Tydzień na krajowym rynku walutowym (4-8 września 2000r.)

Ubiegły tydzień na pewno przejdzie do historii krajowego rynku walutowego jako jeden z ciekawszych po stagnacji panującej podczas wakacji.

Ubiegły tydzień na pewno przejdzie do historii  krajowego rynku walutowego jako jeden z ciekawszych po stagnacji panującej podczas wakacji.

Ubiegły tydzień na pewno przejdzie do historii krajowego rynku walutowego jako jeden z ciekawszych po stagnacji panującej podczas wakacji. Importerzy z westchnieniem wspominają początek tygodnia, kiedy to kurs złotego w stosunku do dolara umocnił się do poziomu 4,3400/50, a wobec euro wyceniony został na 3,9380.

Początek tygodnia obfitował w wydarzenia, które miały bezpośrednie przełożenie na notowania krajowej waluty. Publikacje danych NBP o deficycie obrotów bieżących i cenach żywności za II połowę sierpnia okazały się dużo lepsze niż oczekiwano. Prognozy wskazywały na to, że lipcowy deficyt obrotów bieżących będzie kontynuował nieznaczną poprawę eksportu - oczekiwano wyniku w granicach 750 - 880 mln USD. Deficyt wyniósł w rzeczywistości 676 mln dolarów wobec 860 mln USD w czerwcu. Rynek natychmiast zareagował umocnieniem się złotego w stosunku do innych walut - zaraz po publikacji danych, złoty zyskał na wartości średnio 1,0 procent wobec pozostałych walut. Struktura bilansu obrotów bieżących wskazuje na pozytywne tendencje w zakresie polskiego handlu zagranicznego. Eksport wzrósł o 1,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Reklama

Informacje na temat cen żywności za okres 16-29 sierpnia okazały się również korzystne dla notowań złotego. Przewidywania analityków zakładały spadek cen o 0,3 do 0,9 procent. GUS podał, że rzeczywisty spadek wyniósł 1,0 proc. Dane te przemawiają za tym, że inflacja w sierpniu spadła w okolice 11,0 proc.

Notowania EUR/USD były głównym czynnikiem kształtującym zachowania inwestorów na krajowym rynku walutowym w kolejnych dniach.

Czwartkowa sesja pozwoliła zorientować się, jak wysoki popyt zostanie zgłoszony na aukcji rządowych papierów dłużne o wartości 1,2 mld PLN. Aukcja wywołała ożywienie wśród uczestników rynku - inwestorzy zgłosili popyt czterokrotnie wyższy od oferty ministerstwa finansów. Obawy zagranicznych inwestorów do inwestycji w Polsce zostały przełamane. Dobre wyniki polskiej gospodarki (poprawa c/a), jak również podwyżka stóp procentowych przyczyniły się do umocnienia standingu Polski wśród krajów europy środkowej i do napływu kapitału.

Koniec tygodnia dla złotego nie był korzystny. Kurs USD/PLN osiągnął poziom 4,4340/00. Do osłabienia złotego doszło w wyniku realizacji zysków oraz po oświadczeniu przedstawiciela ministerstwa finansów dotyczącego systemu podatkowego. Resort nie będzie dążyć do zmian w podatkach na 2001 rok.

W nadchodzącym tygodniu kurs złotego pozostawać będzie pod wpływem wydarzeń na międzynarodowym rynku walutowym. Oczekujemy osłabienia złotego wobec dolara do 4,44. Na piątek zapowiedziano publikację danych o inflacji za sierpień, które powinny wskazać na spadek rocznego wskaźnika CPI do 11,0 proc. Lepsze wyniki wzmacniająco działać będą na krajową walutę.

TMS Brokers SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »