Jak skutecznie sprzedać działkę?

Sprzedaż działki bywa nieraz trudniejsza niż sprzedaż mieszkania. Wielomiesięczne czekanie na klienta, negocjacje przerywane w połowie, głuche telefony... Gdy zależy nam na czasie, warto znać techniki skutecznej sprzedaży. Jak szybko znaleźć nabywcę i sprzedać grunt z zyskiem? Podpowiada serwis Homla.pl.

Przygotuj działkę do sprzedaży

Walka o klienta zaczyna się już na etapie fotografowania czy filmowania działki. Warto zatem postarać się, by prezentowała się ona jak najbardziej atrakcyjnie. Przed wykonaniem zdjęć teren należy uporządkować, usuwając widoczne śmieci, połamane gałęzie czy narzędzia ogrodnicze. Można też rozważyć wykoszenie zbyt wysokiej trawy.

Na samo fotografowanie czy filmowanie warto wybrać jasny, słoneczny dzień, kiedy działka będzie prezentować się najlepiej. Postarajmy się uchwycić na zdjęciach główne zalety działki - drogę dojazdową, ukształtowanie terenu, walory krajobrazowe itp. Jeśli teren jest uzbrojony, warto też sfotografować przyłącza. Bardzo ważna jest jakość zdjęć - ogłoszenia z nieostrymi czy kiepsko wykadrowanymi fotografiami często są przez klientów pomijane.

Reklama

Osoby, którym zależy na jak najszybszej sprzedaży, powinny rozważyć wykupienie usługi filmowania za pomocą drona. Ujęcie z powietrza pozwoli najlepiej oddać rozmiary działki, a do tego wyróżni ofertę spośród setek podobnych. Film pozwala również podać wszystkie niezbędne informacje na temat działki w zwięzły i przystępny sposób.

Pamiętajmy też, że ogłoszenia w internecie to nie wszystko. Tablica na działce informująca o chęci sprzedaży czy kartki przyklejone na słupach bywają nieraz skuteczniejsze niż serwisy ogłoszeniowe!

Stwórz atrakcyjne ogłoszenie

Kolejnym elementem walki o klienta jest rzecz z pozoru oczywista, a często przez sprzedających ignorowana - przygotowanie zachęcającego ogłoszenia. Kluczowe jest tu podanie jak największej ilości informacji w przejrzysty, uporządkowany sposób. Klienta najbardziej interesować będą cena, powierzchnia, lokalizacja i przeznaczenie działki, warto więc zawrzeć te dane na początku. Bardzo ważne jest też dodanie dobrych zdjęć.

Na podstawowych faktach opis nieruchomości się jednak nie kończy. Każda dodatkowa informacja zwiększa szansę, że to właśnie nasze ogłoszenie przekona potencjalnego nabywcę. Warto więc dokładnie opisać działkę, wypunktowując jej największe zalety takie jak wygodny dojazd, uzbrojenie czy nasłonecznienie. Opłaca się też wspomnieć o zaletach okolicy takich jak pobliskie sklepy i punkty usługowe. Sprzedając działkę rekreacyjną, koniecznie poinformujmy też odbiorcę, jeśli w pobliżu działki znajdują się atrakcyjne tereny wypoczynkowe takie jak las czy jezioro. Jeśli teren przeznaczony jest pod zabudowę, dla kupującego najważniejsza będzie obecność przyłączy mediów. Opiszmy więc dokładnie, gdzie się znajdują i dołączmy do oferty czytelną mapkę. Jeśli dysponujemy wynikami badań geotechnicznych terenu, również warto je udostępnić - ułatwią one życie budującemu.

Pamiętajmy jednak, że żadne dodatkowe informacje nie pomogą, jeżeli działka będzie zbyt droga. Sztuczne zawyżanie ceny gruntu to najczęstsza przyczyna problemów ze sprzedażą. Popatrzmy na sprzedawaną działkę realistycznie, bez sentymentów i złudnej nadziei na łatwy, duży zysk. Najlepiej sprawdzić, jakie ceny działek można spotkać w okolicy - jeśli nasz teren będzie wobec nich konkurencyjny, kupiec na pewno się znajdzie.

Przygotuj dokumenty i umów spotkanie

Podczas kontaktu telefonicznego najważniejsze jest przekonanie klienta, że to właśnie nam warto zaufać. Najważniejsze jest zatem, by właściciel działki umiał odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości kupującego. W tym celu warto przygotować i mieć pod ręką wszystkie najważniejsze dokumenty: akt własności, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wypis z ewidencji gruntów. Właściciel powinien też być w stanie odpowiedzieć na pytania o ukształtowanie terenu, jakość drogi dojazdowej czy sąsiedztwo działki.

Większość klientów decyduje się na zakup działki w okresie od wiosny do jesieni, a osobiste skontrolowanie działki uważają oni za najważniejszy etap zakupu. Gdy klient zdecyduje się już na wizytę, koniecznie należy pamiętać o zabraniu na takie spotkanie kompletu dokumentów. Jeśli na nasz teren prowadzi droga inna niż asfaltowa, warto też sprawdzić wcześniej, czy dojazd nie został utrudniony przez opady deszczu lub śniegu. Dobrze też być gotowym na ustępstwa - nic nie zachęca do zakupu tak skutecznie jak obniżona podczas negocjacji cena.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

Homla.pl
Dowiedz się więcej na temat: Skuteczni | grunt | Ziemia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »