Kiedy zostanie oddane do użytkowania twoje mieszkanie

Kupując mieszkanie od dewelopera zazwyczaj musimy pogodzić się z faktem, iż jego budowa jeszcze potrwa. Mieszkania znajdujące się w gotowych budynkach stanowią tylko pewną część rynku pierwotnego. Jak wygląda obecna struktura oferty pod względem planowanego terminu oddania w poszczególnych miastach?

Na rynku zdecydowanie najliczniej reprezentowane są mieszkania z terminem oddania wyznaczonym na 2017 r. Potencjalni kupujący, którzy zaakceptują taki termin, zyskują tym samym największy wybór, a w konsekwencji i największe szanse na znalezienie mieszkania najlepiej spełniającego przyjęte przez nich kryteria. Udział mieszkań, których budowa ma zakończyć się w przyszłym roku oscyluje w przedziale od 43 proc. w Krakowie do 62 proc. w Gdańsku.

Gotowe mieszkania najłatwiej znaleźć obecnie w Krakowie. To niemal co czwarty lokal w tutejszej ofercie. Na drugim biegunie ponownie znalazł się Gdańsk, gdzie mieszkania w ukończonych budynkach stanowią zaledwie co dziesiątą propozycję w całkowitej ofercie. Jeszcze bardziej uboga oferta dotyczy tam jednak mieszkań z terminem oddania w 2018 r. (ok. 8 proc.). W tej kategorii najbogatszą ofertą może pochwalić się aktualnie Wrocław (ok. 21 proc. całkowitej podaży).

Reklama

Grupa Emmerson, www.strefynieruchomosci.blog.pl

- - - - -

Wczoraj informowaliśmy: Ceny mieszkań spadają, deweloperzy sprzedają coraz więcej

Czy wyśmienite wyniki sprzedażowe ogłaszane przez deweloperów przekładają się na rosnące ceny? Otóż niekoniecznie. Dane zbierane z rynku wskazują, iż w II kw. br. na większości najbardziej dynamicznych rynków pierwotnych poziomy średniej ceny pozostały stabilne.

Znalazł się jednak wyjątek. Na najdroższym i największym rynku pierwotnym, czyli w Warszawie, odnotowano spadek średniej ceny o 2,6 proc. kw/kw.

Co było przyczyną takiej sytuacji? W II kw. 2016 r. wśród nowych inwestycji, jakie pojawiły się na tutejszym rynku mieszkaniowym, prym wiodły projekty w typowym standardzie popularnym.

Ponadto duży udział nowych inwestycji w ofercie miasta sprawił, że ich wpływ na średnią cenę był znaczny.

Na koniec omawianego okresu średnia cena 1 mkw. mieszkania w Warszawie wynosiła 8 123 zł/mkw. W tym samym czasie w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku średnie ceny pozostały na praktycznie tym samym poziomie co trzy miesiące wcześniej. Oscylują one w granicach 6 264 zł/mkw. (Wrocław) do 6 596 zł/mkw. (Kraków).

Stabilne ceny to dobra wiadomość zarówno dla klientów, jak i deweloperów. Pierwszym ułatwia podjęcie spokojnej decyzji, drugim ułatwia oszacowanie rentowności planowanego przedsięwzięcia.

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: Mieszkanie+ | twoje | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »