Świąteczny marazm

Decyzja agencji Fitch, która obniżyła rating dla Węgier do "BBB-" zaszkodziła dzisiaj tylko notowaniom forinta. Złoty pozostał stabilny, a po południu kurs euro/zł złamał wsparcie na 3,9750.

Decyzja agencji Fitch, która obniżyła rating dla Węgier do "BBB-" zaszkodziła dzisiaj tylko notowaniom forinta. Złoty pozostał stabilny, a po południu kurs euro/zł złamał wsparcie na 3,9750.

Na rynku pojawiły się plotki, że euro sprzedawał BGK, który mógł wymieniać na rynku środki unijne będące w gestii resortu finansów. Wcześniej naszą walutę wsparły też informacje, jakie napłynęły z MFW - rada wykonawcza funduszu zatwierdziła przedłużenie FCL (Elastycznej Linii Kredytowej) i jej zwiększenie do 29 mld USD i wydłużenie na okres do 2 lat. Z kolei kurs USD/zł pozostał w okolicach 3,04, a w końcu nieco w dół poszedł kurs frank/zł - do 3,16. To było wynikiem osłabienia się franka na świecie - nie można wykluczyć, że rynek zaczął obawiać się potencjalnej interwencji Narodowego Banku Szwajcarii. Zwłaszcza, jeżeli powiążemy to z informacją, która później została wprawdzie zdementowana, ale jak zawsze coś może być na rzeczy. Spekulacje dotyczą ewentualnych ostrzeżeń przed nadmiernym umocnieniem franka, jakie miał wypowiedzieć szef SNB podczas zamkniętego spotkania z rządem jeszcze 10 grudnia. Z drugiej strony osłabienie franka można też wiązać ze zwyczajna realizacją zysków przed Świętami. Tak czy inaczej, trzeba mieć na uwadze, że ewentualna interwencja SNB na rynku raczej nie będzie skuteczna, gdyż trend spadkowy euro/frank trwalej odwrócić mogłaby tylko poprawa klimatu wokół strefy euro.

Reklama

Dane, które napłynęły po południu z USA nie były zbyt dobre. Dynamika zamówień na dobra trwałego użytku spadła w listopadzie o 1,3 proc. m/m (oczek. -0,5 proc. m/m). Z kolei wskaźnik PCE Core i dane o cotygodniowym bezrobociu były zgodne z oczekiwaniami. Nieco gorsze od szacunków były informacje o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan- na koniec grudnia indeks wzrósł do 74,5 pkt. Słabsze były też dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym w listopadzie - 290 tys. To jednak nie przeszkodziło w dalszym umocnieniu dolara, który po południu testował rejon wsparcia na 1,3060 (euro/dolar).

Euro/dolar: Rynek dalej dryfuje na południe. Testujemy wsparcie na 1,3060, które najpewniej zostanie wyraźnie złamane. To otwiera drogę do 1,2960-1,3000 w przyszłym tygodniu. Silny opór to teraz okolice 1,31.

Marek Rogalski

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

DM BOŚ S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »