Warto przyjrzeć się rynkowi opcji EUR/CHF

Warto również przyjrzeć się rynkowi opcji EUR/CHF. Po interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego zmiany zmienności implikowanej opcji walutowych były tak dramatyczne, jak w przypadku rynku spotowego.

Para EUR/USD nadal znajduje się pod znaczącą presją. Było to widoczne we wrześniu - nie tylko na rynku spotowym (gdzie straciła 7%, spadając z 1,4500 do 1,3500), ale i na rynku opcji: inwestorzy byli żywo zainteresowani ochroną przed spadkami, co doprowadziło do osiągnięcia przez zmienność implikowaną EUR/USD nowych, rekordowo wysokich poziomów - strategie zabezpieczania się przed ryzykiem doprowadziły również do solidnej nadwyżki opcji sprzedaży euro / kupna dolara (charakterystycznych dla gry na spadek).

Wystarczy wspomnieć, że zmienność implikowana jednomiesięcznych opcji ATM osiągnęła aż 17%, rosnąc o 5 punktów vol w stosunku do końca sierpnia.

Reklama

Jednomiesięczne pozycje risk reversal z deltą 25 wykazywały około 4% przewagę opcji put euro, co stanowiło wzrost o 1,20 punktu vol w tym samym okresie. Takie zakupy opcji nie ograniczały się do instrumentów krótkoterminowych - zmienność implikowana rocznych opcji ATM i pozycji risk reversal osiągnęła odpowiednio 2,5 i 1 pkt. vol.

Opisane powyżej zmiany cen sugerują, że popyt na zabezpieczenie przed spadkiem (lub lewarowanie) zdecydowanie przekracza podaż - niewątpliwie animatorzy rynku opcji walutowych mają problem z wchłonięciem tych przepływów, co sprawia, że rynek jest skrajnie podatny na dalsze osłabienie euro - jeżeli wspólna waluta spadnie jeszcze bardziej, znaczący animatorzy będą mieć znaczące ekspozycje na spadkową gammę i vegę, co z kolei mogłoby się przełożyć na przyspieszenie zmian na rynku spotowym.

W rezultacie pomimo obecnego wysokiego poziomu zmienności zachowalibyśmy daleko idącą ostrożność, jeżeli chodzi o jakiekolwiek krótkie pozycje na spadkowych opcjach na euro - wolimy raczej zająć długą pozycję na opcjach ukierunkowaną na odniesienie korzyści z niskiego spotowego kursu EUR/USD.

Warto również przyjrzeć się rynkowi opcji EUR/CHF. Po interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego zmiany zmienności implikowanej opcji walutowych były tak dramatyczne, jak w przypadku rynku spotowego.

Jednomiesięczna zmienność opcji ATM wynosi obecnie 7,0%, co stanowi spadek w stosunku do imponujących 15 pkt. vol przed interwencjami SNB. Zajęcie długiej pozycji na EUR/CHF jest od czasu ich podjęcia popularną transakcją spekulacyjną - bądź na rynku spotowym, bądź poprzez wystawianie opcji put EUR/CHF z ceną wykonania na poziomie 1,20 lub niższym. W istocie, jest to bardzo kusząca propozycja: SNB dość jednoznacznie stwierdził, że ma zamiar bronić poziomu 1,20. Bank centralny cieszy się obecnie poparciem społeczeństwa i polityków, zaś możliwość dodruku pieniędzy powinna zagwarantować powodzenie akcji.

Pomimo że trudno jest wyobrazić sobie porażkę szwajcarskiego banku centralnego i rządu, warto się zastanowić, co mogłoby się stać, gdyby nie udało im się obronić wyznaczonego poziomu. Zmiana w zakresie lokalnych nastrojów lub poparcia politycznego, a nawet załamanie euro mogłyby okazać się zbyt wielkim wyzwaniem dla SNB, a wtedy limit 1,20 mógłby zostać naruszony (mogłoby wtedy dojść do bezwarunkowej kapitulacji lub wycofania się na z góry ustalone pozycje, czyli ustalenia nieco niższej granicy wytrzymałości).

Taki rozwój sytuacji niewątpliwie wywołałby bardzo gwałtowny wzrost zmienności implikowanej. Krótkimi pozycjami na spadkowych opcjach na EUR/CHF należy zatem obracać bardzo ostrożnie, ponieważ mogą się one okazać skrajnie kosztowne w przypadku porażki SNB. Inwestorzy liczący na korzyści związane z powodzeniem akcji SNB mogą zastanowić się nad zajęciem krótkich pozycji typu put spread na EUR/CHF jako alternatywy dla zwykłych opcji - pozwoliłaby im ona na znaczące zwiększenie kontroli nad ryzykiem po ustąpieniu granicy 1,20.

Saxo Bank
Dowiedz się więcej na temat: CHF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »