Przejdź do głównej części strony

Nawigacja

Górne menu

PASAŻ FINANSOWY

Pracownicy powinni wykorzystać zaległy urlop do końca marca

Pracownicy, którzy mają zaległy urlop z 2009 r., powinni wykorzystać go do końca marca. Jeśli pracodawca tego nie dopilnuje, może ponieść finansowe konsekwencje.

Firma ma prawo przymusowo wysłać pracownika na urlop w pierwszym kwartale roku
Firma ma prawo przymusowo wysłać pracownika na urlop w pierwszym kwartale roku /AFP

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy - co do zasady - urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo.

Jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu do końca grudnia, powinien wziąć go do końca pierwszego kwartału następnego roku. Gdyby pracodawca nie chciał udzielić urlopu za 2009 r. do 31 marca, to pracownik może złożyć przeciwko niemu skargę do sądu pracy.

Gdyby jednak pracownik nie chciał podejmować tak radykalnych kroków, nie musi obawiać się, że niewykorzystany do końca marca urlop przepadnie. Stanie się to dopiero po 3 latach, licząc od 31 marca roku następnego po tym, za który urlop przysługuje. Urlop za 2009 r. przepadnie więc 31 marca 2013 r.

Wysłanie pracownika na zaległy urlop do końca pierwszego kwartału 2010 r. leży przede wszystkim w interesie pracodawcy. Dlatego ma on prawo przymusowo wysłać pracownika na urlop w pierwszym kwartale. Jeżeli tego nie zrobi, to w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy grozi mu kilkutysięczny mandat.

Zgodnie z prawem pracy, za niewykorzystanie urlopu odpowiada bowiem ten, kto decyduje o jego udzieleniu. W pierwszej kolejności takimi osobami są kierownicy poszczególnych działów, którzy ustalają z pracownikami plan urlopów, a następnie szefostwo firmy.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Polecamy: Praca Kraków, Praca Zabrze, Praca Bytom

ródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Więcej o:
zalane,
pracodawca,
pracownicy,
urlop,
zaległy urlop

Dodatki

 

Ankieta

Czy Polaków trzeba zmusić do odkładania na przyszłą emeryturę?




Czy Polaków trzeba zmusić do odkładania na przyszłą emeryturę?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
32%

Nie

 
60%

Trudno powiedzieć

 
8%Głosów: 4996

Zagłosuj w innych ankietach »


  • nie do wybrania
    (2010-03-08 22:30)
    ~miD

    Ja swoich 10 dni też nie wybiorę do końca miesiąca bo po prostu nie ma czasu na to, a klienci cze...

  • bezprawie
    (2010-03-08 19:48)
    ~ktoś

    Co z tego ze musi udzielić urlopu, skoro nie udziela. A jak jest Inspekcja Pracy - to wcale na to...

  • bzdura
    (2010-03-08 17:43)
    ~`pesel

    ludzie z FIRMY mają zaległe z 2006

  • ciaża (1)
    (2010-03-08 08:45)
    ~Marzena

    A co kiedy ja w 2009 r. w sierpniu wykorzystałąm 10 dni urlopu i potem poszłam na zwolnienie l 4 ...


Informacje dodatkowe