Słaby miesiąc dla OFE, półrocze też nie najlepsze

Za nami najsłabsze półrocze od czasu rozpoczęcia hossy na początku 2009 roku. W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku wartość jednostek funduszy emerytalnych wzrosła średnio o zaledwie +2,1%, w porównaniu do +8,0% wypracowanych w II połowie 2010 roku.

Najlepiej wypadły Allianz Polska OFE oraz ING OFE, których jednostki zyskały na wartości odpowiednio +2,8% oraz +2,7%. Nie zdołały one jednak pokonać benchmarku złożonego w 70% z indeksu obligacji skarbowych IROS i 30% z indeksu WIG, który zyskał w tym czasie +2,9%. Najmniej zarobił Amplico OFE z wynikiem nieprzekraczającym +1,0%.

W samym czerwcu jednostki OFE straciły na wartości średnio -0,4% i był to drugi w tym roku miesiąc z ujemną stopą zwrotu (w styczniu wyniosła ona -0,9%). Podobnie jak w maju, na wyniki niekorzystnie wpłynęła słaba koniunktura na rynkach akcji, której ciążyły wydarzenia związane z kryzysem zadłużeniowym Grecji. Dopiero ostatnie dni miesiąca przyniosły lekkie odbicie, wywołane informacjami o zaakceptowaniu przez grecki parlament planu oszczędnościowego, a przez europejskie instytucje finansowe pomysłu rolowania greckiego długu. Indeks szerokiego rynku WIG stracił -3,2%, a indeks grupujący blue chipy -3,5%. Najgorzej zachowywały się spółki o małej kapitalizacji zgrupowane w indeksie sWIG80, który stracił aż -5,4%.

Trwa natomiast dobra koniunktura na rynku długu. Rentowności polskich papierów skarbowych spadały wzdłuż całej krzywej dochodowości. W największym stopniu zyskiwały papiery o najdłuższym terminie do wykupu, indeks IROS-10 wzrósł o +2,41%. W efekcie główny indeks obligacji skarbowych IROS zyskał +1,24%. Jest to najlepszy miesięczny wynik od marca 2010 roku, kiedy zanotował zwyżkę o +1,62%. Na nasz rynek korzystnie wpłynęły napływy do globalnych funduszy obligacji rynków wschodzących, a także pozytywna sytuacja płynnościowa budżetu państwa. Obecnie rząd zrealizował już 70% potrzeb pożyczkowych brutto, dzięki czemu podaż nowych emisji jest ograniczona.

Reklama

Dobre wyniki dłużnych części portfeli funduszy emerytalnych nie wystarczyły jednak do pokrycia strat z części akcyjnych. Wszystkie fundusze zakończyły miesiąc z ujemnymi wynikami. Najmniej stracił PKO BP Bankowy OFE, zaledwie -0,1%. Jest to fundusz, którego zaangażowanie na rynku akcji było na koniec maja na bardzo niskim, na tle innych, poziomie (34,9%). Niewiele wyższą stratę odnotował również Nordea OFE (-0,2%). Najsłabiej wypadły natomiast fundusze zarządzające niewielkimi aktywami: OFE Polsat (-0,8%) oraz Pekao OFE (-0,5%).

Komentarz do rankingu

Czerwiec nie przyniósł wielu zmian w naszym rankingu funduszy emerytalnych. Wciąż najlepiej radzi sobie Allianz Polska OFE, który utrzymuje najwyższe oceny w horyzoncie rocznym i trzyletnim. W poprzednim rankingu pisaliśmy o słabej formie funduszu PKO BP Bankowy OFE. Czerwiec przyniósł tymczasem niespodziankę w postaci niezłego wyniku, dzięki któremu, fundusz po raz pierwszy od wielu miesięcy znalazł się w pierwszej ćwiartce najlepszych funduszy. Dzięki temu poprawiły się również statystyki za ostatnie 12 miesięcy, a nota krótkoterminowa wzrosła do 3a. Podium funduszy z najlepszą relacją zysku do ryzyka zamyka ING OFE z bardzo dobrymi ocenami 5a i 4a.

W pozostałej części widoczna jest poprawa not funduszu OFE PZU "Złota Jesień", w czerwcu krótkoterminowa wzrosła do 4a. Jednak jej poprawa to zasługa bardzo dobrych wyników wypracowywanych w II połowie minionego roku, dzięki czemu roczna stopa zwrotu jest przyzwoita. Niestety wyniki z ostatnich kilku miesięcy nie napawają już optymizmem, od kwietnia zarządzającym nie udaje się pobić średniej. W odwrotnej sytuacji znajduje się Amplico OFE, które po serii bardzo słabych wyników na tle grupy wypracowywanych od listopada 2010 do marca tego roku, 2 ostatnie miesiące zakończył powyżej średniej. Jednak nasz ranking bierze pod uwagę dłuższe okresy, stąd ocena roczna i trzyletnia to tylko 1a.

Zespół Analiz Online

Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: OFE | najlepsze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »