Złoty gwałtownie traci, euro już po 4,20 zł

Kurs złotego słabnie, w poniedziałek rano euro kosztuje już 4,20 zł. Powodem są obawy inwestorów o sytuację gospodarczą USA oraz kondycję pogrążonych w kryzysie zadłużenia państw strefy euro.

- Na notowaniach złotego zapewne w dalszym ciągu będą ciążyć słabe nastroje rynkowe, związane z obawami o nawrót recesji w gospodarkach rozwiniętych oraz intensyfikację kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Obawy o perspektywy światowej gospodarki nasiliły się po słabych danych z amerykańskiego rynku pracy, które ukazały się w piątek - napisano w porannym biuletynie banku BPH.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

W Europie Euro Stoxx 50, benchmark dla strefy euro, spada o 2,44 proc. do 2.166,80 pkt. FTSE 100 spada o 1,59 proc. CAC 40 zniżkuje o 2,36 proc., a niemiecki DAX o 2,35 proc.

Nastroje na rynkach pogorszyły się po wyborczej przegranej partii kanclerz Niemiec Angeli Merkel, co wzmogło jeszcze obawy, że pomoc finansowa dla zadłużonych krajów w Europie może się nie powieść.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) wygrała niedzielne wybory w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, zdobywając 36,5 proc. głosów i pozostanie przy władzy w tym regionie - wynika z prognoz wyborczych, podanych przez telewizję ZDF.

Reklama

Do parlamentu graniczącego z Polską landu może ponownie wejść skrajnie prawicowa Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (NPD), która według wstępnych szacunków uzyskała 5,5 proc.; w wyborach przed pięciu laty NPD zdobyła 7,3 proc. głosów.

Wybory w Meklemburgii-Pomorzu Przednim to kolejny w tym roku policzek dla rządzącej Niemcami chadecko-liberalnej koalicji. Na CDU głosowało 24,3 proc. wyborców, o 4,5 punktu procentowego mniej niż przed pięciu laty.

Strata jest tym bardziej bolesna, że w regionie tym znajduje się okręg wyborczy niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, która aktywnie uczestniczyła w kampanii, przesłoniętej przez kryzys w strefie euro.

- Wyniki partii kanclerz Merkel pokazują niezadowolenie wyborców ze sposobu, w jaki stara się rozwiązać kryzys zadłużenia w Europie - mówi Chris Weston, trader IG Markets w Melbourne.

W poniedziałek w Europie mocno tanieją akcje banków, w tym Deutsche Banku i Credit Suisse, o odpowiednio 4,6 proc. i 6,0 proc.

Spółka Clariant zniżkuje o 10 proc. po obniżeniu targetu sprzedaży w 2011 r. Clariant spodziewa się w tym roku sprzedaży na poziomie 7,0-7,2 mld franków szwajcarskich wobec prognozowanych wcześniej 7,8-8,0 mld franków.

Charter zyskuje 2,1 proc. po podaniu przez brytyjską firmę Colfax, że prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia. Colfax zamierza sfinansować transakcję gotówką, akcjami i kredytem.

***

W piątek amerykański Departament Pracy podał, że stopa bezrobocia w USA w sierpniu wyniosła 9,1 proc. wobec oczekiwań analityków na tym samym poziomie. W sierpniu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych pozostała bez zmian wobec oczekiwań wzrostu o 68 tys.

Analitycy banku zwracają także uwagę, że odłożenie w czasie rozmów przedstawicieli MFW i UE z Grecją, od których wyniku będzie uzależnione uruchomienie kolejnej transzy środków pomocowych, powoduje spekulacje o możliwym bankructwie tego kraju.

- W efekcie należy się spodziewać, że złoty będzie testował 4,20/euro, który to poziom pozostaje ważnym oporem z uwagi na dokonywane w jego okolicy interwencje BGK w przeszłości. Inwestorzy zwrócą dziś także uwagę na dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro - napisano.

Zdaniem analityków aktywność rynku może być nieco ograniczona z uwagi na święto pracy w USA.

- Na ceny krajowych obligacji oddziałują obecnie dwie przeciwstawne siły. Z jednej strony, nasilające się spekulacje o zbliżających się obniżkach stóp procentowych, i związane z tym spadki stóp swapowych (IRS), powinny oddziaływać w kierunku spadków rentowności obligacji - napisano w nocie banku BPH.

- Z drugiej strony, utrzymująca się nerwowość na światowych rynkach i słabszy złoty, generują presję na wzrost rentowności. W naszej ocenie skala wpływu tych czynników będzie się w dużej mierze równoważyć. W efekcie rentowności krajowych papierów nie powinny ulec dziś większym zmianom - dodano.

W czwartek, 8 września MF zorganizuje przetarg zamiany obligacji, gdzie będą oferowane 5- i 10-letnie obligacje.

Sprawdź bieżące notowania GPW na stronach Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: giełdy | złoty | euro | USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »