Pozytywne nastroje, ale..

Pierwsza poświąteczna sesja będzie przebiegać na naszym parkiecie pod wpływem drugiego z rzędu sporego wzrostu na amerykańskiej giełdzie, dużego wzrostu w Azji oraz zamknięcia czwartkowych notowań u nas, kiedy na koniec dnia doszło do sztucznego zaniżenia kursów.

Ten ruch w dół będzie musiał być odreagowany. Czy jednak nasz rynek podda się hurraoptymistycznym nastrojom? Tu można mieć wątpliwości. W Ameryce nic jeszcze takiego się nie stało, co skłaniałoby do zweryfikowania ostrożnego nastawienia. Wczorajsza zwyżka nastąpiła przy bardzo niewielkiej aktywności inwestorów, co znacznie zmniejsza jej znaczenie. Struktura obrotów jest zresztą bolączką amerykańskiej giełdy od miesięcy. Aktywność inwestorów zwiększa się w trakcie zniżek, maleje podczas wzrostów. To jest element charakterystyczny dla trendu spadkowego.

Reklama

Jak inwestorzy reagują?

Nie dostaliśmy też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o nastroje. Chodzi tu o to, jak inwestorzy reagują na pojawiające się informacje. Wczoraj była szansa, że dostaniemy cenną wskazówkę, bo ważne dane, jakimi były wiadomości z rynku wtórnego nieruchomości, były niejednoznaczne. Sprzedaż zaskakująco wzrosła, ale ceny domów załamały się. Były najniższe od blisko 4 lat, a dynamika spadku najwyższa od początku zbierania takich danych w 1968 r. Takie dane oznaczają, że Amerykanie nie chcą czekać na wyższe ceny, tylko zaczynają akceptować te, jakie są na rynku. To trochę nowa sytuacji w porównaniu z tą z ostatnich miesięcy. Wtedy raczej nie było chętnych do kupna po wciąż wysokich cenach. Biorąc pod uwagę, że to od wartości domów zależy wielkość majątków Amerykanów, a od nich skłonność do wydawania pieniędzy, wczorajsze dane nie były korzystne. Jednak ich wydźwięk zneutralizowało 4-krotne podwyższenie oferty przez JP Morgan na kupno udziałów w Bear Stearns. Trudno przesądzić, jak bez tego wypadłaby wczorajsza sesja. Tę informację poznaliśmy wcześniej niż sprzedaż domów i to ona "ustawiła" nastroje na wczorajszą sesję.

Pozytywne dywergencje

Poniedziałkowe notowania w USA przyniosły pokaźny skok rentowności 10-latek. Podniosła się aż o 19 pkt bazowych, do 3,52 proc. Zarówno na wykresie rentowności 10-latek, jak i S&P 500 są widoczne pozytywne dywergencje. W analizie technicznej są to zapowiedzi odwrócenia trendu. Oznaczałoby to wzrost w niedalekiej przyszłości zyskowności obligacji i kursów akcji. Jednocześnie taki scenariusz może wydawać się sprzeczny. Przy prognozach spadku zysków amerykańskich firm w I połowie tego roku większa atrakcyjność rynku długu, która następowałaby dzięki wyższej dochodowości byłaby niekorzystnym czynnikiem. Tym bardziej, że rentowność długoterminowych papierów znajduje odbicie w koszcie finansowania kredytów hipotecznych. W tym sensie sytuacja na rynku obligacji rzutuje na przełożenie obniżek stóp procentowych na rynek nieruchomości. Z tych powodów będziemy przyglądać się uważnie sytuacji na rynku papierów skarbowych.

Nie oczekujemy przełomu

W sumie więc nie oczekujemy przełomu ani na naszym rynku, ani na światowych parkietach. Nie ma wątpliwości, że perspektywa kontynuacji zniżek, po tym, jak jeszcze kilka dni temu stały się znów bardzo realne, odsunęła się. Jednak wciąż nie widać fundamentalnych przesłanek do trwałego ruchu w górę. Wciąż słabiej od rynków rozwiniętych powinny wypadać emerging markets, na których postrzeganiu waży pogorszenie sytuacji na rynku surowców. Potwierdziły to dane o przepływach kapitału za poprzedni tydzień, kiedy drugi raz z rzędu rynki wschodzące odnotowały odpływ środków.

Najważniejsze wydarzenia z 21 i 24 marca 2008 r.:

* Bazowa inflacja CPI w Polsce w lutym wyniosła 2,5 proc.

* Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA wyniosła w lutym 5,03 mln sztuk, ale ceny domów spadły najbardziej od ponad 40 lat (o 8,2 proc. r/r)

* Diagnoza sytuacji na rynkach finansowych.

Dziś na rynkach (25 III 2008 r.):

* Indeks cen domów w USA S&P/Case Shiller za styczeń

* Styczniowa sprzedaż detaliczna w Kanadzie

* Marcowy wskaźnik nastrojów konsumentów Conference Board

Katarzyna Siwek

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: pozytywne | USA | nastroje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »