Ropa poniżej 44 USD za baryłkę

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są poniżej 44 dolarów za baryłkę. Zapasy surowca w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o ponad 1 mln baryłek - podają maklerzy.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są poniżej 44 dolarów za baryłkę. Zapasy surowca w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o ponad 1 mln baryłek - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,63 USD, po zniżce o 2 centy.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 7 centów i jest wyceniana po 44,90 USD za baryłkę.

W środę Departament Energii USA (DoE) przedstawi oficjalne wyliczenia dotyczące zapasów ropy w ub. tygodniu. We wtorek takie dane podał już niezależny Amerykański Instytut Paliw (API). Wynika z nich, że zapasy wzrosły o 1,3 mln baryłek.

Reklama

Analitycy oceniali, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy wzrosły w USA o 500 tys. baryłek.

"Ceny ropy w USA były już powyżej 45 dolarów za baryłkę, ale dynamika na linii podaż-popyt nie gwarantowała dłuższego utrzymania tego poziomu" - mówi Angus Nicholson, analityk IG Ltd. w Melbourne. "Na dodatek Iran może dodać na rynki więcej ropy niż się spodziewano, a to zacznie poważnie wpływać na ceny surowca" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 1,13 USD i kosztowała na zamknięciu handlu 43,65 USD za baryłkę. W ciągu 3 ostatnich sesji ropa w USA staniała o 5,2 proc.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie powiększają spadki z powodu obaw o możliwe osłabienie popytu na metale przemysłowe, bo w wielu rejonach świata notuje się słabszą dynamikę w przemyśle. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 4.885,00 USD za tonę, po zniżce o 0,7 proc. - podają maklerzy.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w kwietniu 49,4 pkt. wobec 49,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wtorek w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się w kwietniu 49,8 pkt.

W poniedziałek podano zaś, że indeks PMI w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 50,8 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 51,5 pkt.Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 kurczenie się sektora.

"Na rynkach mamy dużo nerwowości" - mówi Peter Thomas, starszy wiceprezydent Zaner Group LLC w Chicago."Jeśli sektor przetwórczy w Chinach nadal będzie się kurczyć, to lokalny popyt na surowce poleci w dół" - wskazuje.We wtorek miedź na LME staniała o 2,6 proc. do 4.920 USD za tonę. Był to największy spadek ceny tego metalu od 7 kwietnia.

Pod koniec kwietnia, 29 kwietnia, miedź na LME kosztowała 5.050 USD za tonę, najwyżej od 22 marca.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »