Pokój na godzinkę? Taki wynajem coraz popularniejszy

Wynajem godzinowy pokojów czy mieszkań to wąski, ale nowy i ciekawy segment rynku najmu nieruchomości. Rozwija się zwłaszcza w dużych miastach. Kto może być zainteresowany najmem apartamentu na dwie, trzy godziny? Potoczne skojarzenia wiodą nas do sfery obyczajowej i intymnych kontaktów seksualnych. Odbiorcami takiej oferty nie muszą być jednak tylko kochankowie.

Praktyka najmu godzinowego jest bardzo prosta. Klient wpłaca ustaloną cenę oraz kaucję, w zamian za to pobiera klucze. Nie podpisuje się żadnej umowy, a gwarancją jest kaucja. Jeśli klient przekroczy czas wynajmu, będzie musiał dopłacić za każdą kolejną godzinę. Jakie są ceny najmu godzinowego? W miastach typu Wrocław, Warszawa, Kraków zazwyczaj kształtują się na poziomie 70 - 100 zł za dwie godziny. Możliwy jest też nieznacznie droższy wynajem całodniowy - np. za 120 - 150 zł. Wynajem w ciągu dnia nie oznacza w tym przypadku wynajmu dobowego.

Najczęściej taką usługę w swojej ofercie mają przedsiębiorcy i prywatni wynajmujący, którzy oferują pokoje noclegowe dla gości i turystów. Wynajem godzinowy zapełnia luki w terminarzu, podczas których lokal stoi pusty. W dużych miastach mniejsze obłożenie dotyczy dni powszednich, okresu jesienno-zimowego i godzin przedpołudniowych.

Reklama

Jak wspomnieliśmy na wstępie, wynajem godzinowy kojarzy się ze sferą obyczajowości i seksualności, jednak niekoniecznie tylko osoby szukające miejsca do intymnych kontaktów mogą być zainteresowane taką ofertą. Może być ona dobrą alternatywą dla ludzi podróżujących, którzy potrzebują wygodnego miejsca do pracy - biznesmenów którzy realizują transakcję, ludzi wolnych zawodów pracujących nad projektem itp. Oczywiście kilka godzin to niewiele, ale dla klienta ceniącego swój czas i chcącego go efektywnie wykorzystać będzie to pożądana opcja. Taka osoba, w przypadku kilkugodzinnego postoju w danym mieście, ma wybór - albo zmarnotrawić ten czas, albo go wykorzystać. Pokój pełni więc niejako funkcję "poczekalni". Można rzucić rzeczy, odpocząć, trochę popracować itp.

Z tego powodu rosnącą popularność godzinowych najmów obserwujemy w przypadku hoteli przy lotniskach. Tu zasada jest dokładnie taka sama. Osoba mająca przed sobą np. 10 godzin czekania na kolejny samolot, będzie bardziej skłonna poczekać w wynajętym pokoju niż w lotniskowej poczekalni.

Świadectwem rosnącego rynku ultrakrótkiego najmu jest fakt, że w internecie spotykamy już wyszukiwarki obiektów właśnie do wynajmu godzinowego. Dostępne pakiety godzinowe to np. 3, 6 i 12 godzin. 3 godziny w hotelowym pokoju w Berlinie, na podstawie ofert z jednej z takich wyszukiwarek, zaczynają się od 37 euro. Za cały dzień trzeba będzie zapłacić około 60 euro. Niestety dosyć słabo na razie w międzynarodowych wyszukiwarkach reprezentowana jest oferta z Polski.

Czy wynajem godzinowy się opłaca? Oczywiście tak. Dla prowadzącego działalność noclegową jest to wymarzone zapełnienie grafiku. Lokal na siebie zarabia, a stawki godzinowe, proporcjonalnie do czasu, są znacznie wyższe od wynajmu dobowego, choć należy też zaznaczyć, że koszty związane z taką usługą też są większe. Po każdym zdaniu kluczy lokal musi być posprzątany, włącznie z wymianą pościeli itp. Czasem może być to kilka razy w ciągu jednego dnia.

Rynek takiego wynajmu ogranicza się w Polsce właściwie do dużych miast, ale należy przypuszczać, że w związku z rosnącą mobilnością społeczeństwa, zmianami natury mentalnościowej i kulturowej, krótkoterminowy wynajem będzie zyskiwał na popularności.

Nie tylko pokoje

Wynajem godzinowy dotyczy również nieruchomości o charakterze komercyjnym. W przypadku rynku komercyjnego chodzi o różne formy powierzchni biurowych - a więc coworking, mikro biura, sale spotkań na godziny i wirtualne biura. Choć polskiemu rynkowi coworkingu daleko do takiego rozwoju, jaki spotykamy na Zachodzie, to popularność tej formy szybko rośnie. Dzieje się tak z różnych powodów. Jednym z nich są wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej, które prowokują mikroprzedsiębiorców do poszukiwania tańszych pomieszczeń. Inny czynnik to rosnąca liczba osób samozatrudnionych. Polska jest w tym zakresie w europejskiej czołówce. Według szacunków GUS jest ich w naszym kraju ponad milion.

Marcin Moneta

Dział Analiz WGN

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2016

WGN Nieruchomości
Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie na wynajem | wynajem mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »