Jak wybudować dom na działce siedliskowej?

Działka siedliskowa jest bardzo ciekawym zagadnieniem, które coraz częściej stwarza niemałe problemy z budową domu. Dlatego, zanim dowiemy się, jakie ceny działek siedliskowych są dostępne w gminie i na rynku rolnym, warto zapoznać się z definicją działki siedliskowej. Zobaczmy również, czy działka siedliskowa to miejsce, gdzie do budowy domu potrzebne jest pozwolenie na budowę, jakie są warunki zabudowy i czym różni się ona od działek budowlanych.

Definicja

Zanim przejdziemy do tego, co warto wiedzieć o budowie domu na działce rolnej i jej warunkach zabudowy oraz wszystkich przepisach dotyczących planu zagospodarowania przestrzennego, powierzchni działki, pozwoleń na budowę i innych istotnych elementów, powinniśmy wiedzieć, jak wyglądają ceny działek siedliskowych i sama definicja.

Działka siedliskowa to nic innego jak działka, na której znajdują się obiekty budowlane, które są częścią gospodarstwa rolnego, znane jako zabudowa siedliskowa. Siedlisko gospodarstwa rolnego jest dla wielu osób bardzo atrakcyjne, głównie dlatego, że cena działek siedliskowych nie jest tak wysoka, jak cena za działki budowlane. Oczywiście cena zależy także od tego, jak duża jest powierzchnia działki i w jakim miejscu się ona znajduje.

Reklama

Wielokrotnie mówiąc o siedliskach gospodarstwa domowego, spotkamy się z zapytaniem, czy na działce siedliskowej wymagane jest pozwolenie na budowę. I tutaj powinniśmy wiedzieć, że w kilku sytuacjach zabudowa siedliskowa nie wymaga pozwolenia. Z pewnością pozwolenia nie będziemy potrzebować, jeśli do zabudowy siedliskowej dobudujemy budynki gospodarcze, które są uzupełnieniem zabudowy i mają one charakter zagrodowy, a dodatkowo wykorzystywane są do produkcji rolnej. Do takich budynków gospodarczych należą zbiorniki na kompost nie większe niż 35 m2, płyty używane do gromadzenia obornika, parterowe gospodarcze obiekty budowlane o powierzchni do 35 m2, których rozpiętość nie przekracza 4,8 m, a także kontenerowe suszarnie, których powierzchnia może wynosić do 21 m2. Te przepisy powinny być przez nas przestrzegane, ponieważ są one wielokrotnie kontrolowane w gminach.

Warto wiedzieć, że budowa siedliskowa jest łatwiejsza, niżeli przekształcenie danego terenu na normalną zabudowę, taką, która przeznaczona jest na działki budowlane. Wielką zaletą jest to, że bez konieczności odrolnienia działki, możliwe jest rozpoczęcie budowy siedliskowej na gruntach rolnych. Jednak pamiętajmy o tym, że działka siedliskowa może być wyłącznie przeznaczona na gospodarstwa rolne.

Jakie warunki musi spełniać działka siedliskowa

Zanim rozpocznie się budowa domu na działce rolnej, powinniśmy dowiedzieć się, czy działka ta może zamienić się w siedlisko, a do tego potrzebny nam będzie plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli jednak nie mamy planu zagospodarowania przestrzennego, wtedy możemy napisać wniosek, w którym poznamy swoje warunki zabudowy, a sam plan zagospodarowania przestrzennego możemy uzyskać w gminie.

W planie zagospodarowania przestrzennego jest określona minimalna powierzchnia działki, która może być przeznaczona pod zabudowę. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli grunt rolny jest zbyt mały, nie otrzymamy pozwolenia na budowę, ponieważ musi on być większy niż średnica powierzchni gospodarstwa rolnego, który określa już gmina. A może zainteresuje cię także ten artykuł o budowie domu na działce rolnej?

Warunki zabudowy i wszystkie przepisy są bardzo istotną kwestią, jeśli budowa domu na działce rolnej ma się rozpocząć. Dodatkowo musimy również pamiętać też o tym, że niektóre działki siedliskowe mogą być uzbrojone, co oznacza, że w pierwszej kolejności będziemy musieli wystąpić o wydanie warunków technicznych przyłączy.

Kto może wybudować siedlisko gospodarstwa rolnego

Poza warunkami zabudowy powinniśmy także dowiedzieć się tego, kto może wybudować siedlisko. Otóż siedlisko może wybudować tylko rolnik, czyli osoba, która od minimum 5 lat prowadziła lub pracowała w gospodarstwie rolnym, albo też taka, która posiada chociażby zasadnicze wykształcenie rolnicze i posiada grunt rolny na własność, w formie dzierżawy lub wieczystego użytkowania. Natomiast gospodarstwem rolnym jest teren o powierzchni minimum 1 ha rolnych użytków.

Wiele osób zastanawia się również nad tym, czy rolnik może zakupić działkę siedliskową. Odpowiedź jest bardzo prosta, a mianowicie nie. Owszem, rolnik może kupić działkę siedliskową, dla której zostało wydane prawomocne zezwolenie na budowę, natomiast jeśli budowa domu na działce budowlanej zostanie zakończona, wtedy jesteśmy zobowiązani do odrolnienia działki.

Powinniśmy też wiedzieć, że w skład budynków gospodarstwa rolnego może wchodzić: budynek mieszkalny i budynki gospodarcze do produkcji rolnej, a w tym między innymi chlewnie, stajnie i obory. Umieszczenie budynków na projekcie jest oczywiście uzależnione od planu zagospodarowania przestrzennego, który określony jest przez gminę.

Jak widać, budowa domu na działce rolnej nie jest łatwa i szybka, a dodatkowo wymaga od nas dużo czasu i cierpliwości przy zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów związanych z budową.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: działka | budowa domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »