Produkcja przemysłowa w marcu rok do roku wzrosła o 1,8 procent

Produkcja przemysłowa w marcu 2018 r. wzrosła o 1,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 11,4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa w marcu 2018 r. wzrosła o 1,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 11,4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w marcu rdr o 3,6 proc., zaś mdm wzrostu o 12,8 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 5,1 proc., a mdm spadła o 0,3 proc.

- - - - -

Produkcja przemysłowa w marcu rosła w 17 spośród 34 działów

Produkcja przemysłowa w marcu rosła w 17 spośród 34 działów - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W stosunku do marca 2017 roku wzrost produkcji odnotowano m.in w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 17,9 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 6,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 5,8 proc., w produkcji artykułów spożywczych oraz w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - po 5,4 proc., w produkcji urządzeń elektrycznych - o 4,1 proc.

Reklama

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem 2017 roku, wystąpił w 16 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 24,2 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 7,8 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 5,6 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 5,3 proc., maszyn i urządzeń - o 5,0 proc.

W przypadku budownictwa, w stosunku do marca 2017 roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 34,9 proc. oraz specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 17,7 proc., natomiast spadek wystąpił podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 3,0 proc.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w marcu i lutym 2018 r.:

marzec marzec luty luty
rdr mdm rdr mdm
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 1,8 11,4 7,4 -2,2
górnictwo i wydobywanie -1,3 18,8 -3 -0,6
przetwórstwo przemysłowe 0,6 12,5 7,3 -2,4
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę 18,9 -0,3 14,1 -0,4
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 0,3 5,6 3,2 -1,9
PRODUKCJA BUDOWLANA 16,2 32,2 31,4 3,3

- - - - -

Ceny produkcji w marcu rdr wzrosły o 0,3 proc. - GUS

Ceny produkcji przemysłowej w marcu 2018 r. wzrosły rdr o 0,3 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w marcu pozostaną bez zmian, a w ujęciu miesięcznym wzrosną o 0,2 proc.

Poniżej tabela ze szczegółami:

marzec marzec luty luty
rdr mdm rdr mdm
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 0,3 0,4 -0,1* -0,2*
górnictwo i wydobywanie -0,5 1,6 -1,8* -0,4*
przetwórstwo przemysłowe 0,4 0,4 0,0* -0,2*
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę -0,6 0,1 -1,1 0,0*
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 0,9 -0,1 1,2 0
PRODUKCJA BUDOWLANA 1,8 0,2 1,7* 0,1

* - dane skorygowane

- - - - -

Produkcja budowlano-montażowa w marcu rdr wzrosła o 16,2 proc. vs konsensus wzrostu o 17,7 proc. i vs wzrost o 31,4 proc. w II - GUS

- - - - -

Eksperci: dane o produkcji sugerują ożywienie inwestycji

Dane o marcowej produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej sugerują ożywienie inwestycji w polskiej gospodarce - oceniają eksperci. Spodziewają się oni wzrostu kontrybucji inwestycji w strukturze wzrostu gospodarczego w nadchodzących miesiącach.

MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY

- Dane dotyczące produkcji przemysłowej i produkcji budowlano-montażowej okazały się w marcu, zgodnie z oczekiwaniami zresztą, słabsze od zanotowanych w lutym. Spory wpływ na to miały ubiegłoroczne marcowe wyniki przemysłu i budownictwa, które były jednymi z najwyższych na przestrzeni poprzedniego roku. Innymi negatywnymi czynnikami w przypadku przemysłu były słabsze zamówienia z zagranicy, a w przypadku budownictwa niekorzystne (jak na tę porę roku) warunki pogodowe. Niemniej jednak zarówno produkcja przemysłowa, jak i produkcja budowlano montażowa, pozostają cały czas w fazie wzrostowej, co jest generalnie dobrą informacją z punktu widzenia tempa wzrostu gospodarczego.

- GUS podał dziś także szacunki dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w pierwszym kwartale br. Pierwsza wyniosła 5,6 proc. rdr wobec 8,5 proc. rdr w czwartym kwartale 2017 roku, zaś druga 26,1 proc. rdr wobec 17,1 proc. rdr w ostatnim kwartale poprzedniego roku. To oznacza, że wzrost gospodarczy ciągnięty był w pierwszym kwartale br., oprócz silnej konsumpcji, także przez wzrost inwestycji. Ich dynamika mogła znaleźć się w okolicach 8-10 proc. rdr, a dynamika PKB w tym okresie przewyższała zapewne nadal 5 proc. rdr. W całym 2018 roku tempo wzrostu PKB ukształtuje się prawdopodobnie w okolicach 4,6 proc., a w wariancie optymistycznym może być nawet wyższe.

- Opublikowane dziś dane są kolejnymi, które wpisują się w łagodną retorykę RPP. Inflacja w Polsce pozostaje niska, a jednocześnie tempo wzrostu gospodarczego pozostaje wysokie. Rozkręciły się ponadto, jak wszystko na to wskazuje, długo wyczekiwane przez RPP inwestycje. W takich warunkach Rada utrzymywać będzie stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez długie jeszcze miesiące i kwartały. Do zmian stóp dojdzie najwcześniej w 2020 roku.

PIOTR PIĘKOŚ, PEKAO

- Spadek dynamiki produkcji przemysłu w marcu związany był w głównej mierze z negatywnym wpływem efektów statystycznych - marzec liczył jeden dzień roboczy mniej niż przed rokiem, potencjalny negatywny wpływ mogły mieć Święta Wielkanocne przypadające na przełom marca i kwietnia, a co więcej zeszłoroczna baza odniesienia była wyjątkowo wysoka. W kolejnych miesiącach dynamika produkcji przemysłowej powinna więc powrócić do wyraźnie wyższych poziomów. Oczekujemy, że w coraz większej mierze silnikiem napędzającym wzrost produkcji przemysłu będzie nabierające tempa odbicie krajowego popytu inwestycyjnego, podczas gdy wkład konsumpcji prywatnej i popytu zagranicznego będzie się stopniowo zmniejszał.

- Dzisiejsze dane nie mają większego wpływu na perspektywy polityki pieniężnej. Obecna gołębia retoryka większości członków RPP, a także wspierające ją ostatnie niskie odczyty inflacji, sugerują brak szans na podwyżki stóp przez dłuższy okres czasu - w scenariuszu bazowym pierwszą podwyżkę stóp zakładamy na II kwartale 2019 roku w warunkach coraz wyraźniejszego przełożenia wysokiej dynamiki wynagrodzeń i dodatniej luki popytowej na wzrost inflacji bazowej.

Pobierz za darmo program PIT 2017

PAP
Dowiedz się więcej na temat: 2018 | produkcja przemysłowa | produkcja | procent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »