Ekologiczne domy – jak obniżyć rachunki?

Rachunki za prąd i ogrzewanie nieustannie rosną. To zachęca wiele osób do korzystania z alternatywnych źródeł energii. Popularna przy tym staje się nie tylko fotowoltaika, ale również inne ekologiczne instalacje. Jak zbudować dom dbający o twój portfel i jednocześnie przyjazny na środowiska?

Ekologiczny dom - konstrukcja

Budując ekologiczny dom "od zera" mamy wpływ na każdy najdrobniejszy element jego konstrukcji. Warto to wykorzystać, ponieważ na oszczędność energii pozwoli nam wiele różnych elementów, nawet takich, o których wcześniej byśmy nie pomyśleli. Należy zacząć chociażby od samej konstrukcji. Domy ekologiczne oparte są z reguły na planie kwadratu lub prostokąta. Dzieje się tak dlatego, że to przez przegrody pomiędzy dachem i ścianami, a także przez narożniki w załamaniach ścian, ucieka najwięcej ciepła. Najprostsza bryła pozwala więc na najmniejszą stratę energetyczną.

Reklama

Znaczenie ma również kształt dachu. Zasadą jest bowiem, że im mniejszy stosunek powierzchni dachu do kubatury domu, tym mniej ucieka ciepła. Warto więc postawić na domy z płaskimi dachami, ewentualnie dachy jednospadowe.

Jak rozmieścić poszczególne pomieszczenia?

Ekologiczny, energooszczędny dom może też odpowiednio regulować poziom ciepła wewnątrz poprzez właściwe rozlokowanie pomieszczeń. Pokoje, z których korzystamy najczęściej, a zatem sypialnia i salon powinien znajdować się w południowej części domu. Tam znajdziemy bowiem najwięcej słońca, które naturalnie ogrzeje wnętrze.

Z kolei pomieszczenia takie jak garaż albo spiżarnia mogą zostać zlokalizowane w północnej części, bo nie trzeba zachowywać tam stałej, dość wysokiej temperatury.

Trochę inne reguły należy stosować w odniesieniu do kuchni. Z tego pomieszczenia korzystamy bowiem bardzo często, a w niejednej kuchni koncentruje się życie całego domu. Tam jednak jednocześnie gotujemy i dodatkowo ogrzewamy wnętrze. Nie ma zatem potrzeby lokalizować jej w części południowej domu. Może się bowiem okazać, że latem zaistniałaby potrzeba jej dodatkowego chłodzenia.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Ekologiczne instalacje - na co warto postawić?

- Zasadniczym ekologicznym elementem energooszczędnego domu są natomiast różnego rodzaju instalacje, wykorzystujące odnawialne źródła energii. W ostatnim czasie popularna jest przede wszystkim fotowoltaika. Na umieszczenie na dachu lub w ogrodzie kolektorów słonecznych decyduje się coraz więcej osób. Częściowo jest to spowodowane oferowanymi dofinansowaniami - dodaje Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Fotowoltaikę wykorzystuje się do zgromadzenia energii z promieni słonecznych. Ta energia zostaje natomiast później wykorzystana do wygenerowania prądu, podgrzania wody oraz mieszkania. Innym rozwiązaniem jest też pompa ciepła, która pobiera energię z takich źródeł, jak powietrze, ziemia, wody powierzchniowe oraz gruntowe. Ona, w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, działa niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Czy w ten sposób można zaoszczędzić?

Ekologiczne, energooszczędne instalacje trochę kosztują. Cała inwestycja zwraca się jednak w ciągu kilku lat. Przez ten czas mamy bowiem możliwość płacenia zdecydowanie niższych, a wręcz minimalnych, rachunków za prąd i gaz.

Saveinvest
Dowiedz się więcej na temat: ekologiczny dom | fotowoltaika
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »