, czy podatnicy będą mogli dokonać wyboru pomiędzy amortyzacją przyśpieszoną, a amortyzacją na dotychczasowych zasadach, która w wielu przypadkach jest bardziej korzystna dla podatników.

Prawo i Sprawiedliwość proponuje uproszczenie rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. PiS nie jest jednak zwolennikiem wprowadzenia podatku liniowego przy jednoczesnej likwidacji ulg podatkowych. W opinii PiS wprowadzenie proponowanego przez formację liberalną, tj. Platformę Obywatelską, podatku liniowego byłoby niesprawiedliwe. Podwyższa on bowiem efektywną stawkę podatkową dla osób najuboższych i obniża ją dla osób najbogatszych. PiS proponuje uproszczenie systemu poprzez docelowe zmniejszenie liczby stawek podatkowych do dwóch: 18 proc. i 32 proc. Po czterech latach stawka wyższa zostałaby obniżona do 28 proc. Wyższa stawka dotyczyłaby tych osób, które rocznie zarabiałyby 80-100 tysięcy złotych. Kwota wolna od podatku nie byłaby mniejsza niż dziś, a także zachowane zostałoby wspólne rozliczanie się małżonków. PiS zamierza wprowadzić również zmianę w podatku dochodowym od osób fizycznych polegającą na wprowadzeniu ulg na dzieci dla rodzin. Ulgami objęte będą rodziny o dochodzie brutto nie większym niż 500 złotych na jedną osobę w rodzinie. Proponowane ulgi prorodzinne wynoszą 50 złotych na jedno, 200 złotych na dwoje oraz 100 złotych na każde kolejne dziecko.

Prawo i Sprawiedliwość opowiada się również za utrzymaniem dotychczasowych stawek podatku VAT, wraz z preferencyjną stawką na artykuły pierwszej potrzeby, takie jak żywność i leki. PiS stoi na stanowisku, że podniesienie tych stawek VAT powodowałoby nadmierne obciążenie finansowe osób mniej zamożnych, które większość swoich dochodów wydają na artykuły pierwszej potrzeby.

PiS jest również zwolennikiem likwidacji podatku giełdowego i od lokat bankowych, lub wprowadzeniem takich ulg, które sprowadzą go do minimum. W ocenie PiS wprowadzenie tych podatków nie miało specjalnego znaczenia dla dochodów budżetu państwa. PiS planuje również zmniejszenie i uproszczenie podatku spadkowego, a także rezygnację z wprowadzenia podatku katastralnego.

Źródło: Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej Sp. z o. o.

brak
Dowiedz się więcej na temat: podatki | Prawo i Sprawiedliwość | sprawiedliwość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »