W większości sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura w X oceniana negatywnie - GUS

W październiku w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie - wynika z badania GUS. Najgorsze oceny w tym zakresie, które są bardziej pesymistyczne niż we wrześniu oraz gorsze niż przed rokiem, zgłaszają jednostki z sekcji "pozostała działalność usługowa", "działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" oraz "transport i gospodarka magazynowa".

W październiku w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie - wynika z badania GUS. Najgorsze oceny w tym zakresie, które są bardziej pesymistyczne niż we wrześniu oraz gorsze niż przed rokiem, zgłaszają jednostki z sekcji "pozostała działalność usługowa", "działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" oraz "transport i gospodarka magazynowa".

"W październiku w większości badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest negatywnie. Najgorsze oceny w tym zakresie, bardziej pesymistyczne niż we wrześniu oraz gorsze niż przed rokiem, sygnalizują jednostki z sekcji +pozostała działalność usługowa+, +działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją+ oraz +transport i gospodarka magazynowa+" - napisano.

"Najlepsze oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji +działalność finansowa i ubezpieczeniowa+ - są one najbardziej optymistyczne spośród wszystkich badanych grup jednostek usługowych, ale nieco mniej korzystne niż we wrześniu i przed rokiem. Również pozytywnie oceniają koniunkturę podmioty z sekcji +informacja i komunikacja+ (ich oceny są mniej optymistyczne niż przed miesiącem i przed rokiem), +działalność związana z obsługą rynku nieruchomości+ (oceny są zbliżone do zgłaszanych we wrześniu i lepsze niż w analogicznym miesiącu przed rokiem) oraz +działalność profesjonalna, naukowa i techniczna+ (koniunktura oceniana jest na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego przed miesiącem i lepiej niż przed rokiem)" - dodano.

Reklama

DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA

"W październiku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji +działalność finansowa i ubezpieczeniowa+ kształtuje się na poziomie plus 29 (przed miesiącem plus 33). Poprawę koniunktury odnotowuje 34 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (we wrześniu odpowiednio 38 proc. i 5 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

"Mniej korzystne oceny koniunktury wynikają z ostrożniejszych prognoz popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej jednostek oraz mniej optymistycznych ocen bieżącej sytuacji finansowej. Jedynie aktualny popyt oceniany jest bardziej pozytywnie niż we wrześniu, a oceny bieżącej sprzedaży są zbliżone do korzystnych opinii sprzed miesiąca. Sygnalizowane jest utrzymanie wzrostu zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek usługowych można się spodziewać mniejszego niż planowano we wrześniu wzrostu zatrudnienia" - dodano.

INFORMACJA I KOMUNIKACJA

"W październiku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji +informacja i komunikacja+ kształtuje się na poziomie plus 10 (przed miesiącem plus 12). Poprawę koniunktury odnotowuje 19 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 9 proc. (we wrześniu odpowiednio 20 proc. i 8 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

"Mimo nieznacznego pogorszenia bieżącego popytu, sprzedaż i sytuacja finansowa są oceniane nieco lepiej niż we wrześniu. Odpowiednie prognozy na najbliższe miesiące są ostrożniejsze, choć nadal optymistyczne. Sygnalizowany jest niewielki spadek bieżących cen, może się on zwiększać w najbliższych miesiącach. W tej grupie firm można się spodziewać niewielkich redukcji zatrudnienia" - dodano.

TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA

"W październiku wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji +transport i gospodarka magazynowa+ kształtuje się na poziomie minus 5 (przed miesiącem minus 3). Poprawę koniunktury odnotowuje 15 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 20 proc. (we wrześniu odpowiednio 17 proc. i 20 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

"Nieznaczne pogorszenie ocen koniunktury wynika z mniej optymistycznych prognoz popytu i sprzedaży oraz negatywnych - sytuacji finansowej. Bieżący popyt i sprzedaż są oceniane lepiej niż przed miesiącem, a oceny aktualnej sytuacji finansowej są mniej niekorzystne niż we wrześniu. Sygnalizowany jest wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen usług. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników, choć nieco mniejszy niż zapowiadano we wrześniu" - dodano.

ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA

"W październiku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji +zakwaterowanie i gastronomia+ kształtuje się na poziomie minus 4 (przed miesiącem 0). Poprawę koniunktury odnotowuje 13 proc. badanych firm (przed miesiącem 17 proc.), a jej pogorszenie - tak jak we wrześniu - 17 proc. Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

"Takie kształtowanie się klimatu koniunktury wynika z bardziej pesymistycznych bieżących i przewidywanych ocen popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej jednostek. Dyrektorzy badanych podmiotów sygnalizują niewielki spadek bieżących i przyszłych cen. Bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem są przewidywania dotyczące zatrudnienia" - dodano. (PAP)

- - - -

Z badań GUS wynika, że 53 proc. firm przemysłowych i 36 proc. z sektora budowlanego planuje ponieść nakłady inwestycyjne w przyszłym roku.

"W październiku działalność inwestycyjną zadeklarowało 59 proc. jednostek przemysłowych i 41 proc. jednostek budowlano-montażowych. Prognozy z października wskazują, że 53 proc. przedsiębiorstw w przemyśle i 36 proc. w budownictwie planuje ponoszenie nakładów inwestycyjnych w 2012 roku" - napisano w raporcie.

Badania pokazują, że jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji - 91 proc. przedsiębiorców prowadzących działalność przemysłową wskazuje środki własne (94 proc. w październiku ubiegłego roku). Krajowy kredyt bankowy jest źródłem finansowania działalności inwestycyjnej dla 32 proc. jednostek (w październiku ubiegłego roku - 33 proc.), leasing - dla 26 proc. przedsiębiorstw (w październiku 2010 r. - 27 proc.).

Dyrektorzy przedsiębiorstw budowlano-montażowych jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji wskazują środki własne (89 proc. jednostek w październiku bieżącego i ubiegłego roku). Leasing wybiera 40 proc. jednostek (41 proc. w październiku 2010 r.), krajowy kredyt bankowy - 36 proc. przedsiębiorstw (podobnie jak w październiku ub. r.).

- - - - -

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w październiku na poziomie minus 2, wobec 0 we wrześniu. Pogorszenie koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, a poprawę sygnalizuje 17 proc. - podał w komunikacie GUS. Prognozy sprzedaży są pozytywne, pogarszają się pesymistyczne oceny dotyczące sprzedaży bieżącej.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w październiku na poziomie minus 2 (we wrześniu 0). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19 proc. (we wrześniu odpowiednio po 18 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie"

"Oceny bieżącej sprzedaży są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, przy utrzymujących się pozytywnych prognozach. Przedsiębiorcy sygnalizują, większe od zgłaszanych we wrześniu, trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy wskazują również na możliwość zwiększenia problemów w tym zakresie" - dodano.

Z badania wynika, że przedsiębiorstwa zapowiadają redukcje zatrudnienia.

"Pogarszają się pesymistyczne oceny dotyczące bieżącej sprzedaży. Prognozy w tym zakresie są pozytywne, zbliżone do przewidywań z ubiegłego miesiąca. Zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są również bardziej pesymistyczne od prognoz formułowanych we wrześniu. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy przewidują ograniczenie ilości zamawianych towarów u dostawców. Zapowiadane są dalsze redukcje zatrudnienia. Jednostki sygnalizują szybszy niż we wrześniu wzrost cen bieżących, natomiast przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące nie uległy zmianie" - napisano w raporcie.

- - - - -

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w październiku oceniany jest bardziej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu i przed rokiem - poinformował GUS w piątkowym komunikacie. Wpływ na to mają negatywne, gorsze niż we wrześniu oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej.

"W październiku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 8 (we wrześniu minus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 21 proc. (we wrześniu odpowiednio 15 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komentarzu do badań.

GUS podaje, że aktualny i przewidywany portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem. Także oceny bieżące i prognozy dotyczące sytuacji finansowej są negatywne i gorsze od zgłaszanych we wrześniu.

"Na oceny te mają wpływ zwiększające się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe" - napisano w komunikacie.

"Zapowiadane zmniejszenie zatrudnienia może być bardziej znaczące od planowanego we wrześniu. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych, nieco większy od prognozowanego przed miesiącem" - dodają eksperci.

Z badań wynika również, że spośród badanych przedsiębiorstw 22 proc. (podobnie jak przed rokiem) sygnalizuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.

"Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się dalszego spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych" - komentuje GUS.

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 4,5 proc. (przed rokiem 4,3 proc.).

"Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (58 proc. w październiku br., 52 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (55 proc. w bieżącym miesiącu, 57 proc. przed rokiem). W porównaniu z październikiem 2010 r. najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 31 proc. do 38 proc.) oraz kosztami materiałów (z 30 proc. do 37 proc.)" - wynika z badań.

GUS poinformował również, że przedsiębiorcy zgłaszają w październiku wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 79 proc. (78 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.).

"W październiku 15 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 75 proc. jako wystarczające, a 10 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 14 proc., 75 proc., 11 proc.)" - napisano.

- - - - -

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w październiku oceniany jest gorzej niż przed miesiącem, na poziomie minus 1 wobec plus 1 - podał w piątek GUS w komunikacie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 proc. (we wrześniu odpowiednio 18 proc. i 17 proc. jednostek). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Na niewielki wzrost portfela zamówień ogółem wpływa rozszerzenie krajowego portfela przy nieznacznym spadku portfela zagranicznego. Bieżąca produkcja jest zwiększana nieco szybciej niż we wrześniu. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiego ograniczenia portfela zamówień i produkcji" - napisano w raporcie.

Z badań wynika, że stan zapasów wyrobów gotowych wzrasta do poziomu uznawanego za nadmierny.

"Zwiększa się poziom należności od kontrahentów. Przedsiębiorcy z opóźnieniem regulują bieżące zobowiązania finansowe, prognozy na najbliższe miesiące wskazują na możliwość nieznacznego zwiększenia trudności w tym zakresie" - napisano.

Badania pokazują, że dyrektorzy planują dalsze redukcje zatrudnienia, a ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieznacznie szybciej niż przewidywano przed miesiącem.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: koniunktura | przedsiębiorstwa | GUS | W.E.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »