Ropa droższa po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie

Na początku bieżącego tygodnia na globalnych rynkach finansowych prawdopodobnie nie ma częściej komentowanego wydarzenia niż ataki dronów na saudyjskie instalacje naftowe.

Ataki miały miejsce w sobotę, więc poniedziałkowa sesja otworzyła się znaczącą luką wzrostową na wykresach cen ropy naftowej. Notowania ropy Brent poszybowały w górę do okolic 68-69 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI zwyżkowała do rejonu 61-62 USD za baryłkę.

Ataki dronowe w Arabii Saudyjskiej zdarzały się już wcześniej, ale nigdy nie były one tak dotkliwe. Tym razem zniszczeniu uległy instalacje w dwóch najważniejszych saudyjskich rafineriach, co przyczyniło się do spadku produkcji ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej o ponad połowę. Ze względu na ogromną rolę tego kraju na globalnym rynku naftowym, skutki dla światowej produkcji również są zauważalne.

Reklama

Na razie sytuacja jest opanowana, ponieważ Saudyjczycy mogą pochwalić się dużymi zapasami ropy naftowej, które zapewniają im płynność eksportu. Również inne kraje, w tym USA, mogą zwiększyć dostawy ropy do dotychczasowych odbiorców saudyjskiej ropy. Z tej przyczyny we wtorek na wykresie cen ropy jest już spokojniej.

Obawy budzi jednak zagrożenie uwikłania się krajów Bliskiego Wschodu (i nie tylko) w otwarty militarny konflikt. Arabia Saudyjska oraz Stany Zjednoczone są przekonane, że za atakiem dronowym stoją nie jemeńskie bojówki (które się do ataku przyznały), lecz Iran. Amerykanie zadeklarowali wsparcie dla Arabii Saudyjskiej ze strony ich wojsk, jednocześnie podkreślając, że nie chcą wybuchu wojny.

Te ostatnie deklaracje uspokoiły inwestorów, jednak nie na tyle, aby notowania ropy naftowej spadły. Sobotnie ataki pokazały, że istnieją poważne problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa nawet tak ważnych miejsc na rynku ropy naftowej w skali świata. To zmniejsza stabilność sytuacji na globalnym rynku ropy naftowej i stwarza zagrożenie, że konflikty będą powracać.

Paweł Grubiak

prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Czy zamach na rafinerie rozpocznie światowy kryzys?

Ekonomiści zwracają uwagę, że wstrząs w postaci wzrostu cen ropy o 15%, który obserwujemy od wczoraj, nie będzie neutralny dla światowej gospodarki. Jeżeli ceny szybko się nie uspokoją, poczujemy bardzo silny bodziec inflacyjny. Wzrost cen paliw nie będzie oczywiście równie silny, głównie ze względu na zawarte tam podatki. Nie mniej powinien być zauważalny.

Warto zwrócić uwagę, że wzrost kosztów transportu, który jest z cenami paliw de facto związany, wpływa negatywnie na wzrost gospodarczy. Teoretycznie naprawa uszkodzeń rafinerii powinna być szybka. Problem w tym, że widząc wpływ tego wydarzenia na ceny w wielu miejscach na świecie, może powstać idea zwiększenia zapasów, a to długotrwale zwiększy popyt na ropę i pozwoli dłużej utrzymać zwyżkę cen.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Notowania surowców online!

Superfund.pl
Dowiedz się więcej na temat: instalacje naftowe | ropa naftowa | ceny ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »