Dzierżawa gruntu pod instalację fotowoltaiczną. Jakie pułapki czyhają w umowach?

Sześć aspektów, które musisz wziąć pod rozwagę, zanim podpiszesz umowę o dzierżawę gruntu pod instalację fotowoltaiczną.

Coraz więcej firm oferuje atrakcyjne stawki właścicielom gospodarstw rolnych w zamian za dzierżawę gruntów pod instalacje słoneczne. Rolnicy często otrzymują do podpisania umowy o dzierżawę gruntów, które sporządzone są niezrozumiałym językiem prawniczym, tymczasem zawierają one często wiele zapisów i klauzul niekorzystnych dla właściciela gruntu.

Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy dzierżawy pod instalację fotowoltaiczną.

Zanim rolnik na dobre zdecyduje się na wydzierżawienie działki pod instalację fotowoltaiczną musi pamiętać o kilku podstawowych wymaganiach, jakie musi ona spełnić.

Reklama

Po pierwsze - grunt pod instalacje musi być sklasyfikowany jako gleba orna słabej jakości

(klasa IV) lub gleba orna słaba (klasa V). Także łąki oraz nieużytki rolne sprawdzą się pod farmę słoneczną. Ponadto w obrębie działki powinien znajdować się słup średniego napięcia (15 KV). Atrakcyjność działki pod instalację fotowoltaiczną podnosi też brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jeżeli taki grunt spełnia te podstawowe wymagania może być wykorzystany pod instalacje fotowoltaiczne. Jednak zanim rozpoczną się na dobre wszelkie prace montażowe, właściciela gruntu czeka jeszcze podpisanie umowy o dzierżawę. Czy należy ulec presji i jak najszybciej ją podpisać? W żadnym wypadku! A dlaczego?

Po drugie - kwestia zabezpieczeń wykonania umowy

Przeglądając umowę dzierżawy sporządzoną przez inwestora warto pamiętać, że została ona tak sporządzona, aby zabezpieczyć w pierwszej kolejności jego potrzeby i interesy, zaś większość obowiązków i restrykcji scedować na właścicieli nieruchomości.

Po trzecie - sekcja kar umownych

Kolejnym elementem umowy o dzierżawę, któremu lepiej baczniej się przyjrzeć przed jej popisaniem jest dział poświęcony karom umownym. Warto sprawdzić, kto i jakim karom podlega za niespełnienia określonych warunków umowy. (...)

Radosław Zieniewicz

Pełna treść artykułu

Dowiedz się więcej na temat: energetyka odnawialna | energetyka słoneczna | fotowoltaika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »