Zaskakująco niska inflacja CPI w marcu

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2018 r. wzrosły o 1,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2018 r. wzrosły o 1,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w marcu wzrosły rdr o 1,6 proc., zaś mdm o 0,1 proc.

W lutym wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 1,4 proc. rdr i -0,2 proc. mdm.

Główny Urząd Statystyczny podał również w szacunku flash, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych rdr wzrosły o 3,7 proc., a mdm spadły o 0,1 proc. Ceny nośników energii rdr wzrosły o 1,9 proc., a mdm spadły o 0,2 proc. Ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły rdr o 2,3 proc., a mdm spadły o 0,9 proc.

- - - - -

Komentarz Gerda Broker: Inflacja zaskakująco niska

Według wstępnych szacunków GUS inflacja w marcu wyniosła jedynie 1,3 proc. To kolejny zaskakująco niski odczyt, po tym jak w lutym spadła z 1,9 do 1,4 proc. Analitycy spodziewali się jej wzrostu do 1,6 proc., a Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii liczyło na zwyżkę do 1,5 proc.Tym razem jednak to nie żywność przyczyniła się do tak dużego spadku wskaźnika. Jej ceny bowiem były wyższe niż przed rokiem o 3,7 proc., a więc zwyżka przyspieszyła z 3,4 proc. odnotowanych w lutym.

Reklama

Choć GUS w szybkim szacunku podaje jedynie nieliczne wybrane kategorie, wszystko wskazuje na to, że w największym stopniu do niższej inflacji przyczynił się spadek cen paliw do prywatnych środków transportu, które były tańsze niż przed rokiem o 2,3 proc. Obniżyły się także nieco ceny nośników energii.

Trzeba przy tym pamiętać, że wciąż mamy do czynienia ze statystycznym efektem wysokiej bazy porównawczej z ubiegłego roku, gdy w marcu inflacja wynosiła 2 proc., a więc w tym roku trudno o jej wysoką dynamikę. Należy się więc cieszyć, że inflacja jest niższa, ale ceny większości artykułów i usług nadal rosną, co jest szczególnie mocno odczuwalne w przypadku żywności, która ma spory udział w wydatkach gospodarstw domowych.

Wspomniany efekt statystyczny będzie odczuwalny jeszcze w kwietniu i w nieco mniejszym stopniu w maju (w tych miesiącach w ubiegłym roku inflacja wynosiła odpowiednio 2 i 1,9 proc.), a następnie da o sobie znać od września do listopada, ponownie obniżając dynamikę wzrostu cen. W najbliższych miesiącach wiele zależeć jednak będzie od kształtowania się cen produktów rolnych, a także paliw. Do niskiej inflacji przyczynia się także wciąż dość mocny złoty, obniżając ceny towarów importowanych, w tym ropy naftowej.

Ostatnie dane na temat sytuacji w firmach wskazują także na to, że nie są one skłonne lub nie są w stanie przerzucać wyższych kosztów, głównie związanych ze wzrostem wynagrodzeń, na odbiorców swoich wyrobów i na konsumentów.

Zaskakująco niska inflacja utwierdza Radę Polityki Pieniężnej w zamiarze utrzymywania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie przez dłuższy czas. O ile inflacja nie pójdzie znacząco w górę, mogą one pozostać bez zmian nawet do 2020 r.

Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker

- - - - -

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,4 proc. w marcu w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnych danych.

Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,4 proc. W II ceny konsumpcyjne wzrosły o 1,1 proc. rdr., po korekcie z +1,2 proc. CPI bazowy rdr wzrósł w III o 1,0 proc., po wzroście w II o 1,0 proc. i wobec szacunków w III +1,1 proc.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »