Mieszkasz w wielkiej płycie? Są wyniki kontroli budynków w Poznaniu

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Poznaniu zbadał w ub. roku stan techniczny co dziesiątego wielkopłytowego bloku w mieście. Wszystkie sprawdzone budynki mogą być w dalszym ciągu bezpiecznie eksploatowane - podał poznański magistrat.

W komunikacie poznańskiego magistratu poinformowano, że w stolicy Wielkopolski jest ponad 500 budynków mieszkalnych wybudowanych w technologii wielkopłytowej. Mieszka w nich około 200 tys. osób. W 2020 r. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowalnego (PINB) w Poznaniu skontrolował stan techniczny łącznie 54 obiektów powstałych w latach 70., 80. i 90. XX wieku.

Tylko cztery nie zostały ocieplone

Jak wskazano w komunikacie spośród 54 obiektów, stan techniczny 48 budynków oceniono jako zadowalający, a w przypadku sześciu jako dobry. "Tylko cztery nie zostały jeszcze ocieplone, a pięć przeszło jedynie częściową termoizolację, na przykład ocieplono tylko ściany szczytowe" - podano.

Wśród nieprawidłowości wykrytych podczas okresowych kontroli stanu technicznego budynków wymieniono m.in. zły stan techniczny: ścian zewnętrznych w budynkach niepoddanych termoizolacji, a także ocieplenia ścian zewnętrznych oraz płyt balkonowych, w których występują ubytki betonu, spękania posadzki, łuszcząca się farba i rdzawe zacieki.

Reklama

Za niskie balustrady

Wskazano także na problem zbyt małej wysokość balustrad balkonowych - poniżej wymaganych 110 cm. Wykryto również pęknięcia i rysy na łączeniach prefabrykatów, brak wypełnień uszczelniających pomiędzy płytami prefabrykowanymi i zarysowania wzdłuż styków płyt prefabrykowanych.

- Ważne jest jednak, że w każdym spośród 54 skontrolowanych przez nadzór budowlany budynków stwierdzono możliwość dalszej bezpiecznej eksploatacji - podkreślił Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Poznaniu Paweł Łukaszewski.

Newralgiczne ściany zewnętrzne

Jak podkreślono w komunikacie magistratu newralgicznym elementem budynków z wielkiej płyty są ich ściany zewnętrzne. "Chodzi głównie o zagrożenie wynikające ze stanu technicznego połączeń płyt tworzących te ściany. Elementy, składające się z warstwy konstrukcyjnej, izolacyjnej i fakturowej, połączone są stalowymi łącznikami - wieszakami. Przyczyną obaw dotyczących stanu technicznego wieszaków jest przede wszystkim, zła na ogół jakość stali, z której je wykonano, ich niewłaściwe zakotwienie czy wręcz brak wymaganej liczby wieszaków" - wyjaśniono.

Paweł Łukaszewski przyznał, że w protokołach z okresowych kontroli stanu technicznego inspektorzy budowalni nie znaleźli żadnych informacji o wynikach badań dotyczących stanu i poprawności wykonania łączników, ani o dokonanych wzmocnieniach połączeń poszczególnych warstw płyt.

- Wiedza dotycząca słabych stron trójwarstwowych płyt ściennych, w szczególności w odniesieniu do jakości zastosowanych wyrobów i wykonawstwa, powinna być wskazówką dla zarządców tego typu budynków, wręcz obligującą ich do zlecania ekspertyz stanu technicznego stalowych wieszaków - zaznaczył Łukaszewski.

Dodatkowe pytania

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zapowiedział, że w tym roku kontrolerzy wystąpią do poznańskich zarządców budynków zrealizowanych w wielkopłytowej technologii z dwoma dodatkowymi pytaniami.

"Interesuje nas to, czy w obiektach wykonano badania dotyczące sprawdzenia stanu technicznego złączy występujących w budynkach oraz czy przed termoizolacją badano prawidłowość wykonania i jakość stalowych wieszaków, na których oparte są fakturowe, zewnętrzne warstwy ścian. Otrzymane odpowiedzi wyznaczą kolejne działania w zakresie wzmacniania elementów tworzących budynki zrealizowane w wielkopłytowej technologii" - wyjaśnił Łukaszewski.

Według danych podanych przez poznański magistrat, w całym kraju w ok. 60 tys. budynkach wykonanych w technologii wielkopłytowej mieszka ok. 12 mln ludzi.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »