Ryzykowny weekend?

Sytuacja na rynkach zmienia się tak dynamicznie, że coraz większa część inwestorów może przyjmować coraz krótszy horyzont inwestycyjny, jako bazowy do przeprowadzanych transakcji. To może tłumaczyć, dlaczego w piątek po południu dolar znów nieznacznie się umacnia, a tracą waluty uznawane za bardziej ryzykowne.

Sytuacja na rynkach zmienia się tak dynamicznie, że coraz większa część inwestorów może przyjmować coraz krótszy horyzont inwestycyjny, jako bazowy do przeprowadzanych transakcji. To może tłumaczyć, dlaczego w piątek po południu dolar znów nieznacznie się umacnia, a tracą waluty uznawane za bardziej ryzykowne.

I to wzrostu oczekiwań, że przyszły tydzień może przynieść jakieś przełomowe rozwiązania dla strefy euro (a nawet, jeżeli to nieprawda to przecież świetnie zarabia się na oczekiwaniach...). Na razie jednak znów odgrzewane są stare pomysły - agencja Bloomberg podała, że Europejski Bank Centralny mógłby pożyczyć Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu nawet 200 mld EUR, aby ten mógł w większym stopniu udzielać pożyczek krajom z problemami.

To doprowadziło w pewnym momencie do wyraźnego umocnienia się wspólnej waluty na rynkach, ale w kolejnych kilkudziesięciu minutach ruch ten był stopniowo wymazywany. Bo te 200 mld EUR to kropla w morzu potrzeb - nawet, jeżeli Niemcy zwiększyłyby swój wkład do MFW (takiej możliwości nie wykluczał w ostatnich dniach niemiecki minister finansów, Wolfgang Schauble), to MFW nie da rady samodzielnie udźwignąć rozmiaru obecnych problemów. Ba, nawet nie jest do tego do końca przystosowany - jego działania nie będą w stanie ustabilizować napiętej sytuacji na rynkach długu. Klucz to rozwiązania problemów tkwi w Europejskim Banku Centralnym, ale bardziej po stronie europejskich polityków.

Reklama

Przedstawiona w najbliższy poniedziałek przez duet "Merkozy" propozycja quasi unii fiskalno-gospodarczej w strefie euro, będzie skuteczna wtedy, kiedy wszyscy członkowie strefy zaakceptują stosowne zmiany w unijnym traktacie. Niektórzy twierdzą jednak, że jest to otwieranie przysłowiowej "politycznej puszki Pandory", której efektem będą długie spory. Tym samym, ci którzy liczą, że Niemcy i ECB szybko zgodzą się na "drukowanie euro" za które będą kupowanie obligacje zagrożonych krajów mogą się mylić...

Dzisiaj poznaliśmy też dość ważne dane z amerykańskiej gospodarki. Teoretycznie dobre - stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła w listopadzie do 8,6 proc., a liczba nowych etatów poza rolnictwem wzrosła o 120 tys. (jednocześnie nieco do góry zrewidowano wcześniejsze dane). Inwestorzy "po cichu" spodziewali się jednak lepszych odczytów po tym, jak w środę bardzo dobre wyliczenia podała agencja ADP, a wczoraj mieliśmy niezły odczyt indeksu ISM dla przemysłu. Tym samym, o ile pierwszą reakcją było osłabienie się dolara (kurs EUR/USD osiągnął okolice 1,3548), to później przystąpiono do realizacji zysków.

EUR/USD: Do testowania wskazywanych rano okolic 1,3550 dzisiaj doszło, ale później notowania szybko wróciły poniżej 1,35. W krótkim okresie zaczyna się budować mocna, szeroka strefa oporu 1,3500-1,3550. Niemniej dość blisko mamy silne wsparcie 1,3400-1,3440. Układ dziennych wskaźników pozostaje pozytywny, co każe sądzić, że w poniedziałek dojdzie do kolejnej próby przełamania 1,3550. Stanie się tak, jeżeli pojawią się kolejne spekulacje nt. rozwiązań kryzysu w strefie euro.

Marek Rogalski

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »