Kupić mieszkanie w kryzysie?

Jak obecnie wygląda rynek mieszkaniowy w Polsce? Opinie ekspertów różnią się diametralnie, niektórzy doradzają kupno nieruchomości jak najszybciej, inni proponują wstrzymanie się do przyszłego roku. Niezależnie od tego, kiedy zdecydujemy się kupić mieszkanie, warto poznać kilka wskazówek, które ułatwią decyzje.

Mimo tendencji spadkowej na rynku nieruchomości, można zaobserwować kilka trendów mówiących o tym, że konsumenci coraz częściej doskonale wiedzą, czego chcą i są w stanie zapłacić więcej.

O tendencjach na rynku mówi Łukasz Dołęga, wiceprezes zarządu Mermaid Properties: - Polacy chętniej decydują się na zakup lokalu w gotowym budynku. Nie chcą już czekać 2 lata na mieszkanie, które można obejrzeć tylko na wizualizacji projektu, ryzykując tym samym, że inwestycja po ukończeniu znacznie będzie odbiegać jakością i wyglądem od tego, co widzieli w folderach w biurze sprzedaży. Teraz przed zakupem mieszkania mamy szansę dokładnie je obejrzeć i sprawdzić, na co wydamy pieniądze. Warto dobrze się rozejrzeć, bo na rynku pojawiają się lokale, w których można zamieszkać od zaraz - twierdzi Dołęga.

Reklama

Dodaje, że należy przy kupnie mieszkania wykończonego "pod klucz" zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię: możliwość zaoszczędzenia na podatku VAT: - Polacy czerpią z wzorców zachodnich, gdzie ludzie chętnie korzystają z usług profesjonalistów. Wybierając opcję gotowego mieszkania "pod klucz" można zaoszczędzić pieniądze poprzez różnicę w kwocie podatku VAT. Podatek za zakup materiałów budowlanych wynosi 22 proc., podczas gdy usługa wykończenia przez dewelopera kosztuje 7 proc. VAT - tłumaczy Dołęga.

Na co jeszcze powinni zwracać uwagę kupujący nieruchomość? Ważnym elementem przy zakupie mieszkania jest dokładne i prawidłowe spisanie umowy przedwstępnej. Poniżej przedstawiamy, co powinna zawierać taka umowa.

1. Strony umowy: kupujący, sprzedający.

2. Oświadczenie sprzedającego, że jest jedynym właścicielem lub ma umocowanie prawne do reprezentowania wszystkich właścicieli.

3. Przedmiot umowy: mieszkanie, z dokładnym adresem i z opisem, co dodatkowo będzie przedmiotem transakcji (umeblowanie i wyposażenie, miejsce parkingowe itd.).

4. Cena oraz sposób zapłaty (w tym wysokość zadatku lub zaliczki).

5. Orientacyjny termin, w którym zwarta zostanie umowa u notariusza (zwyczajowo 4-6 tygodni).

6. Termin wydania kluczy do mieszkania (np. następnego dnia po zaksięgowaniu przelewu bankowego na koncie sprzedającego).

7. Miejsce i data zawarcia umowy.

8. Szczegółowo o umowie przedwstępnej (zawieranej z deweloperem i na rynku wtórnym piszemy w dalszej części poradnika).

Zakup nieruchomości to często decyzja, której skutki ponosimy przez całe życie. Zanim zdecydujemy się na daną ofertę, warto w celu omówienia warunków umowy skontaktować się z prawnikiem.

Tak, jak w każdym działaniu marketingowym, należy przy wyborze oferty skupić się na najważniejszym aspekcie, czyli samym produkcie, w tym przypadku kupowanemu mieszkaniu i dobranej do niego cenie. Nawet w najbardziej kryzysowym czasie można znaleźć atrakcyjne oferty.

Monika Szymańska

Czytaj również:

Rząd dopłaci do kredytów mieszkaniowych 100 mln zł

Kup taniej mieszkanie na aukcji

Spiesz się - tanio do końca roku!

Brief.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »