Kiedy należy zrobić wertykulację trawnika?

Wertykulacja trawnika pozwala na nieskrępowany rozwój zieleni przed naszym domem. Szczególnie pielęgnacja trawnika powinna być prowadzona skrupulatnie. Regeneracja trawnika poprzez wertykulację, jak również areację i inne zabiegi pielęgnacyjne, jest potrzebna do zachowania pięknej zieleni przed domem i w ogrodzie.

Zakładanie trawnika

W ogrodzie trawa, krzewy ozdobne i drzewa stanowią o reprezentacyjności przydomowej architektury krajobrazu. Każdy chce mieć piękny, zadbany trawnik przy domu i w ogrodzie, lecz nie każdy wie, jak go prawidłowo założyć, a później pielęgnować.

Zakładanie trawnika powinno się rozpocząć od odpowiedniego doboru mieszanki nasion. W sklepie ogrodniczym należy zapytać sprzedawcę, jaka mieszanka będzie odpowiednia. Oprócz mieszanek standardowych, na przykład rekreacyjnych można zakupić również gatunki dostosowane do wzrostu w cieniu lub wyjątkowo wytrzymałe na eksploatację. Jeśli trudno o decyzję, najlepiej wybrać mieszanki uniwersalne, które łączą wytrzymałość z estetycznym wyglądem.

Reklama

Jeśli chodzi o zakładanie trawnika, sianie powinno się przeprowadzać przed końcem kwietnia lub z początkiem maja. Drugą dobrą porą roku jest przełom lata i jesieni, czyli koniec sierpnia lub początek września. Zobacz także, jak i kiedy siać trawę, czyli zakładanie trawnika krok po kroku.

Przed wysiewem należy odpowiednio przygotować podłoże, poprzez usunięcie chwastów, nawożenie oraz przekopanie. Ziemię należy również wyrównać, usunąć wszelkie kamienie, po czym zagrabić. Do równomiernego wysiewu świetnie nadają się tyczki ogrodowe, które należy rozstawić tak, aby nie siać trawy w tym samym miejscu kilkakrotnie.

Zakładanie trawnika poprzez wysianie nasion, kiedy wiemy już, jak to zrobić, nie powinno stanowić problemu. Niestety czasem trawa może nie urosnąć lub nie być tak atrakcyjna, jak się tego spodziewaliśmy.

Dość pewnym sposobem na piękny zadbany trawnik jest trawa z rolki. Można ją nabyć w centrach ogrodniczych i w firmach ją produkujących. Trawa z rolki w momencie zakupu jest już dojrzała - wystarczy rozwinąć ją na ziemi w upatrzonych miejscach. Trawa z rolki łatwo się przyjmuje. Oczywiście do jej położenia również trzeba odpowiednio przygotować podłoże.

Późniejsza pielęgnacja jest niezależna od metody, którą wybierzemy. Zakładanie trawnika w pierwszym jego etapie może mieć różne oblicza, kiedy jednak wysiana trawa urośnie lub doskonale się przyjmie (trawa z rolki), czynności pielęgnacyjne są podobne.

Kompleksowa pielęgnacja

Pielęgnacja trawnika to zbiór czynności, dzięki którym nasz ogród czy trawnik będzie zadbany i dekoracyjny. Właściwie o każdej porze roku trawnik wymaga dbałości, szczególnie ważna jest pielęgnacja trawnika po zimie i w okresie letnich upałów.

Kiedy na trawniku wyrastają chwasty, a trawa żółknie czy wygląda mizernie, to znak, że trawnik jest zaniedbany i należy kompleksowo się nim zająć. Sprawdź także szczegółowe porady, jak dbać o trawnik przed domem.

Pielęgnacja trawnika po zimie powinna rozpocząć się od wałowania trawy. Ma to na celu dociśnięcie trawy do podłoża, aby nie doszło do jej usychania. Warto również uzupełnić braki w trawniku poprzez dosiew. Oczywiście pielęgnacja trawnika po zimie obejmuje również usunięcie starych, suchych liści. W zależności od potrzeby przyda się również areacja trawnika oraz nawożenie trawnika.

Koszenie trawnika również jest elementem pielęgnacyjnym. Pierwszy raz można skosić trawnik kiedy trawa ma około 5 centymetrów wzrostu. Nie zapominajmy, że koszenie trawnika również wydatnie podnosi jego walory. Nieskoszony trawnik to nieestetyczny trawnik. Dodatkowo, jeśli zbyt rzadko kosimy, trawa może przestać rosnąć równomiernie i mogą pojawić się puste, martwe strefy.

W niektórych przypadkach już na początku sezonu będzie potrzebna również wertykulacja. Regeneracja trawnika poprzez wszystkie wymienione wyżej zabiegi pozwoli na uniknięcie zniszczenia trawy i jej nieprawidłowego wzrostu.

Co to jest i w jakim celu się ją przeprowadza?

Pielęgnacja zawiera kilka bardzo ważnych elementów. Do jednej z nich, o bardzo dużym znaczeniu, należy regeneracja trawnika. Wertykulacja jest właśnie zabiegiem regeneracyjnym, który odpowiednio przeprowadzony, pozwoli na lepszy i bardziej zdrowy wzrost trawy.

Wertykulacja pozwoli cieszyć się zieloną i gęstą trawą. Polega ona na cięciu pionowym darni na głębokość mniej więcej od 6 do 7 centymetrów. Ma ona na celu, po pierwsze usunięcie mchu i zbitego filcu, aby trawa miała lepsze i bardziej komfortowe warunki do rozwoju. Po drugie, dzięki otworom w ziemi, do korzeni traw przeniknie więcej wody wraz z substancjami odżywczymi. Korzenie traw, po zastosowaniu tego zabiegu, mają lepsze warunki do rozwoju. Z kolei dzięki usunięciu chwastów i mchów, trawa ma lepszy dostęp do światła słonecznego. To wszystko ma bezpośredni wpływ na wygląd trawy.

Aeracja trawnika również ma na celu poprawę wyglądu trawy i jej lepszy wzrost. Jest jednak oceniana jako mniej skuteczna. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby obie metody stosować naprzemiennie.

Wertykulacja powinna być stosowana jeden lub dwa razy do roku. Pierwszym okresem, kiedy powinno się ją przeprowadzić, jest wczesna wiosna - po pierwszym koszeniu trawy. W zależności od aury będzie to koniec marca lub początek kwietnia. Drugi raz można wertykulować trawnik przed zimą, we wrześniu lub październiku. Należy pamiętać, że w pierwszym roku po posadzeniu trawy wertykulacji się nie stosuje.

Areacja trawnika to zabieg, który można wykonywać częściej niż wertykulację. Również w tym przypadku nie należy wykonywać aeracji w pierwszym roku po posadzeniu trawy. Areacja trawnika, czyli napowietrzanie polega na wykonywaniu w nim otworów czy też nakłuwaniu na głębokość od około 7 do 10 centymetrów.

Areacja trawnika również poprawia absorpcję wody i nawozów do gleby, a trawa jest pobudzana do wzrostu. Późniejsze nawożenie trawnika staje się bardziej skuteczne, a trawa bardziej z niego korzysta. Do areacji wykorzystuje się narzędzia, tak zwane areatory lub nakładki na podeszwy butów ze specjalnymi kolcami. Można również używać wideł.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: ogrody | domy | trawnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »