Polkomtel zostanie w Polskich rękach

Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza spotkać się wkrótce z polskimi członkami rady nadzorczej Polkomtela i przedyskutować z nimi opłacalność odkupienia od duńskiego TDC 19,6 proc. akcji operatora. Duńczycy zaproponowali cenę w wysokości 214,04 zł.

"To są bardzo istotne wydatki, musimy przeanalizować, czy to się opłaca. Jeżeli TDC zamierza sprzedać cały pakiet, to jest to dla polskich akcjonariuszy korzystne, bo daje bezwzględną większość w spółce" - powiedział wiceminister skarbu Piotr Rozwadowski. "Sprawa jest do przeanalizowania, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu spotkam się z polskimi członkami rady nadzorczej Polkomtela w tej sprawie" - dodał.

Obecnie skład akcjonariatu jest następujący: po 19,6 proc. akcji Polkomtela mają KGHM, PKN Orlen, TDC A/S i Vodafone, a PSE 17,56 proc. Akcjonariuszem operatora jest także Węglokoks, który ma 4 proc. jego akcji.

Reklama

Dlaczego TDC zdecydował się na sprzedaż akcji? Otóż firma została niedawno przejęta przez Nordic Telephone Company (NTC), firmę kontrolowaną przez grupę funduszy inwestycyjnych. Przedstawiciele NTC informowali wcześniej, że nie wykluczają sprzedaży posiadanego przez TDC pakietu akcji Polkomtela. Pozostali udziałowcy operatora zamierzają się spotkać w celu omówienia oferty Duńczyków w przyszłym tygodniu. "Planujemy wspólnie z innymi akcjonariuszami i na pewno proszę się spodziewać w ciągu najbliższego czasu wspólnego stanowiska. Mamy ekspertyzy, jest tam wiele różnych scenariuszy, które można brać pod uwagę i chcemy wystąpić ze wspólnym stanowiskiem" - powiedział wiceprezes KGHM Andrzej Szczepek.Polkomtel jest operatorem sieci Plus GSM. Należą do niego również marki Simplus i Sami Swoi. Polkomtel jest trzecim co do wielkości operatorem komórkowym w Polsce.

Brytyjczycy nadal chętni Brytyjski Vodafone, po wystawieniu 19,6 proc. Polkomtela na sprzedaż przez TDC, po raz kolejny potwierdził zainteresowanie zwiększeniem udziału w akcjonariacie polskiego operatora. "To są aktywa, które bardzo dobrze znamy i już w przeszłości mówiliśmy, że jesteśmy zainteresowani w zwiększeniu naszego udziału" - powiedział rzecznik Vodafone Ben Padovan. W czwartek TDC poinformowało, że zaoferowało pozostałym akcjonariuszom Polkomtela zakup należących do niego 19,6 proc. akcji operatora sieci Plus. TDC chce sprzedać akcje Polkomtela po 214,04 euro za sztukę.

W czwartek wiceprezes KGHM Andrzej Szczepek ocenił, że do ustalenia wspólnego stanowiska polskich akcjonariuszy Polkomtela może dojść w przyszłym tygodniu. "Planujemy wspólnie z innymi akcjonariuszami i na pewno proszę się spodziewać w ciągu najbliższego czasu wspólnego stanowiska. Mamy ekspertyzy, jest tam wiele różnych scenariuszy, które można brać pod uwagę i chcemy wystąpić ze wspólnym stanowiskiem" - powiedział Szczepek.

Polkomtel zwiększył w czwartym kwartale liczbę swoich klientów od około 680 tys. osób i miał na koniec ubiegłego roku nieco ponad 9 mln użytkowników.

ILE ZA POLKOMTEL

Według analityków z BZWBK - Oferta TDC implikuje wartość Polkomtela na poziomie 16,8 mld PLN, którą uważamy o 8,4% wyższą od oszacowanej przez nas wartości 15,5 mld. Po drugie, przetargi na nowe licencje GSM, które zakończą się wiosną i nowi operatorzy zwiększą ryzyko biznesowe Polkomtela w długim terminie. Mimo to uważamy, że oferta TDC zostanie przyjęta przez udziałowców Polkomtela, powodując, że udział KGHM i PKN w spółce wzrośnie do 24,4%. Co ważne, zwiększy się udział polskich akcjonariuszy z 61% do 76%, co jest po myśli PiS-u.

Obecnie bardziej prawdopodobne wydaje się że Polscy akcjonariusze Polkomtela odkupią jego akcje od duńskiego TDC, a z inwestycji mogą wyjść w ciągu roku-dwóch lat, inkasując około 12 proc. premii w stosunku do wartości pakietu odkupionego od TDC - uważają analitycy.

Gigantyczne fuzja

Sprzedaż akcji Polkomtelu to jedna z największych transakcji w historii polskiego rynku fuzji i przejęć (M&A). W ciągu ostatnich pięciu lat większa była tylko transakcja wykupu w grudniu 2005 r. przez TP SA 34 proc. akcji PTK Centertel (nie uwzględniając prywatyzacji). Nasz operator zapłacił 4,88 mld złotych (1,5 mld USD). To właśnie w branży telekomunikacyjnej dochodziło ostatnio do najbardziej spektakularnych wydarzeń.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »