Umiarkowany wzrost PKB

W II kwartale gospodarka rozwijała się w tempie 2,8% - podał GUS. Ankietowani przez PARKIET ekonomiści spodziewali się wzrostu PKB w I kwartale średnio o 2,7%. Najwięksi optymiści oczekiwali dynamiki na poziomie 3,1%, a pesymiści - 2,4%.

W II kwartale gospodarka rozwijała się w tempie 2,8% - podał GUS. Ankietowani przez PARKIET ekonomiści spodziewali się wzrostu PKB w I kwartale średnio o 2,7%. Najwięksi optymiści oczekiwali dynamiki na poziomie 3,1%, a pesymiści - 2,4%.

Gospodarka nieznacznie przyspieszyła w stosunku do I kwartału, gdy rozwijała się w tempie 2,1%.

Nie spełniły się jednak nadzieje tych, którzy liczyli na poprawę sytuacji w inwestycjach. Problem dotyczy większości ekonomistów. Średni wynik ankiety PARKIETU wskazywał na zwiększenie dynamiki inwestycji do 4,4%, z 1% w I kwartale. Tymczasem wzrost wyniósł zaledwie 2,6%. - To rozczarowujące dane. Wynik jest gorszy od oczekiwań i słabszy od tego, na co wskazywały inne makroekonomiczne dane - ocenia K. Zajdel-Kurowska, główna ekonomistka Banku Handlowego. BH spodziewał się wzrostu nakładów inwestycyjnych o 7%.

Reklama

- W II kwartale nie było dobrych warunków do inwestowania. Przedsiębiorstwa, które produkują na rynek krajowy, dotknął spadek popytu konsumpcyjnego. Eksporterzy natomiast nie inwestowali, bo liczyli się z umocnieniem złotego, a w konsekwencji spadku ich marż - twierdzi Wojciech Kuryłek, główny ekonomista Kredyt Banku.

Nie widać też ożywienia w popycie ze strony gospodarstw domowych. Dynamika w II kwartale (1,5%) była nieco gorsza od oczekiwań i słabsza niż w I kwartale.

Dobrą wiadomością jest za to coraz większy wpływ budownictwa na dynamikę PKB w Polsce. W II kwartale tzw. wartość dodana w budownictwie wyniosła 10,8%. Był to trzeci z rzędu kwartał, w którym ten sektor podnosił tempo PKB.

Jak na dane o wzroście gospodarczym zareaguje Rada Polityki Pieniężnej, która dziś zbiera się na dwudniowe posiedzenie? - RPP otrzymała nowe argumenty za obniżką. Spodziewam się cięcia o 25 pkt bazowych - mówi Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK.

- Najbardziej prawdopodobna jest obniżka o 25 punktów, ale nie wykluczam też redukcji o 50 pkt - twierdzi W. Kuryłek.

Czy gospodarka ma szanse przyspieszyć w III kwartale? - Powinno być lepiej, ale nie spodziewam się przełomu - mówi K. Zajdel-Kurowska i prognozuje przyspieszenie dynamiki PKB do 4%. Minister finansów Mirosław Gronicki powiedział wczoraj dziennikarzom, że wzrost będzie bliski 3,5% PKB.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: wzrosty | wzrost PKB | gospodarka | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »