Pracownik w leasingu

Zatrudniając pracownika pracodawcy zmuszeni są do ponoszenia wysokich kosztów pracy i utrzymywanie całej masy ludzi do obsługi swojej załogi. Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu jest leasing pracowników. Co kryje się za tym stwierdzeniem i na czym polega ta nowa forma zatrudnienia?

Zatrudniając pracownika pracodawcy zmuszeni są do ponoszenia wysokich kosztów pracy i utrzymywanie całej masy ludzi do obsługi swojej załogi. Jedną z możliwości rozwiązania tego problemu jest leasing pracowników. Co kryje się za tym stwierdzeniem i na czym polega ta nowa forma zatrudnienia?

W wielu firmach przynajmniej część produkcji jest sezonowa. Pracodawca nie zawsze może dokładnie przewidzieć, czy będzie ona możliwa przez miesiąc czy przez kwartał. Gdyby sam zatrudniał ludzi, to musiałby przeprowadzić rekrutację i podpisywać umowy na określony czas. Gdy zmienia się koniunktura na rynku, nie może elastycznie na nią reagować zwiększając lub zmniejszając liczbę pracowników. Jeśli podpisał z pracownikiem umowę na trzy miesiące, a po miesiącu nie ma dla niego zajęcia, to albo płaci mu do końca trwania umowy, albo musi go zwolnić z dwutygodniowym terminem wypowiedzenia. Jednym z możliwych rozwiązań tego problemu jest leasing pracownika, który staje się u nas coraz popularniejszy.

Reklama

Na czym polega leasing pracowników? Jest to wykorzystanie w bieżącej działalności pracowników z innych firm. Najczęściej są nimi pracownicy Agencji Pracy Tymczasowej. Ich działalność polega głównie na wynajmowaniu osób znajdujących się w ich bazach danych do konkretnych firm. Firma, która potrzebuje dodatkowych rąk do pracy zwraca się do takiej agencji z prośbą o przysłanie dodatkowych pracowników. Potem zostają oni przeszkoleni do potrzeb zajmowanych przez nich stanowisk. Za wynajmowanych pracowników firmy najczęściej płacą agencji wyższą stawkę godzinową niż ta, jaką otrzymują netto zatrudnieni na etatach. Jeśli w całym zakładzie wprowadzony jest akord, to ten sposób wyceniania dotyczy także pracowników wypożyczonych.

Kto zgłasza się do takich agencji? Wśród pracowników leasingowych dużą grupę stanowią studenci, którzy decydują się na pracę przy produkcji, widząc w tym szansę kariery zawodowej. Zdarzają się też osoby, które po prostu wolą pracować tylko przez kilka miesięcy, lub kobiety wychowujące małe dzieci.

Jakie są korzyści takiej formy zatrudnienia?

Dla pracodawcy:

- ponosi tylko rzeczywiste koszty zatrudnienia takiego pracownika.

- nie musi on odprowadzać za niego składek (robi to agencja) a więc nie musi utrzymywać kosztownego działu zajmującego się obsługą personelu wytwórczego

- całość kosztów rekrutacji ponosi agencja

- może swobodnie kształtować poziom zatrudnienia by najlepiej dopasować go do istniejących potrzeb

- jeżeli pracownik się "sprawdzi" może zatrudnić go na stały etat

Dla pracownika:

- przy panującym obecnie wysokim poziomie bezrobocia pracownicy mają szansę na znalezienie legalnego zatrudnienia

- taka praca daje możliwość zdobycia doświadczenia, co jest niezwykle istotne zwłaszcza dla młodych ludzi (dużą część pracujących w takich agencjach stanowią studenci)

- możliwość zdobycia stałego etatu w firmie

Przyszłość leasingu pracowników.

Ta forma zatrudnienia nie zastąpi tradycyjnych metod rekrutacji pracowników. Jest ona jednak jej ciekawą alternatywą. Może stanowić ciekawe rozwiązanie do zmniejszenia problemu wciąż wysokiego w naszym kraju bezrobocia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pracodawcy | ludzi | leasing
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »