Powraca strach przed bezrobociem

Kondycja finansowa polskich rodzin nieco się poprawiła w stosunku do ubiegłego roku, jednak oszczędzamy coraz mniej. Wolniejszy wzrost gospodarki spowodował też wzrost obaw przed bezrobociem, ale inflacja nie jest już straszna.

Kondycja finansowa polskich rodzin nieco się poprawiła w stosunku do ubiegłego roku, jednak oszczędzamy coraz mniej. Wolniejszy wzrost gospodarki spowodował też wzrost obaw przed bezrobociem, ale inflacja nie jest już straszna.

Poprawiły się oceny dotyczące sytuacji finansowej gospodarstw domowych, ubyło rodzin, w odczuciu których ich kondycja finansowa pogorszyła się w stosunku do roku ubiegłego. Stan swoich budżetów lepiej oceniali mieszkańcy miast, a także środowisk wiejskich. Gorzej natomiast żyło się rodzinom w małych miastach - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Najbardziej pogorszyły się przewidywania dotyczące sytuacji na rynku pracy. Bezrobocie, którego baliśmy się już znacznie mniej, znów budzi coraz większe obawy. Pesymistów niewidzących perspektyw znalezienia pracy przybyło, zwłaszcza w mniejszych miastach. Pogorszyły się też nastroje w grupie pracujących na własny rachunek, a to może oznaczać stagnację w rozwoju przedsiębiorczości.

Reklama

Mimo poprawy przewidywań dotyczących przyszłej sytuacji finansowej gospodarstw domowych, warunki finansowe rodzin oceniane są nadal źle. Prawie co piąty ankietowany mówi: "wpadamy w długi", prawie 9 proc. twierdzi, że "przejada oszczędności", a 57 proc. uważa, że "nasz dochód z trudem starcza". Poprawa polega na tym, że zdecydowana przewaga tych ocen negatywnych jednak powoli się zmniejsza.

Wolniej niż w poprzednich kwartałach rosły - w odczuciu badanych - koszty utrzymania. Czwarty raz z rzędu - i to do poziomu nienotowanego od 2002 r. - spadła wartość wskaźnika obrazującego poziom cen w najbliższych miesiącach. Oznacza to, że nie boimy się inflacji, a nadmierny wzrost cen, zdaniem badanych, nie zagraża gospodarce. Przybyło osób, które uważają, że obecnie jest dobry czas na zakup dóbr trwałego użytkowania.

Gorsze natomiast niż w poprzednich badaniach były opinie na temat możliwości oszczędzania w rodzinach. Utrzymuje się wysoka przewaga rodzin, według których możliwości odłożenia w najbliższych 12 miesiącach jakichś pieniędzy jest znikoma lub żadna. Tej ostatniej odpowiedzi udzieliło ponad 57 procent badanych.

INTERIA.PL/Rzeczpospolita
Dowiedz się więcej na temat: strach | kondycja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »