Wzrost wynagrodzeń pozytywnie zaskoczył

W czerwcu 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,7 proc. r/r i wyniosło 6222,1 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7,5 proc. r/r i wyniosło 4848,16 zł. Dynamika płac utrzymuje się w okolicach 7 proc. już od 9 miesięcy.

W okresie sześciu miesięcy br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wzrosło we wszystkich sekcjach PKD od 4,4 proc. w sekcji E oraz L do 11,1 proc. w sekcji B, co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 7,3 proc.

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w czerwcu o 7,5 proc. r/r (PKO i kons.: 7,0 proc.; vs 7,0 proc. r/r w maju).

Dynamika płac utrzymuje się w okolicach 7 proc. już od 9 miesięcy. Dynamika zatrudnienia nie zmieniła się (3,7 proc. r/r) pozostając na tym poziomie od pięciu miesięcy.

Reklama

Na szczegółową ocenę trendu wzrostowego płac poczekać musimy do przyszłego tygodnia (publikacja Biuletynu Statystycznego). Na razie nie wykluczamy, że przyspieszył on nieznacznie: statystyczna miara krótkoterminowego trendu wzrosła w ostatnich dwóch miesiącach do 7,4 proc. r/r (z 6,9-7,1 proc. na początku 2018).

Zdaniem analityków DM PKO BP , dane o płacach sugerują nieznaczne ryzyko w górę dla naszego scenariusza bazowego (utrzymywanie się dynamiki płac w przedziale 7-8 proc. do końca 2018). Ograniczająco na presję płacową może działać nadal m.in. zwiększający się nakład pracy pracowników z zagranicy.

Wg oceny przedstawicieli NBP (na wczorajszej konferencji prasowej) tylko 10 proc. pracowników z Ukrainy pozostaje ujętych oficjalnymi statystykami (BAEL, ze względu na kryterium długości pobytu w Polsce).

- Istotny dla presji płacowej powinien być także wzrost wynagrodzeń w sektorze publicznym. Do tej pory presja płacowa w tym obszarze jest także umiarkowana.

- Fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw wzrósł w czerwcu realnie o 9,3 proc. r/r, utrzymując się w przedziale 9-10 proc. od 7 miesięcy. Dane sygnalizują, że wzrost konsumpcji utrzymał się w 2q18 na poziomie zbliżonym do 5 proc.

- Dane te są neutralne dla krajowej polityki pieniężnej. Nadal oczekujemy stabilizacji stóp procentowych przynajmniej do końca 2019. Wcześniejsza niż zakładamy w scenariuszu bazowym podwyżka stóp może nastąpić w przypadku, gdyby doszło do silnego wzrostu wynagrodzeń w sektorze publicznym lub do przegrzania rynku nieruchomości wywołanego rosnącym popytem na alternatywne w stosunku do depozytów kierunki lokowania oszczędności.

Źródło DM PKO BP

...............

Wzrost wynagrodzeń pozytywnie zaskoczył

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w czerwcu do 7,5 proc. r/r z 7,0 proc. w maju, kształtując się powyżej naszej prognozy równej konsensusowi rynkowemu (7,0 proc.).

W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w czerwcu o 5,4 proc. r/r wobec 5,2 proc. w maju. W kierunku wzrostu dynamiki płac w czerwcu br. oddziaływały podwyżki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Wsparciem dla dynamiki wynagrodzeń były również czynniki statystyczne związane z korzystną różnicą w liczbie dni roboczych, podbijające dynamikę płac pracowników zatrudnionych na akord. Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w kolejnych miesiącach roczna dynamika płac, wspierana przez umiarkowaną presję płacową w szeregu branż, będzie się kształtować w przedziale 7-8 proc.

Stabilizacja dynamiki zatrudnienia

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w czerwcu o 11,9 tys. m/m wobec spadku o 2,1 tys. w maju. Oznacza to, że zgodnie z naszymi oczekiwaniami spadek zatrudnienia w ujęciu miesięcznym odnotowany w maju był zjawiskiem przejściowym (por. MAKROpuls z 18.06.2018).

Roczna dynamika zatrudnienia nie zmieniła się w czerwcu w porównaniu do maja i wyniosła 3,7 proc. Silniejszy od naszej prognozy (o 0,1 pkt. proc.) wzrost zatrudnienia w czerwcu był spójny z lepszymi od oczekiwań wynikami badań koniunktury w przetwórstwie. Składowa indeksu PMI dotycząca zatrudnienia ukształtowała się w czerwcu na najwyższym poziomie od kwietnia 2017 r.

Utrzymujący się relatywnie szybki wzrost zatrudnienia jest szczególnie ciekawy z punktu widzenia rosnących trudności firm ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Naszym zdaniem czynnikiem wspierającym wzrost zatrudnienia jest stopniowe przyspieszenie realnego wzrostu płac, sprzyjające powrotowi na rynek pracy osób dotychczas nieaktywnych zawodowo, a także rosnące rejestrowane zatrudnienie imigrantów z Ukrainy. Szybszy od naszych oczekiwań wzrost liczby etatów w czerwcu nie zmienia naszego scenariusza stopniowego wyhamowania wzrostu zatrudnienia w najbliższych kwartałach.

Dobre dane z rynku pracy wsparciem dla konsumpcji w II kw.

Szacujemy, że realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło w czerwcu 9,3 proc. r/r wobec 9,0 proc. w maju. W II kw. wzrost realnego funduszu płac przyspieszył do 9,5 proc. wobec 9,3 proc. w I kw. Stanowi to lekkie ryzyko w górę dla naszej prognozy, zgodnie z którą dynamika spożycia prywatnego w II kw. obniży się i wyniesie 4,9 proc. r/r wobec 5,2 proc. w I kw.

Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Krystian Jaworski

Starszy Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | zatrudnienie | GUS | podwyżki płac
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »