Zmiany w ustawie o segregacji śmieci w domu!

Od 1 lipca 2017 roku weszły w życie zmiany do ustawy śmieciowej z 2013 roku, dotyczącej segregacji odpadów w gospodarstwach domowych. Jest to skutek zbyt niskiego poziomu recyklingu śmieci w Polsce, który na ten moment utrzymuje się na poziomie 26 proc. Unia Europejska stawia wymogi - do 2020 roku musimy osiągnąć poziom 50 proc. Jeśli nie osiągniemy wspomnianego progu, czeka nas wysoka kara.

Segregacja śmieci "po staremu" - jak wyglądało to dotychczas?

Wolny wybór

Dotychczasowa ustawa w niektórych polskich gminach dawała Polakom możliwość wyboru. Decyzja o tym, czy chcą segregować odpady, czy też nie, miała wpływ na wysokość opłat związanych z wywozem śmieci. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na segregację, płacili niższe stawki niż ci, którzy wrzucali śmieci do jednego kontenera. To pewnego rodzaju forma gratyfikacji, która miała za zadanie zachęcić do podjęcia decyzji o segregacji.

Jak się okazuje, funkcjonująca od ponad 4 lat ustawa nie przyniosła jednak wymiernych skutków. Wielu obywateli do tej pory nie wie, jak odpowiednio segregować śmieci, a niewielka różnica w kosztach nie jest, jak widać, skuteczną zachętą.

Reklama

Niejednolite przepisy i różne frakcje

Ustawa przed nowelizacją nie nakładała jednolitych przepisów, które miałyby określać, jak dokładnie ma wyglądać segregacja odpadów na terenie naszego kraju. Dlatego też część gmin, wymagała jedynie podziału na suche i mokre frakcje, inne zaś nakładały obowiązek podziału, aż na 6 kontenerów!

Co więcej, ich kolory były różne, co także wpływało na dezorientację obywateli i w efekcie błędną segregację. Brak jednolitych przepisów doprowadzał do częstych pomyłek, przez co poziom recyklingu w naszym kraju jest tak niski.

Kolejnym wadliwym elementem w systemie okazała się również organizacja wywozu śmieci. Wiele firm bowiem, odbierając odpady segregowane, wrzucało śmieci z różnych pojemników do jednej śmieciarki. Mieszkańcy, widząc takie zachowanie, zniechęcali się do segregacji.

Więcej na temat różnych metod segregacji śmieci pisano w tych artykułach..

Segregacja śmieci według nowej ustawy

Jednolite przepisy na terenie całego kraju

Po 1 lipca 2017 roku w Polsce obowiązują jednolite przepisy dla całego kraju. Od 1 kwietnia 2018 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska, obowiązywać będzie poszerzony system segregacji odpadów. Zgodnie z przepisami odpady selektywnie zbierane będą bezpośrednio w gospodarstwach domowych. Oznacza to, że każdy z nas będzie miał od teraz obowiązek odpowiednio segregować śmieci, dzieląc je na cztery kontenery:

- zielony - na szkło,

- niebieski - na papier i tekturę,

- żółty - na metale i tworzywa sztuczne,

- brązowy - na odpady ulegające biodegradacji.

W związku ze zmianami gminy będą zobowiązane do wprowadzenia nowych pojemników.

Tym razem ich kolorystyka będzie jednolita dla całego kraju. Dodatkowo na każdym z pojemników, poza jego oznaczeniem kolorystycznym, obowiązkowo muszą się znaleźć napisy określające frakcję.

Jedynym wyborem pozostawionym gminom jest ustalenie zbioru odpadów szklanych. Mianowicie mają one możliwość podziału szkła na bezbarwne i kolorowe. Gminy, które zdecydują się na taki dodatkowy podział, będą musiały przygotować jeszcze jeden pojemnik - dla szkła bezbarwnego.

Pozostając przy kolorach pojemników, ustawodawca dopuszcza pokrycie ich tylko w części, jednak nie mniejszej niż 30 proc. całkowitej jego zewnętrznej powierzchni. Ma to na celu zachowanie widoczności pojemników, dbając przy tym o walory estetyczne przestrzeni publicznej.

Pół roku dla samorządów na dostosowanie pojemników, 5 lat na ich całkowitą wymianę

Po wejściu ustawy w życie, samorządy mają pół roku na opisanie i dostosowanie pojemników. Niemniej jednak na ich całkowitą wymianę będzie 5 lat. Do 30 czerwca 2022 roku wszystkie gminy mają obowiązek wymienić dotychczasowe pojemniki i przygotować obywateli do nowych zasad segregacji odpadów.

Do tego czasu można korzystać z aktualnie dostępnych pojemników. Jednak do końca 2017 roku powinny zostać one odpowiednio oznakowane. Tak, aby jasno informowały obywateli o rodzaju surowca, jaki winien do nich trafić.

Zmiany w ustawie śmieciowej, to również zmiany w umowach z firmami zajmującymi się wywozem śmieci. Nowelizacja określa także czteroletni okres przejściowy dla takich umów. Te, które będą niezgodne z nowym rozporządzeniem, swoją ważność stracą wraz z upływem terminu, na jaki zostały zawarte, jednak nie później niż do 30 czerwca 2021 roku.

Wprowadzenie zmian w ustawie o segregacji śmieci w domu ma za zadanie usprawnić proces segregacji odpadów.

Taka mobilizacja ma także spowodować większy wzrost poziomu recyklingu surowców takich jak szkło, tworzywa sztuczne, metale czy papier. Do 2020 musimy osiągnąć recykling na poziomie 50 proc. W przeciwnym wypadku nie będziemy mogli odebrać 1,3 mld złotych z Unii Europejskiej na gospodarkę odpadową. MŚ szacuje jednak, że do 2030 roku, poziom recyklingu może osiągnąć nawet 65 proc.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

Kalkulatory budowlane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »