Jak zadłużają się mieszkańcy Europy i jak wypadamy na ich tle

- Może się wydawać, że Polacy toną w długach. Okazuje się jednak, że na tle innych mieszkańców Europy jesteśmy oszczędni. Wyjątkiem jest czas świąt i moment, w którym rozważamy zakup auta - mówi Jolanta Mróz z Kredyt Inkaso.

Wielu może to zaskakiwać, bo choć według ekonomistów Duńczycy są najbardziej zadłużonymi mieszkańcami Europy, to według ONZ są oni najszczęśliwszym narodem świata. Jak to możliwe? Już w 2016 roku Helge Pedersen, główny ekonomista Nordei mówił, że "duńskie gospodarstwa domowe mają wysoki poziom zadłużenia", choć jednocześnie - na szczęście - Duńczycy mają wysokie aktywa. Mimo to "bił na alarm" i przypominał o potrzebie oszczędzania w Danii, i w pozostałych krajach Europy.

Ekstremalne zadłużenie Duńczyków potwierdzają dane Eurostatu, które porównują całkowite zadłużenie gospodarstw domowych do ich dochodów. Proporcja w pierwszej dziesiątce krajów wyglądała następująco: Dania - 265,11 proc., Holandia - 215,45 proc., Cypr - 202,45 proc., Norwegia - 187,47 proc., Irlandia - 179,55 proc., Szwecja - 148,68 proc., Wielka Brytania - 125,87 proc., Portugalia - 116,39 proc., Hiszpania -112,3 proc. oraz Finlandia - 109, 97 proc. Polska w tym zestawieniu zajęła dopiero siedemnaste miejsce z proporcją na poziomie 58,13 proc. Z analiz wyłania się zasada, że bardziej rozrzutni są mieszkańcy w krajach mających wysoki poziom wynagrodzeń. Z kolei obywatele krajów, w których nie ma wystarczająco wysokich zarobków, są ostrożniejsi w podejściu do zadłużania się.

Reklama

Holendrzy już zadłużeni, Niemcy coraz częściej kupują dom na kredyt

Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w czołówce, jeśli chodzi o posiadanie hipoteki na nieruchomości jest Islandia, Szwecja, Norwegia czy Holandia. Mieszkanie obciążone hipoteką ma tam od 60,1 proc. do 63,4 proc. obywateli. Dane dla Polski mówią o tym, że w nieruchomości z obciążoną hipoteką, mieszka 10,9 proc.

Jednocześnie rysuje się inna tendencja. Wśród Polaków i Niemców, którzy byli aktywni na rynku kredytowym w ostatnich latach, widać zupełnie inne podejście do zadłużania. Z sondażu wykonanego w ramach projektu "Co słychać sąsiedzie" wspieranego przez Deutsche Welle wynika, że 65 proc. Niemców nie ma problemu z decyzją o kredycie hipotecznym, z kolei w przypadku Polaków bezstresowo do kredytu podchodzi zaledwie 36 proc.

Kredyt na samochód popularny we Włoszech

Z entuzjazmem Polacy i Niemcy są gotowi się zadłużyć na samochód. W Polsce takich oporów nie ma ponad 20 proc. społeczeństwa, a w Niemczech o dziesięć punktów procentowych więcej. Jednak samochody na kredyt kupują najczęściej Włosi i Hiszpanie.

Świąteczne kredyty domeną Polaków

Polacy dominują zaś w pożyczkach na święta. Z międzynarodowego badania ING wynika, że dla 43 proc. Polaków Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym nie martwią się o to, ile wydadzą. To najwyższy wynik na tle Europy - średnia w pozostałych krajach wyniosła 33 proc. Za Polską znalazły się m.in. Holendrzy - z 40 proc. wskaźnikiem odpowiedzi, Niemcy - 35 proc., Włosi - 27 proc. i Czesi - 23 proc. Z badań wyszło, że dla Polaków organizowanie świąt na kredyt to norma. Także prezenty kupujemy z pożyczek.

Wakacje ważne dla Estończyków

Europejczycy mają od kilku lat spory apetyt na odpoczynek, zarówno w kraju, jak i za granicą. Z badań "European Summer barometr" wynikało, że już trzy lata temu relatywnie najwięcej na wakacyjne wojaże chcieli wydać Estończycy - na wakacje wydawali 629 euro, co stanowiło aż 60,2 proc. domowego budżetu i Łotysze - wydawali 621 euro, czyli 60,1 proc. budżetu Bardziej konserwatywne pod względem wydatków wakacyjnych okazały się kraje Europy Zachodniej. Na drugim końcu tabeli znalazła się bowiem Dania i Niemcy, gdzie wakacyjne wydatki nie przekroczyły odpowiednio: 27 proc. i 28 proc. domowego budżetu. Podobny poziom planowanych wydatków odnotowano w krajach nordyckich i Wielkiej Brytanii.

Polacy, porównując ich do innych mieszkańców Europy, mają coraz większy apetyt na życie na kredyt. Jednak, paradoksalnie z analiz wynika, że potrafimy - w przeciwieństwie do wielu mieszkańców Europy - przejść na finansową dietę i powstrzymać się od życia ponad stan.

Opr. KM

Pobierz za darmo program PIT 2017

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mieszkańcy | kredyt | Kredyt Inkaso SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »