Wielogłos OPEC w sprawie naftowego porozumienia

Ceny ropy naftowej w bieżącym tygodniu systematycznie rosną. W przypadku europejskiej ropy gatunku Brent oznacza to utrzymywanie się ich w okolicach 64,50 USD za baryłkę

Ceny ropy naftowej w bieżącym tygodniu systematycznie rosną. W przypadku europejskiej ropy gatunku Brent oznacza to utrzymywanie się ich w okolicach 64,50 USD za baryłkę

Nie jest to co prawda tegoroczne maksimum (to zostało ustanowione podczas sesji 12 grudnia na poziomie niemal 66 USD za baryłkę), ale jest do niego w miarę blisko. Również notowania amerykańskiej ropy WTI poruszają się w rejonie bliskim tegorocznym maksimom cenowym: obecnie cena ropy WTI przekracza 58 USD za baryłkę.

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

Ostatnio strona popytowa była wspierana przez słowa ministra ds. energii w Arabii Saudyjskiej, Khalida al-Faliha. Powiedział on, że do zbilansowania się globalnego rynku ropy naftowej dojdzie najprędzej w drugiej połowie 2018 roku, co oznacza, że dopiero wtedy nastąpi właściwy moment na spokojną ocenę sytuacji przez OPEC, rewizję porozumienia naftowego kartelu i krajów non-OPEC, a także na podjęcie jakichkolwiek decyzji dotyczących przyszłości tego porozumienia.

Reklama

Falih podkreślił, że gdy rynek ropy naftowej osiągnie stan zbilansowania, to będzie można rozmawiać na temat stopniowego wycofywania się z porozumienia, przy czym ten proces musi przebiegać stopniowo.

Tym samym, Falih wypowiedział się w dużo ostrożniejszym tonie niż wcześniej przedstawiciele Kuwejtu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy sugerowali, że już na czerwcowym spotkaniu OPEC przedstawiona zostanie strategia wyjścia z naftowego porozumienia. Słowa saudyjskiego ministra świadczą o tym, że na spotkaniu w czerwcu rozmowy o wygaszaniu porozumienia mogą się dopiero rozpocząć.

Nie ulega jednak wątpliwości, że Arabia Saudyjska w ciągu kolejnych miesięcy może czuć wyraźne naciski ze strony Rosji na sprecyzowanie swojego stanowiska dotyczącego zakończenia porozumienia naftowego i ustalenie konkretnych dat związanych z jego wygaszaniem. Rosyjski minister ds. energii, Aleksander Nowak, w ostatnich tygodniach dawał do zrozumienia, że ograniczanie produkcji ropy naftowej w Rosji nie jest odbierane z entuzjazmem przez tamtejszy sektor naftowy, potrzebujący nowych inwestycji.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2017.12.21

Superfund.pl
Dowiedz się więcej na temat: cena ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »